Fantastic Planet Film Festivalinden Kısalar 1 – A Night of Horror vs Fantastic Planet 2013

Fantastic Planet Film Festivalinden Kısalar

17 Mayıs 2013

Fantastic Planet Film festivalinde bu sene pek çok ilgi çekici kısa film seansı bulunuyordu. Avustralya korku kısaları, Avustralya bilim kurgu kısaları, Lovecraft ve Stephen King uyarlaması kısa filmler, Amerikan korkuları, yabancı korkular gibi çeşitli seansları kaçırıp, festivalin son gününde Alternatif Gerçeklikler seansına gitmeyi başarabildim.

A Night of Horror vs Fantastic Planet 2013

Öteki Sinema için yazan: Can Yalçınkaya

Seansta gösterilen ilk film Annalise Wimmer imzalı claymation Grub idi. Grotesk bir duygusallık içeren film, bir anne sineğin “yavrusunu” besleme çabasını anlatıyor. Filmden bir parçayı aşağıda izleyebilirsiniz.

Jack McWilliams’ın yönettiği How to kill your clone, adından anlaşılacağı üzere, insan klonlanmasının mümkün olduğu bir gerçeklikte, klonundan kurtulmak isteyenlere çeşitli yöntemler sunma gayesinde bir filmdi. Bir reklam filmi havasında çekilmiş olan yapımda, nedense 1950’ler Amerikasını andıran bir atmosfer hakimdi.

Bir zombi parodisi olan Nostalgic Z (Carl Bouteiller), Vietnam gazisi Çavuş Dennis Mitchell ile hipster görünümlü arkadaşı Gary’nin zombileri yakalayıp öldürmek için geliştirdikleri yöntemi hayatta kalanlarla paylaşmak üzere bir eğitim videosu çekmelerine odaklanıyor. Fragmanı aşağıda izleyebilirsiniz.

Çin’den gelen bir animasyon müzik videosu, Galactaron (Owen Dennis). Fazla söze hacet yok, aşağıda tamamını izleyebilirsiniz.

İsveç yapımı Reset (Marcus Kryler ve Fredrik Åkerström), seansın en iyi filmlerinden biri. Issız bir yerde, annesiyle birlikte bir çiftlikte yaşayan Sophie’nin gizli bir deneyin parçası olduğunu fark etmesi anlatılıyor.

Jose Manuel Meneses’in filmi Defeated, bir askeri üste yaşayan bir asker ve eşinin tartışmalarını gösteriyor. Asker dindar bir fanatiğin başlattığı isyanı bitirmesi gerektiğini söylüyor. Çok tanıdık bir evrene yapılan bir göndermeyi filmin sonunda görüyoruz.

Salvador Maldonado’nun filmi Night Island karanlık ve fantastik animasyon filmlerden hoşlananlar için bire bir. Fragmanı aşağıda.

Joanna Ellenbeck’in Kickstarter vasıtasıyla kotardığı kısa filmi Ontogenesis uzun metrajlı bir filmin ön hazırlığı olarak çekilmiş. Dünyanın sonunun gelmekte olduğu bir ortam, uzaylılar, hayatta kalmaya çalışan bir grup gibi öğeler var.

Alman yapımı Lichtjahre (Florian Knittel), 25 dakikalık süresiyle seansın en uzun filmi oluyor. Uzaya bir yolculuğa hazırlanan bir astronot ile ailesinin ilişkisini anlatan filmde Duncan Jones’un filmi Moon’dan izler görmek mümkün.

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısa Filmde Akdeniz Rüzgarı: Antalya Sinema Derneği 2 – 10521936 497268850412903 3163951340999138943 n

Kısa Filmde Akdeniz Rüzgarı: Antalya Sinema Derneği

Antalya Sinema Derneği, kısa film çekmek isteyen herkese destek verebilmek
Rosa (2011) 3 – ROSA Poster

Rosa (2011)

Rosa, yönetmenliğini Jesus Orellana’nın yaptığı İspanya yapımı bir kısa animasyon.