İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1 – Gemini Man 2019 17

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

11 Ekim 2019

Gemini Man / İkizler Projesi, yenilikçi bir aksiyon filmi. Will Smith, bir anda her hareketini önceden tahmin edebilen, gizemli, genç bir ajan tarafından hedef alınıp takip edilen seçkin suikastçı Henry Brogan’ı canlandırıyor. Filmin yönetmeni Oscar ödüllü Ang Lee. Filmin yapımını Jerry Bruckheimer, David Ellison, Dana Goldberg ve Don Granger gerçekleştiriyor. Filmde ayrıca Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen ve Benedict Wong rol alıyor.

Gemini Man / İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken Beş Şey

1. Hiç görmediğiniz haliyle Will Smith: İki kez

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2 – Gemini Man 2019 9

İkizler Projesi’nde iki Will Smith rol alıyor. Hem 51 yaşında bir suikastçıyı hem de 23 yaşında, kendisini öldürmeye çalışan bir başka suikastçıyı canlandırıyor. Smith’in genç hali, tam bir dijital insan. O kadar komplike ki ikili, şaşırtıcı bir çifte performansla ekranda yakın plan dövüşü kusursuzca yapabiliyor. Yapımcı Jerry Bruckheimer şöyle söylüyor; “Kendisinin 30 yaş genç haline bakan Will’e bakıyorsunuz. İzleyici için olağanüstü bir deneyim.”

2. Junior ağladığında gözyaşları Will Smith’e ait

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 3 – Gemini Man 2019 27

“Bu gençleştirme değil, yüz değiştirme değil. Junior tamamen dijital bir yaratım, %100 Will Smith’in performansı yakalanarak oluşturuldu.” diyor görsel efektler süpervizörü Bill Westenhofer. Döktüğü her damla gözyaşı, attığı her yumruk, gördüğünüz her şey tamamen Smith’e ait. Oyuncu, ezberbozan çifte performansıyla ilgili şunları söylüyor; “İlk gördüğümde ürkütücüydü. O bendim. Kendimin 23 yaşındaki, kusursuz bir versiyonuna bakıyordum. Sanki biri bütün kusurları çıkarmış gibiydi. Sinematik olarak şaşırtıcıydı. Bu, film yapımını ve filmlere bakışı değiştirecek.”

3. “Moto-Fu”ya hazır olun

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 4 – Gemini Man 2019 24

Ang Lee, izleyiciyi içine alan yeni deneyim hakkında şunları söylüyor; “Bu başka bir boyut, daha önce deneyimlemediğimiz bir şey.” Yönetmen eşsiz aksiyon olasılıklarını tümüyle benimsedi. Her iki Will Smith’in motosikletleri birbirlerine karşı silah olarak kullanarak düello yaptığına tanık olduğumuz Cartagena’daki göz alıcı motosiklet kovalamacasını tanımlamak için “Moto-Fu” terimini kullanıyor. Jerry Bruckheimer ise şöyle söylüyor; “Ang, daha önce başka hiçbir yönetmenin denemediği bir yönde ileri bir adım atıyor.” Smith ise “Muhteşem.” diye ekliyor.

4. Aksiyonun bir parçası gibi hissedin

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 5 – Gemini Man 2019 13

Gemini Man / İkizler Projesi, aynı zamanda izleyicilerin daha önce beyazperdede hiç görmediği yeni seviye bir izleme deneyimi. Film, çığır açan saniyede 120 kare ile 4K 3D olarak çekildi. Görsel efektler süpervizörü Bill Westenhofer şunları söylüyor: “Kulağa karmaşık gibi geliyor ama anlamı çok basit; izleyici, oyuncularla birlikte aksiyonun tam ortasına konuluyor.”

5. Kandırmaca olmadan rol yapmak

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 6 – Gemini Man 2019 6

Sette geleneksel makyaj kullanmak imkansızdı. Kameralar o kadar güçlüyken oyuncuların yüzlerindeki damarların verdiği tepki bile yakalanabiliyordu. O yüzden makyaj bölümü, performansın inceliklerini yakalamak için yeni bir yarı saydamlık geliştirdi. Kendilerini ve birbirlerini yeni seviyelere taşımak için birlikte çalışan Lee ve Smith için sonuçlar şaşırtıcı oldu. Smith şunları söylüyor; “23 yaşındaki Junior’ı canlandıramazdım ama şimdi bunu yapabiliyorum.” Lee ise hayretle şöyle diyor; “Yeni bir Will Smith buldum.”

3D+ HFR (Yüksek Kare Hızı) Hakkında Beş Bilgi

1. 3D+ HFR (Yüksek Kare Hızı) geleneksel film kare hızının iki katından fazla olan, saniyede 60 kare hıza sahip yeni nesil bir dijital formattır. İzleyicilere daha da derinleştirilmiş ve gerçeğe yakın bir 3 boyut deneyimi sunar.

2. Saniyede 120 kare çekilen görüntülerden türetilmiş ve her bir saniyede perdeye yansıtılan 60 kare 3 boyut görüntüsü ile görüntüleri insan gözünün daha önce hiç tecrübe etmediği derecede yakınlaştırarak izleyiciyi aksiyonun tam merkezine yerleştirir.

3. Daha fazla görüntü, daha fazla derinlik demektir ve izleyicilerin tek karede çok daha fazlasını görüp deneyimlemesine olanak verir.

4. Performans ve aksiyonun bu geliştirilmiş kombinasyonu sayesinde 3D+ HFR, yapımcının vizyonundaki duygusal yolculuğu ve görselliği tam istediği gibi sunar.

5. Görsel hikâye anlatımındaki bu evrim, izleyicilere şu anda bir sinema salonunda yaşanabilecek en gerçekçi sinema deneyimini sunar.

İkizler Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 7 – Gemini Man poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Dark Knight Rises / Kara Şövalye Yükseliyor Yapım Notları

The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor, büyük ölçüde, karakterlerin daha
BLADE RUNNER 2049: Bıçak Sırtı Yapım Notları 8 – BLADE RUNNER 2049 Bıçak Sırtı 2

BLADE RUNNER 2049: Bıçak Sırtı Yapım Notları

6 Ekim 2017'de gösterime girecek BLADE RUNNER 2049: Bıçak Sırtı