Afganistan'da Bruce Lee Olmak: Dragon of Afghanistan (2017) 1 – dragonkapak

Afganistan’da Bruce Lee Olmak: Dragon of Afghanistan (2017)

15 Aralık 2017

Bruce Lee için gereksiz birkaç giriş cümlesi ile yazıya başlayacak olsak şöyle derdik: Wushu pantolonunun, beyaz atletin, nunchaku’nun, dövüş çığlıklarının ve Kung Fu’nun bu kadar yakıştığı bir başka insan yoktur. Ve hiçbir insan aksiyon sinemasına bu kadar yakışmamıştır. Russian Telegraph’ın hazırladığı Dragon of Afghanistan adlı belgesel Bruce Lee’ye benzerliği sayesinde şöhret olan bir Afgan sporcunun, Abbas Alizade’nin hayatını anlatıyor.

Kabil’de yaşayan Alizade’nin Bruce Lee’ye olan müthiş benzerliğini ilk farkeden, yakın arkadaşı Ali Hüseyin oluyor. Başka sporlarla uğraşmakta olan Alizade, Bruce Lee’nin filmlerini izleyerek dövüş hareketlerini öğrenmeye başlıyor. Bir taraftan Kung Fu ve vücut geliştirme çalışarak fiziğini geliştirirken diğer yandan kozmetik olarak da Bruce Lee’ye olan benzerliğini artırmayı ihmal etmiyor.

Afganistan'da Bruce Lee Olmak: Dragon of Afghanistan (2017) 2 – dragon

Alizade’nin çabaları babası tarafından destek görüyor. Sosyal Medya, şöhretinin büyümesine yardımcı oluyor. Devlet ve Afgan medyası Alizade’yi el üstünde tutarken yerel dini otoriteler Kabil sokaklarında Avrupai saç kesimi, avrupai elbiseler ve havalı güneş gözlükleri ile gezen bu adamı “kafirlere özenmek” ile suçlayıp eleştiri oklarını çevirmiş. Tabi ki “bu adam çok para kazanıyordur” mantığı ile onu tehdit edip para sızdırmaya çalışanlar da olmuş.

Afganistan, dış müdahaleler, terör, köktendincilik ve sefaletin pençesinde kıvranan bir ülke. Abbas Alizade’yi bu yola sevkeden de ülkenin içinde yaşadığı ağır şartlar. Evet Alizade Bruce Lee’ye çok benziyor. Bu konuda şunları söylüyor: “Kimse Bruce Lee gibi olamaz. Ama kimse Abbas Alizade de olamaz.” Ama şurası bir gerçek ki Abbas Alizade, insanı kendisi olmaktan alıkoyan zor bir coğrafyada bir başkası olarak var olma çabasının cisimleşmiş bir örneği.

Çeviri: Özgür Ilgın

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

La Commune, Paris 1871 (2000) 3 – La Commune 1

La Commune, Paris 1871 (2000)

La Commune, Fransa tarihi açısından öneminin yanı sıra yakın zamanda
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films (2014) 4 – electricboogaloo1 xlarge

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films (2014)

Electric Boogaloo, zamanında Cannon Films’e gönlünü kaptırmış her izleyiciyi tavlayacak