Öteki Sinemanın Barbarları

70’ler ve 80’ler de çizgi roman memleketin en eğlenceli şeylerinden biriyken, en çok okunanlar  Teksas ve Tommiks gibi yayınlardı. Ama ben içimdeki dindirilemeyen fantazya açlığı ile bambaşka kahramanların maceralarının peşinde koşuyordum. En sevdiğim çizgi romanlar ise Conan ve onun kadar uzun ömürlü yayınlanmasa da yine muhteşem ve karanlık bir iş olan Fatih Kull’du.  Bu kaslı barbarların karanlık diyarlarda yaptıkları epik yolculuklar ve büyücülere karşı verdikleri amansız savaşlar beni kendimden geçiriyordu. Memlekette ilan edilen sıkıyönetimin sıkıcılığını aşıp başka bir gerçekliğe ulaşmak için müthiş bir araçtı bu çizgi romanlar…

Video oynatıcılar evlere girdiği vakit yine favori türüm olan korku filmlerinin ardından raflarda en çok görmeyi arzu ettiğim filmler, ecnebilerin “sword and sandal” dedikleri bu fantastik maceralardı. Afişi kadar iyi olamayan bu filmleri de defalarca kiralayıp, severek seyrederek bağrıma bastım ve çocuk usuma yerleştirdim.

Bugün “Öteki Sinema’nın Barbarları” diyebileceğimiz küçük bir afiş seçkisini sunmak istiyoruz sizlere… Özellikle 70’ler ve 80’lerde çekilmiş ve daha ziyade videoya ulaşıp orada kült olmuş filmleri seçmeye özen gösterdim. Türün asıl popüler zamanları olan 50’ler ve 60’ların Herkül, Maciste filmleri ile ilgili devasa afiş seçkimiz de yolda…

Hepinize iyi seyirler diliyorum.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Yeni Conan Filmi Geliyor: The Legend of Conan

Chris Morgan’la yapılan son röportajda, Schwarzenegger’i role nasıl ikna ettiğini ve The Legend of Conan için düşüncelerini anlattı.

2 Yorumlar

  1. videodreamproject

    Çok güzel! Murat Tolga ellerine sağlık.
    Fantastik dünyanın büyülü efendileri…

  2. baki kılınç

    birisi bu ve benzeri fantastik filmleri arşivlesede toplu alsak. harddiskte tabiki. 2 tb harddiske 2000’e yakın film sığar. daha sonra orijinalleri çıktıkça(çok zor tabi !) alıp koleksiyonlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir