Top 10: Katil Oyuncak Bebek Filmleri 1 – Katil Oyuncak Bebekler

Top 10: Katil Oyuncak Bebek Filmleri

4 Kasım 2014

“Oyuncak bebekler, medeniyetin başlangıcından beri çocuklar tarafından çok sevildi, koleksiyoncular tarafından değerli bulundu ve dini ayinlerde hem iyiye, hem de kötüye ulaşmak için kullanıldı.”

Oyuncak bebekler, kurgusal dünyada (hele ki korku türüne dahil olan eserlerde) sıklıkla, Annabelle’in sahipsiz epigrafının son kısmında belirtildiği gibi, kötücül varlıkların hizmetine girer. İnsanlığın defolarını kurcalayan korku eserlerinin, bebekleri nesnesi haline getirmesi sebepsiz yere değildir. TDK Büyük Sözlük’te “belirli nesneler veya durumlar karşısında duyulan olağan dışı güçlü korku, yılgı” olarak tanımlanan fobilerden üç tanesi ‘killer dolls’ (katil oyuncak bebekler) alt türünün ilgi alanına girer; ‘automatonophobia’, ‘pediophobia’ ve ‘pupaphobia’.

‘Automatonophobia’, cansız mankenler, animatronik yaratıklar, vantrilokların kuklaları ya da balmumu heykeller gibi nesnelerin, hisseden, duygulu varlıklar olduğunu zannetme korkusudur.

‘Pediophobia’ (pedyofobi), oyuncak bebek korkusudur. Porselen bebeklerden, konuşan ve hareket eden bebeklere kadar bütün oyuncak bebekler ile ilişkili bir anksiyete bozukluğudur. Pedyofobinin, ‘automatonophobia’nın bir alt dalı olduğu kabul edilir.

‘Pupaphobia’, kukla korkusudur ve onun da ‘automatonophobia’nın bir alt dalı olduğu kabul edilir.

Burada şuna da açıklık getirmek gerek; başlıkta bahsi geçen alt türün İngilizce orijinal ismi ‘killer dolls’tur. ‘Doll’ kelimesi, oyuncak bebek anlamına gelmekle birlikte kukla anlamını da karşılar. Bu sebeple kötülüğün kaynağı oyuncak bebek, kukla, hatta bazı durumlarda cansız manken, maket vs. olan filmler de bu alt türe dahil edilir.

Listeyi oluştururken dizi bölümlerini, The Dummy (1982) gibi kısa filmleri ve Asylum (1972), Dead of Night (1945), Trilogy of Terror (1975) gibi antolojileri dışarıda bırakarak, sadece uzun metrajlı filmlere odaklandım ve aşağıdaki liste ortaya çıktı.

Black Devil Doll from Hell (1984)

Black Devil Doll from Hell

Yönetmen: Chester Novell Turner

Bir dükkândan aldığı oyuncak bebek ile evine dönen bir kadın, başına geleceklerden habersizdir. Bebek, şeytani bir ruh tarafından ele geçirilmiştir. Yeni hedefi ise bebeği satın alan kadındır.

Triloquist (2008)

Triloquist

Yönetmen: Mark Jones

İki çocuk annesi bir vantrilok, artık iş bulamamaktadır. Eroin bağımlısı genç kadın, parasızlığın canına tak ettiği bir akşam aşırı dozdan ölür. Norbert ve Angelina isimli iki çocuk, annelerinin kuklası ile beraber yollara düşer. Cinayet dolu günler onları beklemektedir.

Dolly Dearest (1991)

Dolly Dearest

Yönetmen: Maria Lease

Meksika’daki bir oyuncak bebek fabrikasının yeni sahibi Elliot Wade, ailesini de yanına alarak Amerika’dan Meksika’ya taşınır. O sırada fabrikanın yanı başındaki Mayalardan kalma mezarlıkta araştırma yapan bir arkeolog, açmaması gereken bir kapıyı açarak yalnızca hayatını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kötücül bir ruhun da serbest kalmasına neden olur. Wade ailesinin küçük kızı Jessica’nın fabrikadan aldığı bebeğin içine giren kötücül ruh, zaman kaybetmeden etrafına kötülük saçmaya başlar.

Annabelle (2014)

Annabelle 05

Yönetmen: John R. Leonetti

Bir gece vakti evlerini tarikat üyesi iki kişinin basmasından sonra doğaüstü huzursuzluklar yaşamaya başlayan John ve Mia isimli genç çift, kötülüğün kaynağının oyuncak bebek koleksiyonu yapan Mia’nın en değerli parçalarından biri olabileceğini düşünmeye başlar.

Pinocchio’s Revenge (1996)

Pinocchio’s Revenge

Yönetmen: Kevin Tenney

Avukat Jennifer Garrick, savunmasını yaptığı müvekkilinin oğluna ait olan bir Pinokyo kuklasını yanlışlıkla eve getirir. Kuklayı bulan küçük kızı Zoe, geri vermek istemez. Pinokyo eve geldikten sonra kazalar ve cinayetler birbirini kovalar.

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker (1991)

Silent Night Deadly Night 5

Yönetmen: Martin Kitrosser

Yaşlı bir oyuncakçı ve oğlu, insanları öldürmesi için katil oyuncaklar üretmektedir.

Dolls (1987)

Dolls

Yönetmen: Stuart Gordon

Fırtınalı bir havada, oyuncak bebek yapan yaşlı bir çiftin ikamet ettiği eve sığınan davetsiz misafirlerin başına gelmeyen kalmaz.

Dead Silence (2007)

Dead Silence

Yönetmen: James Wan

Karısı gizemli bir şekilde ölen Jamie, memleketi Ravens Fair’e geri dönerek karısının ölümündeki sır perdesini aralamaya çalışır.

Magic (1978)

Magic

Yönetmen: Richard Attenborough

Corky, Fats isimli kuklası ile şovlara çıkan bir vantriloktur. Kısa zamanda şöhrete ulaşan Corky, lise aşkı Peggy Ann ile karşılaştıktan sonra Fats’in hışmına uğrar. Kıskançlık krizine giren(!) Fats, Corky’yi yavaş yavaş kontrolü altına alır ve ona cinayetler işletmeye başlar.

Child’s Play serisi (1988-2013)

Child’s Play

Yönetmenler: Tom Holland (1), John Lafia (2), Jack Bender (3), Ronny Yu (4), Don Mancini (5, 6)

Ölmeden önce ruhunu Good Guy oyuncak bebeklerinden birine transfer eden seri katil Charles Lee, bir an önce bir insan vücuduna geçmek için can atmaktadır. Bebeğin ilk sahibi olan 6 yaşındaki Andy, yeni oyuncağına Chucky ismini verir ve Chucky’nin kan, cinayet ve intikam dolu altı filmlik serüveni başlar.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Aksiyon! Saçmalık! Sanat! Başlıca 10 Cannon Filmi 2 – 52 pick up

Aksiyon! Saçmalık! Sanat! Başlıca 10 Cannon Filmi

Aksiyon! Saçmalık! Sanat! Kronolojik sırayla başlıca 10 Cannon filmi şu
Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 8 3 – Cut Off 01

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 8

ABD dışı ülkelerin gerilim filmlerinden oluşan "yakın tarihli sağlam gerilim