The Punisher: Dirty Laundry (2012) 1 – The Punisher Dirty Laundry 2012

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

23 Temmuz 2012

The Punisher: Dirty Laundry (2012) 2 – Dirty Laundry 2012Sayısı Türkiye’de ne kadar bilmiyorum ama Punisher hayranlarının okumuş/duymuş olabileceği üzere usta yazar Jason Aaron, 2010 yılında Garth Ennis’ten devraldığı PunisherMax serisini Şubat 2012’de bitirdi. Merhamete zihninde yuva sunmayan suç savaşçısı Frank’in karanlık dünyasında zekice dolaşan PunisherMax serisi, son sayısı ile efsaneyi şanına yaraşır bir şekilde son yolculuğuna uğurlamayı başardı. Punisher’ın bu dünyada yaşadığı her günün ayrı bir cehennem olduğu düşünüldüğünde, Ennis’in bu kapanışı kahramanı Frank’e muhtaç olduğu huzuru sağlamak için yazdığı bile söylenebilir. Marvel hala aktif bir Punisher serisi bulundursa da Garth Ennis’in Frank Castle’ı hikayesini tamamladı bu kesin.

Frank’in sinema macerası üç başarısız denemeden oluşuyordu. Üç filmde de suç savaşçısına başka bir aktör hayat vermişti. Filmlerin başarısızlığına rağmen Punisher’ın ete kemiğe bürünmesi çok da olumsuz tepkiler almamış (Daredevil’i Ben Affleck’in canlandırması gibi bir felaket yoktu ortada), hatta ikinci Punisher Thomas Jane seyircisinden bir ölçüde sempati de kazanmıştı. Görünen o ki Jane kısa süre canlandırdığı karaktere bir gönül bağı da kurmuş, zira sekiz senenin ardından Phil Joanou’ın San Diego Comic-Con için çektiği fan filmi Dirty Laundry’de bir kez daha Punisher olarak rol aldı. 15 Temmuz 2012’de Comic-Con’da gösterilen ve ardından sanal ortama düşen film büyük beğeni kazandı. 10 dakikalık kısacık bir film olan Dirty Laundry, bu seneki Comic-Con’un ilk güzel hediyesi diyebilirim.

Hikayesi 2000’lerin başındaki Ennis hikayelerini andıran (hatta muhtemelen Ennis’in çalışmalarına saygı duruşu amacıyla yapılan) Dirty Laundry, tam da Thomas Jane’in Frank Castle’ına uygun bir plota ve atmosfere sahip bir film. 2008 filmi Punisher: Warzone’un (özenip taklit edemediği) geçdönem Punisher karanlığından ziyade, New York’un arka sokaklarında geçen, Castle’ın rutin hayatından bir sekans. Rutin kelimesi sizi yanıltmasın, kan ve vahşet gangsterlerin cennetinde hep oluk oluktur sonuçta.

Ron Perlman’ın da muhteşem bir cameo ile eşlik ettiği Dirty Laundry, Punisher hayranlarının yıllardır aradığı uyarlama. Tam bir “fanlar tarafından fanlar için” çalışması. Bu filmi seyrettikten sonra çizgiromana (yeniden) göz atmamak için kendinizi zor tutacaksınız. Filmin müziklerinin Dark Knight‘tan alındığını da belirtelim.

Ve tabii ki filmimiz mesaj da içeriyor: Alkol öldürür.

Öteki Sinema için yazan: Yigilante Kocagöz

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

1 Comment

  1. Süper olmuş! Özellikle de sonu, umarım bu adam tekrar bir Cezalandırıcı(Punisher) filminde oynar. :D

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Zombi Kısalardan Bir Demet Daha 3 – zk2 arc

Zombi Kısalardan Bir Demet Daha

Zombi kısalardan bal almaya devam. Geçen aykinin bir hayli ilgi
L'equip petit / Minik Takım (2012) 4 – L’equip petit Minik Takım

L’equip petit / Minik Takım (2012)

“Biz de büyüyünce gol atarız.” Temel amacı olan barışın unutulduğu,