Şeytanla Tanışmanın Vakti Geldi: Only God Forgives 1 – Only God Forgives 08

Şeytanla Tanışmanın Vakti Geldi: Only God Forgives

23 Nisan 2013

Time to meet the devil!

(Şeytanla tanışmanın vakti geldi!)

Only God Forgives poster 11970 doğumlu Danimarkalı sinemacı Nicolas Winding Refn’in yazıp yönettiği Only God Forgives, yayınlanan görseller ve huzurlu bir tekinsizlik hissi veren ‘red band’ fragmanı ile bu senenin en dikkat çekici filmlerinden biri olmaya aday gibi duruyor.

Sinemacı bir aileden gelmesinden ötürü Nicolas Winding Refn’in çocukluğu sinema ile hep yakın temas içinde geçmiş. Ailesinin sanat sineması düşkünlüğü onda tam tersi bir etki yaratmış. Winding Refn, kendisini en çok etkileyen filmin The Texas Chainsaw Massacre (1974) olma nedenini şöyle anlatıyor: “Fransız Yeni Dalga Sineması ailem için Tanrı gibiydi, oysa bana göre tam tersiydi. Onlara karşı isyan etmenin en iyi yolunun onların nefret edeceği şeyler izlemek olduğuna karar verdim. Amerikan korku filmlerinden daha iyi seçim olabilir mi? The Texas Chainsaw Massacre’ı gördükten sonra farkına vardım ki ben yönetmen olmak istemiyorum, yapımcı olmak istemiyorum, yazar olmak istemiyorum, kurgucu olmak istemiyorum, sesçi olmak istemiyorum. Ben bir seferde hepsini birden olmak istiyorum. Ve bu film bunu yapabileceğimin en büyük kanıtıydı. Çünkü biliyorsunuz bu öyle normal bir film değil.”

Daha çok vurucu diyalogları ile dikkat çeken, çiğ bir suç ve sokak filmi olan 1996 tarihli Pusher ile yönetmenlik kariyerine başlayan Nicolas Winding Refn, 2004 ve 2005 yıllarında iki devam filmi daha çekerek meşhur Pusher üçlemesini tamamladı. Üçleme dışında Bleeder (1999), Fear X (2003), Bronson (2008) ve Valhalla Rising (2009) isimli filmleri yönetti. Kim Bodnia ve Mads Mikkelsen gibi Danimarka Sineması’nın öne çıkan oyuncularından ikisiyle sıkça çalıştı. Neredeyse her filmiyle ödüller almasına rağmen, kimi zaman Fear X’de olduğu gibi gişede fena çuvallayarak çok büyük borçların altına girdi. Ama yılmadı, üretmeye devam etti ve 2011 tarihli ABD yapımı Drive ile her daim özlemini duyduğumuz, kendisine yakışan kalitede bir film ile sinema tarihinde kendisine şimdiden çok önemli bir yer açtı.

Only God Forgives’de daha önce Drive’da beraber çalıştığı (ve Winding Refn filmlerine çok yakıştığını düşündüğüm) Ryan Gosling’in yanı sıra Kristin Scott Thomas, Vithaya Pansringarm, Yayaying ve Tom Burke gibi oyuncular yer alıyor.

“Julian (Gosling), Bangkok suç dünyası içinde uyuşturucu kaçakçılığı yaparak bir hayli yükselmiştir. Annesinin zorlaması ile erkek kardeşinin ölümünden sorumlu olan kişiyi bulup öldürmek üzere görevlendirilir ve hayatı olduğundan çok daha karmaşık bir hale gelir.”

Görseller ve fragman yanıltmıyorsa, gene Drive tadında, sakin ilerleyen ama yeri geldiğinde gerekli şiddet patlamaları ile ivmelenen, karakter odaklı bir suç filmi izleyeceğiz. Mayıs sonu gibi Avrupa’nın birçok şehrinde gösterime girecek olan filmin Türkiye vizyon tarihi ise 5 Temmuz.

Only God Forgives 12

Only God Forgives 10

Only God Forgives 08

Only God Forgives 06

Only God Forgives 04

Only God Forgives 02

Only God Forgives 11

Only God Forgives 09

Only God Forgives 07

Only God Forgives 05

Only God Forgives 03

Only God Forgives 01

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Stranger Things Dördüncü Sezon Tanıtım Fragmanı 2 – Stranger Things Dorduncu Sezon

Stranger Things Dördüncü Sezon Tanıtım Fragmanı

Netflix, Stranger Things’in dördüncü sezon tanıtım fragmanını paylaştı. Dizinin merakla
Three Thousand Years of Longing / Üç Bin Yıllık Bekleyiş Fragman 3 – Three Thousand Years of Longing Uc Bin Yillik Bekleyis 2022 2

Three Thousand Years of Longing / Üç Bin Yıllık Bekleyiş Fragman

George Miller'ın yönettiği Three Thousand Years of Longing / Üç