En Mükemmel 10 Stephen King Uyarlaması Film 1 – shining 10

En Mükemmel 10 Stephen King Uyarlaması Film

28 Nisan 2016

1976 yılında Carrie filmi muazzam bir başarı sağladığından beri, Hollywood, Stephen King eserlerini beyazperdeye uyarlıyor. İşte Stephen King uyarlaması film deyince ilk sıralara yerleşen 10 mükemmel film!

salems-lot-pic-17

10.Salem’s Lot (1979)

Makyaj size çok eski gibi gelebilir. Anlıyorum ama hala Kurt Barlow’a bakıp kâbus gibi bir şey bulabilirsiniz. Alacakaranlık filminden önceki vampirlere göre bu film derin bir dehşet içeriyor.

dolores-claiborne

9.Dolores Claiborne (1995)

Kathy Bates, ikinci oynadığı Stephen King uyarlaması filmde mükemmel bir performans sergiliyor. Korkudan çok gizemin hâkim olan filmin mükemmel bir psikolojik gerilim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kızı rolündeki Jennifer Jason ve alkolik koca rolündeki David Strathairn övünülecek performans sergilemişlerdir.

PetSematary_Gage

8.Pet Sematary (1989)

Pet Sematary, pek çok sinema yazarı tarafından eleştirilmesine rağmen izleyiciler tarafından oldukça sevilen bir film. Bir çiftin ölü oğullarını diriltmesi konusu Wake Wood, The Odd Life of Timothy gibi filmlere ilham kaynağı olmuştur.

green-mile

7.The Green Mile (1999)

The Shawshank Redemption filminden sonra Frank Darabont, diğer bir cezaevi konulu Stephen King romanının uyarlaması bir film çekti. Tom Hanks en iyi performasını sergilerken, filmin gerçek yıldızı nazik bir dev ve mükemmel bir gücü olan Michael Clarke Duncan olmuştur.

the-mist

6.The Mist (2007)

Stephen King’in klasik hikâyelerinden (kasaba halkı süpermarkette tuzağa düşürülmüş ve gizemli sis ile savaşmak zorunda kalmışlardır) alınmış ve aşırı inandırıcı biçimde bize sunulmuştur. Yönetmen Frank Darabont (The Green Mile ve The Shawshank Redemption yönetmenidir) filmi olukça etkileyici bir sonla bitirir.

stand-by-me

5.Stand By Me (1986)

Stephen King’in diğer bir korku türüne ara verdiği eseri, beğenilen The Body romanının uyarlaması olan film oldukça başarılı olmuştur. 80li yılların her çocuğu için hala dönemin çocukluk, arkadaşlık konularını en iyi işleyen filmidir.

misery-

4.Misery(1990)

Rob Reiner’ın yönetmenliğindeki müthiş roman uyarlaması olan film, ayrıca Kathy Bates’e Oscar kazandıran hemşire rolünde olduğu şok edici sahneler içermektedir.  Warren Beatty, Paul Sheldon’ın oynadığı karakter hakkında ilerleyen sahnelerde karakterin eziğe dönüştüğünü düşünmüştür.

carrie-1976-1

3.Carrie (1976)

Son çekilen remake’ini unutun, Brian De Palma, Stephen King’in ilk yayınlanan romanını filme uyarladı. Film alışılmadık bir derinlik ve acı içeriyor! De Palma, Stephen King’in heyecanlandırıcı eserine kendi imzasını mükemmel oyuncu ekibiyle attı. Sissy Spacek ve Piper Laurie sergiledikleri mükemmel performansla Oscar’a aday gösterilmişti.

the_shining_1440x900_hd-wallpaper-958018

2.The Shining (1980)

Kendi dramatikliğinden ne kadar sapmış olsa da, Stanley Kubrick’in filmi ne kadar unutulmaz bir esere dönüştürdüğü konusundan hiç şüphe yok. Bir otele yerleşen ailenin, taşınmasıyla gelişen olayları konu alır ve ayrıca sinema tarihinin en korkunç filmlerden biridir.

shawshank-redemption

1.The Shawshank Redemption (1994)

İşte listenin tartışması, beğenilmemesi imkânsız olan filmi…  Kısa bir hikâyenin nasıl filme uyarlanacağına dair mükemmel bir örnek. Rita Hoyworth and Shawshank Redemption kısa hikâyesine dayalı olan film, 106 sayfalık hapishanede geçen hikâye ile mükemmel bir 142 dakikalık film oluşturuluyor.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]

Çeviri: Batuhan İzmirli

Kaynak: shortlist.com[/box]

 

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

4 Comments

  1. Mansiyon ödülü de Christine’e gitsin o zaman. Carpenter muhteşem bir çalışma ortaya koymuştur o filmde.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri 2 – The Invisible Man 2020

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri

2020 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri listemizde geçen yıl Türkiye’de
Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri 3 – thing 3

Top 10: Uzaylı İstilası Filmleri

Uzaylılar tepemizde! Sinema salonları devasa uzay araçlarıyla dolarken, sinema tarihinin