Christiane F. (1981) 1 – 11556

Christiane F. (1981)

3 Şubat 2012

Christiane F. (1981) 2 – 74411978 yılında Alman Stern dergisinin uyuşturucu batağına saplanmış 14 yaşında bir genç kızla yaptığı röportajdan hareketle beyazperdeye aktarılan Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (Bahnhof İstasyonu Çocukları), 70’li yılların Berlin’indeki çocukların uyuşturucunun esareti altındaki yaşamlarını konu alıyor.

Filmin sinema tarihinde unutlmazlar arasına girmesinde ve döneminde büyük yankı uyandırmasının en büyük sebeplerinden biri tamamen gerçek olaylara, kişilere dayanması ve öyküyü çarpıcı biçimde tüm çıplaklığıyla gözler önüne serebilmesi.

Tam adı Vera Christiane Felscherinow, Berlin banliyölerinden birinde annesi ve erkek kardeşiyle yaşayan bir genç kızdır. Aile içi şiddet ve ebeveynlerin ihmali onu Berlin’in gece kulüplerinde sonu belirsiz bir yolculuğa çıkarır. Sound adlı discoda uyuşturucu bağımlısı Vetlev ile tanışan Christiane, aynı zamanda da uyuşturucu ile de tanışmış olur. Christiane, Detlev’in gizemli ve meceraperst tarzına kapılır. 14. Yaş gününü kutladığında bir uyuşturucu bağımlısı haline gelmiştir.

Filmin üzerinde 30 yıl geçmesine rağmen halen tartışılması ve konuşulmasının ardındaki en önemli sebep elbetteki karakterlerin tamamının (isimleri dahi değiştirilmeden) uyarlamaya aktarılması. Öyle ki, Christiane Felscherinow 80’li yılların Federal Almanya’sında bir magazin ikonu haline gelmiş, otobiyografisinin ardından daha başka çeşitli kitaplar da yayınlamış ve ününü günümüze kadar korumayı başarmış. Detlev ise 30 yılın ardından ortaya çıkmış. Bir fabrikada çalışmakta ve ailesiyle birlikte yaşamakta… Bir röportajında isminin ifşa edilmesi ve yaptıklarının tüm insanlar tarafından duyulması onu çok üzdüğünü ve utandırdığını belirtmiş.

Filmin bir diğer enteresan yönü ise ana kadro oyuncular dışında herkesin gerçek uyuşturucu bağımlılarından, hayat kadınlarından ve evsizlerden oluşuyor olması. Christiane, Detlev, Axel ve Corpse gibi karakterlerin istasyon sahnelerinde, Sound Disco’nun koridorlarındaki diyaloglarda arka planda bir film sahnesinde olduklarından habersiz insanları görebilmeniz mümkün.

Christiane F. (1981) 3 – 11556

Filmi izledikten sonra ilginizi çekecek bazı konuları açıklığa kavuşturalım:

*Gerçek Christiane F. şu anda oğluyla Amsterdam’da yaşamakta. Yıllar içerisinde birkaç kez uyuşturucu tedavisi gördüğü bilinmekte. Alman medyasında yansıyan son bilgilere göre ise Christiane birikimini tüketmiş ve yine uyuşturucu kullanmaya başlamış.

*Gerçek Detlev karısı ve çocuklarıyla birlikte yaşamakta. Bir fabrikada çalışıyor. Uyuşturucudan kurtulup kurtulmadığı ise bilnmiyor.

Christiane F. (1981) 4 – 19370779.jpg r 760 x f jpg q x 20090915 022758*Fimde David Bowie konserinde eroin krizindeki sarı saçlı genç (Corpse) için kendisinden bir daha haber alınamadığı bilgisi geçiyor. Ancak Corpse verdiği bir röportajda bir yere kaybolmadığını belirtmiş.

*Gerçek Stella filmde Detlev’e uyşturucu satan kadın rolünde karşımıza çıkıyor. Kendisi halen uyuşturucu bağımlısı…

*Christiane karakterini canlandıran Natja Brunckhorst 2000 aday arasından bu role uygun görülmüş. Filmden sonra oyunculuk kariyerine devam etmiş. Halen dizi ve filmlerde rol almakta ve Almanya’da popülerliğini korumakta.

*Detlev karakterini canlandıran Thomas Haustein’in ise bu ilk ve son oyunculuk deneyimi olmuş. Filmin çekimlerinden önce Sound Disco’da takılırken yapımcı yanına gelmiş ve kartını vermiş ve seçmelere katılmış. 500 kadar aday arasından rolü almasında, filmin önemli kısımlarının geçtiği Sound Disco ve İstasyon mevkiinde takılıyor olması ve birçok uyuşturucu bağımlısı arkadaşının olması gibi özelliklerinin etkili olduğunu söylüyor. Haustein şu anda bir rehabilitasyon merkezinde uyuşturucu bağımlılarına terapi uyguluyor.

Öteki Sinema için yazan: Burak Yılmaz

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

4 Comments

  1. Geçen yaz Berlin duvarlarında filmin afişleri vardı. 30. yıla özel gösterimler düzenlendi.

  2. ben mi yalnış izledim, kıza şiddet uygulayan falan yok filmde. bir ilgisizlik var tamam da. az dövseydi anası belki böyle olmazdı sığlığında bir yorum bile yaptım hatta :)

  3. öncelikle christiane f.’nin erkek kardeşi yoktur,kız kardeşi vardır.şiddet konusuna gelirsek filmde şiddet görmüyor olabilir ama anılarını anlattığı kitabında şiddet gördüğünden bahsediyor.ayrıca bağımlılık yapan maddelerle olan ilgisi okuldan KESSİ lakaplı bir kız yüzünden olmuştur.ayrıca yukarıdaki metni yazarken kullandığınız isimlerin yazımlarına dikkat edin.(örnek:detlev yerine detlef yazmalısınız çünkü christiane f.’nin anılarından oluşturulan kitapta yazdıklarımın hepsinden bu şekilde bahsediliyor.Lütfen araştırmadan özelliklede o kitabı okumadan asla bir metin hazırlamayın,yorum yapmayın.sitedende belirttiğim yanlışları düzeltmenizi istiyorum.

  4. Arkadaşlar ben kitabını okudum. Kitapta, babasından şiddet görüyor, şiddet gördüğü doğru ama uyuşturucu hayatına Detlev’le atıldığı ve erkek kardeşinin olduğu yanlış. Christiane uyuşturucuya okuldan tanıdığı bir kız yüzünden başlıyor.Kız kardeşi de sonradan onları terk eden babası ve sevgilisinin yanına taşınıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Atıf Yılmaz’ın Büyülü Dünyası: Nihavend Mucize (1997) 5 – nihavend mucize 1997 1 1

Atıf Yılmaz’ın Büyülü Dünyası: Nihavend Mucize (1997)

Nihavend Mucize’nin her bir sekansının, hikâyenin bütüne hizmet ettiğini dile

District 9 (2009)

District 9 son zamanların en iyi bilim kurgularından biri. Altmetinlerin