Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri! 1 –

Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri!

3 Nisan 2020

Sergei Eisenstein, Andrei Tarkovsky gibi ustaların yapımcısı, Sovyetler Birliği’nin en büyük film yapım şirketi olan Mosfilm’in arşivi Youtube’da. Çoğu filmde İngilizce altyazı var bazı filmlerde Türkçe altyazı da mevcut. Bulabildiklerimi listeledim.

Kızlar, Yuri Chulyukin’in yönettiği bir romantik komedi. Rus sinemasının en çok seyredilen filmlerinden biri. Gösterildiği yıl olan 1962’de 35 milyon kişi tarafından izlenmiş.

https://youtu.be/8CYY8EM5xYE

Kafkasya Mahkumu, popüler bir Rus komedi karakteri olan Shurik’in maceralarını anlatan hızlı ve neşeli bir komedi filmi…

https://youtu.be/P2_sjEURwgo

Filmi çeken Gregory Chuhrai bir röportajında şöyle der: “Dünya, tek bir kişiyi kaybettiğinde neler olduğu hakkında bir film yapmaya karar verdim.” Askerin Türküsü…

Buzykin, kimseyi kırmayan, herkese yardım etmeye çalışan biri ama içine düştüğü durumlar gitgide karmaşıklaşır ve kendisini paramparça hisseder. En sonunda karısı ve metresi onu terk eder ve Buzykin farklı bir insan olmaya karar verir. Sonbahar Maratonu…

Andrei Tarkovsky’nin 1966 tarihli şaheseri. Film, ünlü ikona ressamı Andrei Rublev’in hayatından esinlenerek Ortaçağ Rusya’sının gerçekçi tasvirlerini sunuyor.

Andrei Rublev 1. Kısım

Andrei Rublev 2. Kısım

Belki de izleyebileceğiniz en tuhaf bilim kurgu filmi… Karıştırdıkları bir cihaz yüzünden yanlışlıkla telepatik bir gezegene düşen iki kafadarın öyküsü…

Kin-dza-dza! 1. Kısım

Kin-dza-dza! 2. Kısım

Bu filmde altyazı yok ama listeye girmesini istedim çünkü Nikolay Gogol’un aynı adlı eserinden uyarlanan Viy, çekilmiş ilk Sovyet korku filmi. Uygulanan teknik ve efektlerle oldukça başarılı olan film Sam Raimi’nin kültleşmiş Evil Dead serisinin de ilham kaynağıdır.

Paylaşacağım son film, Mosfilm değil ama ondan sonra gelen en büyük stüdyo olan Lenfilm’den… Görüntü yönetmenliği müthiş bir bilim kurgu hikayesi, Köpek Kalp.

https://youtu.be/aOE_3_Ws4y0

Umarım işinize yaramıştır. Alternatif film izleme önerileri sunmaya devam edeceğim. Listenin sonuna, film eleştirileri yaptığım kendi Youtube kanalımın linkini ekliyorum. Abone olursanız çok sevinirim.

https://www.youtube.com/channel/UC7sdwsluczXsSsw8EH8_OlQ

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2015 Yılının En iyi Korku Fragmanları 2 – Lazarus Effect

2015 Yılının En iyi Korku Fragmanları

Önümüzdeki günlerde iyice hız kazanacak yılsonu listelerimizi hazırlamaya başladık. İlk
“Öteki”cilerin 2018 Yılı Keşifleri 3 – A Quiet Place 2018

“Öteki”cilerin 2018 Yılı Keşifleri

‘İzlemediğiniz her film, yeni filmdir‘ sloganımız eşliğinde “Öteki”cilerin 2018 Yılı