Öteki Sinemanın Barbarları

31 Ekim 2009

70’ler ve 80’ler de çizgi roman memleketin en eğlenceli şeylerinden biriyken, en çok okunanlar  Teksas ve Tommiks gibi yayınlardı. Ama ben içimdeki dindirilemeyen fantazya açlığı ile bambaşka kahramanların maceralarının peşinde koşuyordum. En sevdiğim çizgi romanlar ise Conan ve onun kadar uzun ömürlü yayınlanmasa da yine muhteşem ve karanlık bir iş olan Fatih Kull’du.  Bu kaslı barbarların karanlık diyarlarda yaptıkları epik yolculuklar ve büyücülere karşı verdikleri amansız savaşlar beni kendimden geçiriyordu. Memlekette ilan edilen sıkıyönetimin sıkıcılığını aşıp başka bir gerçekliğe ulaşmak için müthiş bir araçtı bu çizgi romanlar…

Video oynatıcılar evlere girdiği vakit yine favori türüm olan korku filmlerinin ardından raflarda en çok görmeyi arzu ettiğim filmler, ecnebilerin “sword and sandal” dedikleri bu fantastik maceralardı. Afişi kadar iyi olamayan bu filmleri de defalarca kiralayıp, severek seyrederek bağrıma bastım ve çocuk usuma yerleştirdim.

Bugün “Öteki Sinema’nın Barbarları” diyebileceğimiz küçük bir afiş seçkisini sunmak istiyoruz sizlere… Özellikle 70’ler ve 80’lerde çekilmiş ve daha ziyade videoya ulaşıp orada kült olmuş filmleri seçmeye özen gösterdim. Türün asıl popüler zamanları olan 50’ler ve 60’ların Herkül, Maciste filmleri ile ilgili devasa afiş seçkimiz de yolda…

Hepinize iyi seyirler diliyorum.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

2 Comments

  1. Çok güzel! Murat Tolga ellerine sağlık.
    Fantastik dünyanın büyülü efendileri…

  2. birisi bu ve benzeri fantastik filmleri arşivlesede toplu alsak. harddiskte tabiki. 2 tb harddiske 2000’e yakın film sığar. daha sonra orijinalleri çıktıkça(çok zor tabi !) alıp koleksiyonlarız.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Batman Dizisinde Bruce Lee'nin Ne İşi Var? 1 – Bruce 14.jpg.pagespeed.ce .JdotjFrWTi

Batman Dizisinde Bruce Lee’nin Ne İşi Var?

Bruce Lee... Tüm zamanların en sevilen dövüş filmleri aktörü... Peki,
Öteki Yeşilçam: Erotik Komedilerin İşgali Başlıyor 2 – 292 23f02

Öteki Yeşilçam: Erotik Komedilerin İşgali Başlıyor

1975 yılı daha önce 5 yıllık macerasını afiş boyutunda aktarmaya