Friday the 31st: Michael vs Jason (2005)

Tarihe 31 Ekim 2009 Digiturk şifre faciası olarak geçecek olay sonucu memlekette Digiturk receiver’i ya da sıradan bir uydu alıcısı olan herkes, salonlar dahil olmak üzere tüm şifreli kanalları paşalar gibi seyretti. Doğa şartlarının kapitalizmi tokatlaması sonucu oluşan bu krizi fırsata çevirerek son remake’lerden 13. Cuma’yı eşimle birlikte izlemeye koyulduk. Eh para ödemeden film izlemek iyi hoş da açıkçası filme sinemada ya da başka bir yerde para ödemek zorunda kalsaydım epey üzülürdüm. Büyük mantık boşlukları, bahaneden senaryosu ve beceriksiz oyunculukları ile Jason’un 80’lerden gelen karizmasını yerle bir etmiş sıradan bir yapım diye düşündüm. Bugün sıkıcı ve yağışlı havanın etkisiyle eve hapsolmuşken Youtube üzerinde keşfettiğim Friday 31st: Michael vs Jason filmi açıkçası dün izlediğime rahmet okutacak kadar başarılı bir amatör yapım…

Böyle giderse fan yapımı filmler asıl filmlerden daha çok ilgi çekecek… Siz de seyredin diye Öteki Sinematek sayfalarına taşıdığımız bu  22 dakikalık filmde Halloween serisinin seri katili Michael Myers ile kampçı gençlerin kabus figürü Jason Voorhees bu defa hırslarını birbirlerinden çıkarıyorlar.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir yorum var

  1. Yönetmenin sonradan eklediği yorumlar keyif kaçırıyor.
    Michael Myers’ın arabaya binmesi ise hiç olmadı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir