Masum Değiliz, Hiçbirimiz!

Televizyonda kanal zaplamak çölde dolanmak gibi, bön bön bakışmalı diziler ve izdivaç programlarından ibaret uçsuz bucaksız kum tepelerinden başka bir şey yok! Neyse ki her çölde bir vaha bulunur, bize de denk geldi. Adı Efsane’yi yayınlayan Kanal D’nin internet TV’si olan BluTV, Cuma günü yeni bir diziye başladı: Masum.

Masum Değiliz, Hiçbirimiz! 1 – C2SNJC3XcAAat4d

Masum’un ilk dört bölümünü, hakkını vererek izlemek adına, projeksiyonda bir duvar boyunda ekran yaratarak seyrettim. İyi ki de öyle yapmışım çünkü dizide ciddi anlamda sinema duygusu var. Olsun zaten çünkü Masum’un yönetmeni Seren Yüce, 2010 yılında Çoğunluk filmi ile Altın Portakal kazanan, geçtiğimiz yıl çektiği Rüzgarda Salınan Nilüfer ile de gönlümüzü alan yetenekli genç bir sinemacı…

Açıkçası Seren Yüce‘nin böyle iddialı bir projenin altından kalkacağı konusunda bazı endişelerim vardı, tarzı değil gibi geliyordu, “keşke Ümit Ünal çekseydi” diye düşünüyordum. Seren Yüce’den çok oyuncu kadrosuna ve Berkun Oya’nın kalemine güveniyordum ama izledikten sonra içimde Manavgat şelalesi çağladı. Seren Yüce ve tüm orkestra fevkalade bir iş çıkarmış. Havaya sıkılmış tek bir mermi bile yok!

Masum Değiliz, Hiçbirimiz! 2 – masum2

Nedir bu diziyi bu kadar özel yapan şeyler? Hemen saymaya başlayayım. Uzun zamandır bir sinema filminde bile bu kadar güçlü oyuncular bir araya gelmedi. Masum’un hikayesi, Türk dizi senaristlerinin ezberden yazdığı türden bir şey değil, saçma sapan aşk üçgenleri içermiyor. Dizinin süresi ideal, soundtrack şahane. Sansür de yok, küfürlü günahlı bir dizi…

Oyuncular sırayla ekranda (perdede) gözükürken bile içimin yağları eridi. Selda Bağcan’lı jenerik müziği, biplenmeyen küfürler, tokuşturulan bira bardakları, içilen sigaralar, bön bön birbirine bakmak yerine gerçekten karakteri yaşayan oyuncular. Hiç sarkmayan tempo…

TV’de özlediğimiz ama izleyemeyeceğimiz her şey. Masum yabancı benzerlerinden zerre aşağıda olmayan üstün bir iş. Bir eleştirmen olarak yazıyorum, uzun yıllardır izlediğim en “harbi” şey. Bir ilk olması sebebiyle de herkes kendini adamış gibi görünüyor. Ve şunu da mutlaka yazmak gerek; ben yerli sinema ve TV sektöründe çok uzun yıllardır bu kadar başarılı bir cast’a denk gelmedim. Oyuncu seçimleri kimin fikriyse alnından öpüyorum. Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan… Hepsi harika oynuyor, izleyeni mest ediyorlar. Dizinin küçük oyuncusu Merve Ateş’i de unutmamak lazım, o da gerçek bir yetenek.

Masum Değiliz, Hiçbirimiz! 3 – gallery 4

Şimdiden yazıyorum; Masum bir TV efsanesi olacak ve oldu bile. BluTV’nin Behzat Ç’yi çekeceği falan konuşuluyordu ama bence böylesi çok daha hayırlı oldu. Şu iklimde Behzat Ç çekmek/yayınlamak zor iş. Henüz bir deney olan internet TV olayını da sıkıntıya sokar. BluTV’nin böyle taze bir yapımla yükselmesi çok daha akıllıca.

Behzat Ç’nin rafa kalktığını Erdal Beşikçioğlu’nun Adı Efsane’ye başlamasından da anlayabilirsiniz. ilk bölüm finalini izlediniz mi? Tam 40 saniye herkes birbirine boş boş baktı, alta da döşemişler bolca yaylı içeren tema müziğini… Yıldızlar Şahidim’de de Mesut Akusta ve Canan Ergüder’i harcamışlar. Behzat Ç’nin amiriyle savcısı şimdi ergen dizilerinde can çekişiyor. Yapacak bir şey yok, dedik ya TV artık çöl!

