Greystone Park / Tımarhane (2012) 1 – Greystone Park 2012

Greystone Park / Tımarhane (2012)

25 Temmuz 2012

Greystone Park / Tımarhane (2012) 2 – Graystone poster2012 yılı mahsulü Greystone Park, Oliver Stone’un oğlu Sean Stone tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Graystone ya da SecretStone olarak da biliniyor. Türkiye’deki vizyon ismi ise Tımarhane. Senaryo Sean Stone ve Alexander Wraith tarafından yazılmış.

Alex (Alexander Wraith), Sean (Sean Stone) ve Antonella (Antonella Lentini), çekim yapmak üzere Graystone isimli kapatılmış bir tımarhaneye gizlice girerler. Tımarhaneye giren herkesin aklını kaybettiğine dair kötü bir şehir efsanesi vardır. Doğaüstü olaylara inanan Alex, hiç inanmayan diğer ikisine Graystone’da gerçekten hayaletler olduğunu ispatlamak derdindedir.

Giriş bölümünde yer alan ve bir hayli uzun tutulan yemek masasındaki sohbet sahnesi boyunca karakterler; hayaletler, ölüm ve benzeri doğaüstü olaylar hakkında bol bol ahkâm kesiyorlar. Devamında ise Alex’in bahsini açtığı Graystone isimli kapatılmış tımarhaneye giren üçlünün başından geçenler, ‘buluntu film’ kalıpları dahilinde, karakterlerden birinin taşıdığı kameranın gözünden anlatılıyor.

Greystone Park / Tımarhane (2012) 3 – Graystone ortai

Sean Stone, yönetmenliğini babasının yaptığı Alexander (2004) ile ilgili, DVD’lerin bonus diskinde yer alan kısa belgesellerden sonra belgesel çekmeye devam etti. Greystone Park ise Stone’un ilk uzun metraj kurmaca filmi.

The Blair Witch Project (1999) ile popüler olan ve bitmek bilmeyen bir hızla devamı gelen, ‘buluntu film’ (found footage) denilen izlemesi sıkıntılı işlerin artık pek bir fiyakası kalmadı. Yok gerçek olaylardan esinlenilmiştir, yok olay yerinde bulunan kameranın içindeki görüntülerden derlenmiştir gibi artık iyice suyu çıkmış sloganlarla ilgi çekmeye çalışmak, can sıkan bayat bir numara olmadı mı hâlâ? Sean Stone’un ilk kurmaca film denemesinde böylesi demode bir tercihte bulunması çok anlaşılır değil.

Oliver Stone, oğlunun yönettiği filmde kısa bir rolde görünürken, aynı şekilde Sean da babasının bu sene çektiği Savages (2012) filminde kısa bir rolde görünüyor.

Aslında film hakkında söylenecek pek fazla bir şey de yok. Herhangi bir ‘buluntu film’ örneği izlediyseniz, Greystone Park’ı izlemek için hiçbir sebebiniz yok demektir. Bu tarz filmlere ait hiçbir yenilik ya da farklılık içermeyen Greystone Park, oldukça sıradan bir korku filmi olarak çok çabuk unutulmaya mahkûm görünüyor.

Murat Kızılca

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dört Kişinin Bildiği Sır Değildir: Marrowbone (2017) 4 – marrowbone trailer release date cast

Dört Kişinin Bildiği Sır Değildir: Marrowbone (2017)

Karanlık Sır, ortaya saçtıklarını öylece bırakan ve cevapsız sorulardan utanmayan
El Día de la Bestia (1995) 5 – bestia6

El Día de la Bestia (1995)

– Günah çıkarmak istiyorum peder. – Söyle ne yaptın? –