Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri! 1 –

Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri!

3 Nisan 2020

Sergei Eisenstein, Andrei Tarkovsky gibi ustaların yapımcısı, Sovyetler Birliği’nin en büyük film yapım şirketi olan Mosfilm’in arşivi Youtube’da. Çoğu filmde İngilizce altyazı var bazı filmlerde Türkçe altyazı da mevcut. Bulabildiklerimi listeledim.

Kızlar, Yuri Chulyukin’in yönettiği bir romantik komedi. Rus sinemasının en çok seyredilen filmlerinden biri. Gösterildiği yıl olan 1962’de 35 milyon kişi tarafından izlenmiş.

https://youtu.be/8CYY8EM5xYE

Kafkasya Mahkumu, popüler bir Rus komedi karakteri olan Shurik’in maceralarını anlatan hızlı ve neşeli bir komedi filmi…

https://youtu.be/P2_sjEURwgo

Filmi çeken Gregory Chuhrai bir röportajında şöyle der: “Dünya, tek bir kişiyi kaybettiğinde neler olduğu hakkında bir film yapmaya karar verdim.” Askerin Türküsü…

Buzykin, kimseyi kırmayan, herkese yardım etmeye çalışan biri ama içine düştüğü durumlar gitgide karmaşıklaşır ve kendisini paramparça hisseder. En sonunda karısı ve metresi onu terk eder ve Buzykin farklı bir insan olmaya karar verir. Sonbahar Maratonu…

Andrei Tarkovsky’nin 1966 tarihli şaheseri. Film, ünlü ikona ressamı Andrei Rublev’in hayatından esinlenerek Ortaçağ Rusya’sının gerçekçi tasvirlerini sunuyor.

Andrei Rublev 1. Kısım

Andrei Rublev 2. Kısım

Belki de izleyebileceğiniz en tuhaf bilim kurgu filmi… Karıştırdıkları bir cihaz yüzünden yanlışlıkla telepatik bir gezegene düşen iki kafadarın öyküsü…

Kin-dza-dza! 1. Kısım

Kin-dza-dza! 2. Kısım

Bu filmde altyazı yok ama listeye girmesini istedim çünkü Nikolay Gogol’un aynı adlı eserinden uyarlanan Viy, çekilmiş ilk Sovyet korku filmi. Uygulanan teknik ve efektlerle oldukça başarılı olan film Sam Raimi’nin kültleşmiş Evil Dead serisinin de ilham kaynağıdır.

Paylaşacağım son film, Mosfilm değil ama ondan sonra gelen en büyük stüdyo olan Lenfilm’den… Görüntü yönetmenliği müthiş bir bilim kurgu hikayesi, Köpek Kalp.

https://youtu.be/aOE_3_Ws4y0

Umarım işinize yaramıştır. Alternatif film izleme önerileri sunmaya devam edeceğim. Listenin sonuna, film eleştirileri yaptığım kendi Youtube kanalımın linkini ekliyorum. Abone olursanız çok sevinirim.

https://www.youtube.com/channel/UC7sdwsluczXsSsw8EH8_OlQ

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Sinemanın En Tüyler Ürpertici Ormanları 2 – Evil Dead cabin forest

Top 10: Sinemanın En Tüyler Ürpertici Ormanları

Öteki Sinema yazarı Semra Doll, korku sinemasının tüyler ürpertici ormanlarını
En İyi 10 Erotik Gerilim Filmi! 3 – eyes wide shut 1999 001 tom cruise nicole kidman sitting floor kissing 00m gi5

En İyi 10 Erotik Gerilim Filmi!

Seks ve ölüm, erotik gerilim filmlerinin cankurtaranıdır. Bir durumdan çok