Masum Değiliz, Hiçbirimiz! 4 – gallery 10

BluTV’nin aylık üyelik ücreti 10 TL, bence bu çabayı desteklemek için bile üye olunabilir. Türk dizi sektörü ergen aşklarına mahkum değil. Yakınlarda bir istatistik yayınlandı. TV’de en çok gıda, kozmetik ve temizlik malzemesi reklamı izliyormuşuz. Kanalların ev kadınlarını hedefleyen yayınlar yapması tesadüf değil ama dedim ya; her çölde bir vaha bulunur. Evet, televizyonu dolma saran teyzeler klanının elinden alamayacağız belli ki ama internet bizim!

Not: “dolma saran teyzeler” benzetmemle ilgili olarak bir dostum uyardı; dolma sarılmaz, doldurulurmuş, sarılan şeye sarma denirmiş. Haklı, hiç yemek yapanla, yiyen bir olur mu?

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

5 Yorumlar

 1. blank

  Diziyi annemle annem sarma sararken izledik.

 2. blank
  Mansur Yıldırım

  Baştan sona keyifle okudum teşekkürler murat tolga şen.

 3. blank

  Yazılarınızı bi kaç aydır takip ediyorum. Ülkemdeki sinema sektörünün halini objektif bir şekilde eleştirmenize hak veriyorum ancak blu tv ve masum dizini bu kadar çok övmeniz ve sayfanıza taşımanızın objektifliğinize zarar vereceği düşüncesindeyim. Ticari kaygı içerisinde olabilirsiniz ancak benim gibi düşünen bi kaç bin kişi olursa yazılarınız daha bir ön yargıyla okunacak ve sonunda sitenizin izlenme oranları düşecektir. Saygılarımla. (Facebook’ta yorum yazma kısmında sizin paylaşımlarınıza yorum yazamıyorum. Buradan yazmamın sebebi bu.)

 4. blank

  Tolga, öncelikle “ticari kaygı içinde olabilirsiniz” diyerek hemen özür dilemeni gerektirecek bir şey yazmışsın. Nasıl bir ticari kaygıyı kastettiğini de anladım ve bir yapımı övdüğümüz vakit bazı okurlardan gelen “para aldın” imasına artık alıştık. Masum’u izledin mi bilmiyorum ama bu yazıdan fazlasını hak ediyor. İyi ve heyecan verici bir iş, överken izin mi alacağız? Birkaç aydır yazılarımı takip ediyorsun ya Allah rızası için de bir kere iyi yorum bırakanlardan olun. Gelmişsin buraya, ticari kaygı bık bık! Kardeşim yok, bu işte para yok! Sırf bunun yazısını bile yazdım, bu ne çirkin bir itham yahu? Bu yazının Medyaradar’da yayınlanan versiyonunda bir başka Doğan Medya yapımı olan (BluTV Doğan Medya’ya ait) Adı Efsane’yi yerden yere vurduğumu göreceksin. BluTV ya da dizi ile hiçbir bağım yok. Parasını ödeyip aldığım bir hizmet. Bir keresinde uçakla Antalya TV Ödülleri’ne giderken Ali Atay’ın elindeki Uykusuz’u isteyip okuduktan sonra geri vermiştim. Ekiple de ilişkim bu kadar işte :)

 5. blank
  Oguzhan Cetinkurt

  Bence yazi kisa….3, 5 sayfa olsaydi yine ayni aclikla okurdum. Ilk iki bolumu izledim, sinema filmi izliyorum sandim. Bu yaziyi okuduktan sonra anladim nedenini. Yazi icin tesekkurler…”tolga” icin ise ozur dilerim (onun adina). Alistim zaten baskalarinin adina utanc duymaya; ozur dilemek koymuyor. Neyse dizi belli ki basarili sizin de basarilarinizin (ne oluyorsa artik sizin basariniz??? :) ) devamini ve “tolga” gibilerinin kokunun kurumasini dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir