Eskisi Nasıldı: Ölüm Yıldızı'nın Planlarının Çalınması 1 – Star Wars

Eskisi Nasıldı: Ölüm Yıldızı’nın Planlarının Çalınması

4 Şubat 2017

Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Hikâyesi gösterime girdi ve geçti. Kimi beğenmedi, çoğunluk Empire Strikes Back’ten (İmparator’dan) bu yana çekilmiş en iyi Yıldız Savaşları filmi ilan etti. Film o kadar iyiydi ki serinin hayranlarının Lucasfilm’in Disney’e satılmasından sonra ortaya çıkan, Güç Uyanıyor’la pekişen “ışın kılıçlı Mickey” korkularını askıya almasını bile sağladı. Başı ve sonu belli olan bir öyküyü insanlara bilimkurgu izlediklerini unutturacak olgunlukta bir anlatımla seyircilere aktarıyordu Rogue One. Hatta Jyn Erso ve tayfasının fedakârlıklarına George Lucas bile bayılmıştı.

Eskisi Nasıldı: Ölüm Yıldızı'nın Planlarının Çalınması 2 – Rogue One A Star Wars Story 19

SAHNE ARKASI

Filmin uygulayıcı yapımcılığını George Lucas’ın kurduğu görüntü efektleri şirketi Industrial Light & Magic’in yönetim kurulu üyesi ve kıdemli efekt süpervizörü John Knoll üstlendi. Görevin ona verilmesinin sebebi, hikâye fikrinin ona ait olması. “Yıldız Savaşları’nın açılışındaki kayan yazıların ilk iki paragrafından yola çıkarak buldum” diyor John Knoll. “Buldum” çok iddialı bir kelime, zira Yoda’nın bir akıllısı John Knoll değil. Ölüm Yıldızı’nın planlarının çalınması JarJar Abrams’a kurban edilen Genişletilmiş Evren’de defalarca işlenmiş bir konuydu. Peki nasıl işlenmişti? İşte bu yazı Rogue One’dan önceki Rogue One’ı, Ölüm Yıldızı planlarının eski Genişletilmiş Evren’deki çalınma öyküsünü anlatmaktadır.

YAZI NASIL DERLENDİ?

Biraz dellenerek derlendi. Genişletilmiş Evren’in resimli-resimsiz romanlarında, video oyunlarında Ölüm Yıldızı’nın planlarının çalınmasını anlatan pek çok öykü vardı. Hatta öykü sayısının fazlalığı yüzünden bir ara devamlılık sorunları çıkmaya başladı. 2006’da çıkan Empire At War adlı strateji oyunu, İmparatorluk’un Ölüm Yıldızı planlarının çalınmasını engellemek için parçalara ayırdığını ve her bir hikâyenin planların bir parçasının çalınmasını anlattığını söyleyerek devamlılık sorunlarını büyük ölçüde giderdi. Hâlâ tutarsız olan hikâyeler için Star Wars Databank olaya el attı. Bu hikâyelerin bir kısmı ya Databank’tan tamamen çıkarıldı, ya da Ölüm Yıldızı planlarıyla ilişkileri olmadığı ilan edildi. (Star Wars: Battlefront serisi video oyunları mesela.)

Fakat Disney’in Genişletilmiş Evren’i sıfırlamasından sonra o dönemin Databank’ının hangi öyküleri resmi Yıldız Savaşları tarihinin içinde saydığını bulmak zor oldu. Bunun için Wookipedia’ya başvurdum, Wikipedia maddeleri okudum, YouTube’dan 20 yıl önce bitirdiğim oyunların (yaşlanmışım bea) sinematiklerini tekrar izledim. Elde ettiğim bilgiler, aşağıda da göreceğiniz üzere, kronolojik olarak bir hayli dağınık. Dahası, hepsi planların Tantive IV’e iletilmesiyle bitiyor. Bunları anlamlı bir sıraya sokmaya çalıştım.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

I. PLANLAR

Ölüm Yıldızı, Bağımsız Sistemler Konfederasyonu tarafından Wilhuff Tarkin’in verdiği konsept tasarımlarına temel alınarak nihai silah olmak üzere tasarlandı. Poggle the Lesser, I. Geonosis Savaşı esnasında Darth Tyrannus adıyla da bilinen Kont Dooku’ya verdi. Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker, Dooku’yu durdurmaya çalıştı ama başarılı olamadı. Yoda ise ikisini kurtarmak için Dooku’nun kaçmasına izin vermek zorunda kaldı. Dooku’nun efendisi ve henüz gerçek kimliğinin Senatör Palpatine olduğunu bilmediğimiz Darth Sidious, Klon Savaşları’nın bitiminden sonra istasyonun inşasına başlama emri verdi.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars Episode II: Attack of the Clones/Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı (2002)
 • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith/Yıldız Savaşları Bölüm III: Sith’in İntikamı (2005)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

II. İLK İSTİHBARAT

Darth Vader’ın öğrencisi, Starkiller kod adlı Galen Marek, kör bir Jedi olan eğitmeni Rahm Kota’nın ve eski bir İmparatorluk pilotu olan Juno Eclipse’e duyduğu aşkın da etkisiyle aydınlık tarafa kaydı. Gelişen olayların bölük pörçük isyan hareketlerinin bir araya gelmesini gerektirdiğini ileri süren Marek, bir toplantı yapılmasını önerdi. Han Solo’nun memleketi olan Corellia’da yapıldığı için tarihe Corellia Antlaşması olarak geçen toplantıya Corellia’yı temsilen Garm Bel Iblis, Chandrila’yı temsilen Mon Mothma ve Alderaan’ı temsilen Bail ve Leia Organa katıldı. Fakat Darth Vader yönetimindeki İmparatorluk birlikleri, antlaşma imzalanır imzalanmaz toplantıyı bastı. Bütün bunların, Palpatine’in en büyük düşmanlarını bir araya toplamak için ürettiği bir komplo olduğu ortaya çıktı. Darth Vader, Bail Organa’nın çabalarıyla katılımı gizli kalan Leia Organa haricinde toplantıya katılan herkesi idam edilmek üzere Ölüm Yıldızı’na gönderdi. Hesaba katmadığı şey, artık iyice güçlenen Galen Marek’in taraf değiştirdiğiydi. Marek, canını feda ederek İsyancıların liderlerini kurtardı. İsyan hareketi, böylece Ölüm Yıldızı’nın varlığından ve işlevinden haberdar oldu ve o güne dek emsali görülmemiş bir seferberlikle planlarını ele geçirmek için çalışmalara başladı.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars: The Forced Unleashed video oyunu/romanı/çizgi romanı (2008)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

III. TEYİT

Atzerri adında bir korsanı ele geçiren Asi İttifakı, Tarkin’in süper silahın inşasını Corulag gezegeninin yörüngesindeki bir uzay istasyonundan izlediği bilgisini verdi. Asiler’in üsse saldırmadan önce savunma sistemlerini etkisiz hale getirmesi gerekiyordu. Bu görev Mon Mothma tarafından, İmparatorluk’un elinden Asilerce kurtarılmış olan ve Kashyyk’te Chewbacca başta olmak üzere pek çok Wookie’yi kurtaran Han Solo’ya verildi. Vergesso Asteroit Kuşağı’ndaki bir İmparatorluk üssüne sızan Solo, hedef üsse gönderilecek bir kargo konteynerine EMP bombası yerleştirdi. Üssün içinde patlayan bomba, savunma sistemlerini etkisiz hale getirdi. Üsse yapılan saldırı Asiler’in Ölüm Yıldızı’nın yıkıcı gücünün boyutlarını daha iyi anlamasını ve Amiral Ackbar’ın kurtarılmasını sağladı. Ancak Ölüm Yıldızı’na ait teknik doküman bulunamadı.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars: Empire at War bilgisayar oyunu (2006)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

IV. PLANLAR NEREDE?

Organaların Asi İttifak’ındaki rolünden bihaber olan Lord Tion, Prenses Leia’yla evlenme niyetiyle Alderaan’a geldi. Organalar ise bunu bir istihbarat fırsatı olarak görüyordu. Biraz havadan sudan muhabbet ettikten sonra konu İmparatorluk’un yeni “süper silahı”na geldi. Savaş istasyonunu ve süper lazerini ballandıra ballandıra anlatan Tion, Bail Organa’nın desteğini istedi ve Leia’yla evlenme niyetini açıkladı. Böylece Alderaan refah içinde yaşayacak, Bail’in sırtı yere gelmeyecek, Leia ise İmparatorluk’un en güçlü kadınlarından biri olacaktı. Ancak Leia, böyle bir silaha duyduğu hayranlıktan ötürü Tion’dan tiksindiğini söyledi ve reddetti. Öfkesini kontrol edemeyen Prenses, süper silahın kod adı olan Ölüm Yıldızı’nı ağzından kaçırdı. Tion, Organaların Asilerle işbirliği yaptığını anladı. Çıkan arbedede kendi silahıyla vurulan Tion, ölürken Ölüm Yıldızı planlarının Tarkin’in Eriadu’daki karargâhından Toprawa sistemine doğru yola çıktığını söyledi.

Nerede anlatıldı:

 • Empire çizgi romanı, beşinci sayı, Princess… Warrior öyküsü (2003)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

V. TOPRAWA SAVAŞI: BASKIN

Hani 1977 tarihli ilk filmin kayan yazılarında “gizli bir üsten yola çıkan Asiler, kötü Galaktik İmparatorluk’a karşı ilk zaferlerini kazandı. Asi casusları, çatışma esnasında İmparatorluk’un nihai silahı Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmayı başardı” diyor ya, işte o ilk zafer Toprawa Savaşı. Ölüm Yıldızı’nın silah sistemlerinin planlarını Coruscant’taki İmparatorluk Bilgi Merkezi’ne götürecek olan konvoyun toplanma yeri Toprawa gezegeninin yörüngesiydi. Ancak Leia’nın Tion’dan aldığı istihbarat sayesinde Asiler, konvoyu pusuya düşürdü. Planlar ele geçirildi ve konvoy yok edildi. Ancak İmparatorluk’un tepkisi beklenenden hızlıydı. Toprawa’ya giriş çıkışlar yasaklandı. Asiler, planları gezegenden kaçırmanın bir yolunu bulmak zorundaydı. Bail Organa hemen Toprawa’ya doğru yola çıkmak istedi ancak Leia, yardım maksatlı gezileri yüzünden kendisinin daha az şüphe çekeceğini söyledi. Bail Organa, Kaptan Raymus Antilles komutasındaki Tantive IV’ü Leia’ya tahsis etti.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars Episode IV: A New Hope/Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)
 • Star Wars radyo tiyatrosu (1981)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

VI. DANUTA GÖREVİ

Geldik Ölüm Yıldızı planlarıyla ilgili hikâyelerin en ünlüsüne. Bütün bu olaylar yaşanırken Mon Mothma da boş durmuyordu. Bir İmparatorluk subayıyken Asiler’in tarafına geçen Kyle Katarn’a bizzat brifing veriyordu. İsyancı casuslar, Ölüm Yıldızı planlarının bir kısmının Danuta’daki İmparatorluk üssünde saklandığını öğrenmişlerdi. Üs hakkında yeterli istihbarat yoktu. Bu yüzden İmparatorluk’un düşünme biçimini iyi bilen Kyle Katarn, operasyon için en uygun isimdi. Mon Mothma, Katarn’ın yanına bir Asi pilotu (ve Katarn’ın müstakbel yavuklusu) olan Jan Ors’u verdi. (Jyn Erso? Jan Ors? Hmm, enteresaaan.) Kyle, bir diğer İmparatorluk subayı olan eski dostu Meck Odom’un yardımıyla üsse sızdı. Jan Ors dikkat dağıtmak için üsse saldırı düzenlerken Katarn karışıklıktan faydalanıp bodrum kata indi ve planları çaldı. Bu sırada üssün savunmasını ve AT-ST’sini tahrip eden Jan Ors, Katarn’ı çatıdaki iniş pistinden aldı. Planlar, Toprawa’ya doğru yola çıkmış olan Tantive IV’teki Leia’ya teslim edildi.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars: Dark Forces bilgisayar oyunu (1995)
 • Dark Forces: Soldier for the Empire romanı (1997)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

