Stanley Kubrick Öneriyor: İzlemeniz Gereken 14 Film 1 – stanley kubrick by joscrosbot

Stanley Kubrick Öneriyor: İzlemeniz Gereken 14 Film

12 Mart 2012

Sinefiller için bir film izleme listesi de sinemanın en büyük ustalarından Stanley Kubrick’ten gelsin. 

1’den 10’a kadar olan filmler Kubrick’in 1961 yılında yaptığı listeden… 11-14 arası ise çeşitli röportajlarında sık sık sevdiğini belirttiği filmlerden oluşuyor.

1- I vitelloni [The Young and the Passionate] (1953)

“Aylaklar”, Adriyatik Denizi kıyısındaki kasabalarında günlerini tembellik ederek geçiren işsiz güçsüz takımından beş gencin öyküsünü anlatır. Taşranın dışına bile çıkmamış bu gençler yeterince olgunlaştıklarını sanarak kendilerinin önemli kişiler olarak görmektedirler, ancak zamanla sadece kendilerini kandırmış olduklarını anlayacaklardır. Zaten filmin özgün adı olan “I Vitelloni” fazla irileşmiş, büyümüş ancak halâ verim alınamayan dana anlamına gelmektedir ve bu filmden sonra İtalyanca argosuna girmiş bir kelimedir. Filmdeki gençlerin de, aslında yaşları hayli ilerlemiş olmasına rağmen ortada henüz ürettikleri bir şey yoktur. (Wikipedi)

2- Smultronstället [Wild Strawberries] (1957)

78 yaşındaki Prof. Dr. Isak Borg, yaşamının büyük bir bölümünü tek başına geçirmiştir. Fahri ünvan almak için gideceği tören öncesinde olan bitenleri anlatmaktadır. Kısa bir gezintiye çıktığı sırada yolda yeni insanlarla tanışır ve bazılarını kendine yakın bulur. (sinemalar.com)

3- Citizen Kane (1941)

Zengin medya patronu Charles Foster Kane kendi özel şatosu Xanadu da ölür. Ölürken Son söz olan “Rosabud”ı fısıldar. Bütün gazetelerde Kane ile ilgili değişik hayat hikayeleri yayınlanır. Genç bir gazeteci Kane’nin son sözünün ne anlama geldiğini araştırmak için görevlendirilir. Gazeteci Kane’nin yakınlarıyla iletişime geçer. Biz de Kane’nin geçmişine tanık oluruz. Bu bireysel hikaye aynı zamanda mükemmelliyetçiliğin, otoriter yönetimin (hard pazarlamanın) hazin sonuçlarını da göstermektedir.

4- The Treasure of the Sierra Madre (1948)

Humphrey Bogart müthiş bir oyun çıkardığı film baba-oğul Huston’lara iki Oscar ödülü birden kazandırmıştı. Filmde Dobbs ve Curtin adlı iki adam uzun süre çalıştıkları işin sonunda dolandırılıp, paralarını alamayınca Meksika’da dilenerek karınlarını doyurmaya başlar. Amerikalı iki adam bir gün bir arkadaşıyla birlikte hazine aramaya çıkar. İlk zamanlar dostluklarından emin olsalar da, altın çıkmaya başladıkça aralarındaki ilişki düşmanlığa dönüşmeye başlar. Altının karşı konulamaz çekiciliği özellikle Fred’in kontrolün dışına çıkarır. Artık her biri diğerleri için büyük bir tehdit haline gelmeye başlar. (sinemalar.com)

5- City Lights (1931)

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar. (sinemalar.com)

6- The Chronicle History of King Henry the Fifth (1944)

II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz halkına moral verilmesi amacıyla sinemaya uyarlanan film, Fransa’ya karşı savaş açan genç İngiliz Kralı 5. Henry’nin kahramanlıklarla dolu öyküsünü anlatıyor. ‘‘5. Henry’’ o yıl ‘‘En İyi Erkek Oyuncu’’ ve ‘‘En İyi Sanat Yönetimi’’ başta olmak üzere dört dalda Oscar’a aday gösterilmesine rağmen yarışma bölümüne katılamamış ve Sir Olivier sadece özel bir Ocar’la onurlandırılmıştı. (filmadami.com)

7- La notte [The Night] (1961)

Tanınmış bir yazar ve eşi, on yıllık evliliklerinin ardından ilişkilerinin bitme noktasına geldiğini farketmeye başlarlar. Kadın bu evlilikten sıkılmıştır. Bir aile dostuyla olan evlilik dışı ilişkisi, adamın aniden ölmesiyle kadını iyice umutsuzluğa itmiştir.Film bir günü ve bir geceyi anlatır. Şafak sökmeye başladığında, çiftin katılmış olduğu parti de bitmektedir ve alışkanlıklar, korku, yalnızlık ve acı, çifti son kez bir araya getirir… (sinemalar.com)

8- The Bank Dick (1940)

9- Roxie Hart (1942)

William Wellman tarafından yönetilmiştir. Roxie Hart rolünü Ginger Rogers oynar, diğer rollerde Adolphe Menjou, George Montgomery vardır. 2002 versiyonundaki Velma Kelly ve gazeteci karakterleri bu versiyonda yoktur. 2002 versiyonunun aksine burada Roxie Hart masumdur.

10- Hell’s Angels (1930)

Howard Hughes’un üzerinde üç sene boyunca çalıştığı dört milyon dolara mal olmuş film. 1930 yılındaki hollywood’da gerçekleştirilen prömiyerine 500 bin kişi katılmıştır. (ekşi sözlük)

11- Eraserhead (1977)

David Lynch’in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ın özürlü kız arkadaşı olan Mary X’den (Charlotte Stewart) mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer’ın kabusuna bizi davet eder. Filmde Henry Spencer evi terk eden kız arkadaşının öfkesini bebeğini öldürerek dindirir. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, ‘Eraserhead’ bir deneysel sinema başyapıtıdır. Filmde fantastik görüntüler çoğunluktadır. (sinemalar.com)

12- E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Dünyayı ziyarate gelen bir grup uzaylı, acil şekilde dünyayı terketmek durumunda kalınca içlerinden biri dünyada kalır. Kendini bir anda değişik bir gezegende bulan bu uzaylı, 10 yaşındaki bir çocuk olan Elliot tarafından evlerinin bahçesinde bulunur. (sinemalar.com)

13- Modern Romance (1981)

14- La ronde [Roundabout] (1950)

Bir fahişe (Simone Signoret) kendini bir askere (Serge Reggiani) veriyor, ama adam onu bir hizmetçi (Simone Simon) için terk ediyor; hizmetçi kız da genç patronunun onu baştan çıkarmasına izin veriyor; delikanlı hizmetçiyi baştan çıkardıktan sonra evli bir kadının (Danielle Darrieux) peşine düşüyor; kadın ilişkiye son verip kocasına (Fernand Gravey) dönüyor, ama kocasının onu mağazada çalışan bir kızla aldattığının farkında değil; kocasının ilişki yaşadığı kız ise, daha sonra orta yaşlı bir aktrisle (Isa Miranda) ilişkisini devam ettiren bir şairin kurbanı; aktris genç ve zengin bir subay için şairi terk ediyor; subay ise sarhoş geçirdiği bir akşamın ardından, ilk bölümdeki fahişenin yatağında uyanıyor; odadan çıkarken, içeri girmekte olan askere rastlıyor. Fransız sinemasının üstadlarından Max Ophüls’den kendi tarzını yaratan birfilm. (sinemalar.com)

Stanley Kubrick Öneriyor: İzlemeniz Gereken 14 Film 2 – Stanley Kubrick 3

Kaynak: rateyourmusic.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

4 Comments

  1. Bu filmlerden altısını izlemiş biri olarak listeyi fena bulmadım. Ancak bu filmler oldukça kişisel. Yani her zevke hitap eder mi her biri tartışılır. Ama Kubrick usta var işin ucunda. O diyorsa bir bildiği vardır elbet :)

  2. filmlerin künyesini ekleseydiniz bari tembellik etmeyip.

  3. Adil, sen gerizekalı mısın? Altta her filmin afişi var, afiş demek künye demek! Filmin yönetmeni, oyuncuları, yapımcısı, görüntü yönetmeni vs. herbir şeyi yazıyor o afişlerde… Şu yazıya harcanan emeğe saygı duy. İnternet neslinin hazırlopçusu olma biraz dikkatli gez…

  4. Stanley Kubrick Bey Abiyle film zevkimiz aynıymış. Çoğunu ilgiyle izlemiştim. Aralarında film önerisi yaptığım yapımlar da var.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 15: Yeni Bin Yılın En Ürkütücü Canavarları! 3 – slither 04

Top 15: Yeni Bin Yılın En Ürkütücü Canavarları!

Milenyuma adım atmamızla birlikte, korku – gerilim trendleri de baş
Gelmiş Geçmiş En İyi 30 LGBT Filmi 4 – Brokeback Mountain

Gelmiş Geçmiş En İyi 30 LGBT Filmi

BFI Flare: Londra LGBT Film Festivali’nin 30. yıl şerefine bugüne