VII. ORRON III SAVAŞI

Köle olarak kullanılacak Wookie’leri taşıyan İmparatorluk gemisi Toral’ı ele geçiren Asiler, geminin hafızasındaki verilerden Orron III yörüngesinde toplanacak bir konvoyun Ölüm Yıldızı’na silah taşıyacağını öğrendi ve konvoya baskın düzenledi. Savaşın kargaşasından faydalanan Phoenix adlı bir ağır yük taşıyıcı, Orron III’teki İmparatorluk üssünden çalınan iletişim uydularıyla kaçmaya çalıştı. Orron III operasyonuna da katılmış olan pilot Keyan Farlender, Phoenix’i durdurdu. Asilere ait bir korvete yüklenen uydular uzayın derinliklerinde serbest bırakıldı. Uyduların gönderdiği sinyaller, Ax-235 asteroit kuşağındaki bir dinleme istasyonu tarafından tespit edildi. İçlerinde Ölüm Yıldızı’nın planları da vardı. Planlar hemen Leia’nın gemisi Tantive IV’e iletildi. Böylece ikinci parça da ele geçirilmiş oldu. Keyan Farlender, Tantive IV’ün planlarla kaçmasına da yardım etti. Ancak İmparatorluk bir bilgi sızıntısı olduğunun farkındaydı ve gemi Darth Vader’ın dikkatini çekmişti.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars: X-Wing bilgisayar oyunu (1994) ve romanı (1995)[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

VIII. TOPRAWA SAVAŞI: PİRUS ZAFERİ

Asiler, İmparatorluk Araştırma Üssü’ndeki muhabere merkezini ele geçirmeye karar verdi. Böylece sıkıştırılmış verileri İmparatorluk sinyali kesmeye fırsat bulamadan, hızlı bir şekilde iletebileceklerdi. Vermilion komutasındaki Asiler saldırıya geçerken Havet Storm adlı bir Asi casusu üsse gizlice sızarak Ölüm Yıldızı’nın silah kontrol sistemlerinin planlarını ele geçirmeye çalışıyordu. Her ikisi de başarılı oldu, ancak İmparatorluk askerleri Asiler’in gemilerini yok ederek kaçmalarını imkânsız hale getirdi.

Bu arada Tantive IV de Toprawa’ya geldi. Vakit kazanmak için geminin hasarlı olduğunu söyleyip diplomatik dokunulmazlık zırhını kullanacaklardı. Bu arada gezegenin yörüngesindeki yıldız destroyerlerinin sayısı üçe çıkmıştı. Bu destroyerlerden biri olan Devastator’da çok önemli bir yolcu vardı: Darth Vader. Havet Storm hemen yayına başladı ama sinyal Devastator tarafından tespit edildi. Gemi ateş açmaya hazırlanırken Kaptan Antilles arıza ve diplomatik dokunulmazlık bahanelerini sıraladı. Devastator ateş etmedi ama Tantive IV’e bordalanmaya hazır olmalarını emretti. Gemi aranacaktı. Bu sırada planların aktarımı bitti. Kaptan Antilles, gemiyi alarm durumuna geçirdi ve herkesin çatışmaya hazır olmasını emretti. Durumu izleyen Devastator bu kez ateş açtı, ama çok geç kalmıştı. Tantive IV üst uzaya sıçradı. Ancak bu hamle, kaçmaları için yeterli olmayacaktı. Darth Vader komutasındaki yıldız destroyeri Devastator, Leia’yı Tatooine semalarında yakalayacak, planlar Yavin IV’teki Asi üssüne çok daha dolaylı bir yoldan gidecekti.

Toprawa gezegeninin yüzeyindeki İsyancılar ise Tantive IV kadar şanslı değildi. Üssü ele geçirip yayını yapan Asi bölüğünün tüm üyeleri, yörüngedeki yıldız destroyerlerinden gelen takviye birliklerinin de etkisiyle kıstırıldı. Çoğu ya İmparatorluk askerleri tarafından öldürüldü, ya da canlı ele geçmemek için intihar hapı içti.

Nerede anlatıldı:

 • Star Wars Episode IV: A New Hope/Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)
 • Star Wars radyo tiyatrosu (1981)
 • Star Wars: Jedi Dawn macera kitabı (1993)
 • Star Wars: Rebel Dawn romanı (1998)[/box]
blank

Kaan Zanbakcı

1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yeşilçam'da Seks Sembolüne Tecavüz 3 – 277209 20140627145013

Yeşilçam’da Seks Sembolüne Tecavüz

Seks sembolü olarak tanımlanan kişilerin oluşturduğu imajlar insanları etkiler, çünkü
Türk'ün Ermeni ile En Güzel Anlaştığı Yer: Yeşilçam 4 – Adile Naşit 21

Türk’ün Ermeni ile En Güzel Anlaştığı Yer: Yeşilçam

Bu yıl memlekette neredeyse 100’e yakın yerli film üretimi yapıldı.