Star Wars Filmlerinden Hafızalara Kazınmış 10 Unutulmaz Sekans 1 – tfa poster wide header 1536x864 324397389357

Star Wars Filmlerinden Hafızalara Kazınmış 10 Unutulmaz Sekans

14 Aralık 2015

1977 yılınca başlayan fantastik/bilim kurgu efsane seri Star Wars’ın J.J. Abrams yönetmenliğindeki yeni filmi The Force Awakens’a sayılı gün kala Star Wars serisinden akıllara kazınmış 10 sahneyi şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?

  • Duel Of Fates

Orijinal seriden yıllar sonra hikayenin nasıl başladığını ve Darth Vader’ın nasıl karanlık tarafa geçtiğini anlatmak isteyen George Lucas’ın 1999 yılında çektiği Episode I : Phantom Menace oldukça ağır eleştiriler almıştı. Her ne kadar seriye yeni hayranlar kazandırmış olsa da eski hayranların hışmından da kurtulamamıştı.

Ancak filmde şüphesiz kimsenin kayıtsız kalamadığı bir bölüm var ki çoğu kişiye belki de filmi kurtaran tek etken. Evet, tahmin ettiğiniz üzere Jedi üstadı Qui-Gon Jinn ve öğrencisi Obi-Wan’ın Sith Darth Maul ile duello sahnesi. Üstüne bir de John Williams’ın muhteşem bestesi “Duel of the Fates” ile akıllara kazınıyordu.

  • Anakin’ın Tusken Raiders katliamı

Prequel serinin 2002 yılında çekilen ikinci filmi Episode II: Attack of the Clones, ilk filme göre hatalarını biraz daha telafi etmiş bir yapım.

Filmdeki en önemli sahnelerden birisi de hiç kuşkusuz Anakin Skywalker’ın karanlık yoldaki ilk adımlarından birisi olan Tusken Raiders yani kum insanlarını lime lime etmesidir. Anakin’ın annesini kaybetmesi ile büyük bir öfkeye kapılıp bu katliama imza atması, Darth Vader dönüşme yolundaki ilk ve en önemli adımlardan birisi oluyordu.

  • Tantive IV Star Destroyer’a karşı

Kim serinin 1977 çekilen ilk filmi Episode IV: A New Hope’un o ihtişamlı başlangıç sahnesini unutabilir ki? Princess Leia’yı taşıyan Tantive IV, Star Destroyer’in hışmına uğrar. Elbetteki çalınan Death Star planlarını bulmak adına. Görsel efektlerin yapılamadığı, kıt imkanlarla çekilen bu sahneler büyük bir öneme sahip. Öyle ki bu çıkış noktası daha sonra pek çok genç yönetmene de ilham kaynağı olmuştur.

Princess Leia’yı esir durumuna düşürecek olan bu sahne her Star Wars hayranının hafızasında ayrı bir yer etmiştir.

  • Obi Wan’ın kendini feda etmesi

Duygusal manada Star Wars serisinde bizi sarsan duygusal anlardan birisi de Obi-Wan’ın Darth Vader’a kendini teslim edip güçle birleşmesidir herhalde. Obi-Wan’ın “bu işler için çok yaşlandım” repliğini bilirsiniz, amacı Luke’u eğitmek olan Obi-Wan’ın Darth vader ile duello etmesi akabinde kendisini “güç”ün kollarına bırakması ve Luke’un yıkılma anı…

Elbette ki bu Obi-Wan’ın Luke ile babasını bir nevi tanıştırma anıdır. Çünkü ilk filmdeki zincirin ilk halkası Obi-Wan’ın en iyi dostu Darth Vader tarafından yok edilmesi ile başlıyor denebilir. Baba-oğul arasındaki köprünün de ilk adımları konumunda. Her Star Wars hayranının yüreğini sızlatır.

  • Death Star saldırısı

Dönemin sınırlı görsel efektlerini düşünürsek belki de en etkili sahnelerden birisi de asi filosunun Death Star’a saldırma sekanslarıdır. Özel efekt firması ILM, özellikle II.Dünya Savaşı’ndaki taktik savaşlarından etkilenerek oluşturduğu bu sahneler ile büyük beğeni kazanmıştı.

https://youtu.be/2WBG2rJZGW8

Böyle bir uzayda savaş sekansının daha önce yapılmadığını düşünürsek gerçekçi ve ağızları açık bırakacak türde olduğu yadsınamaz. Hayranları her defasında heyecanlandıran bu sahneler de Star Wars evreni için çok önemli  bir yerde.

  • Yoda’nın X-Wing’i bataklıktan çıkarması

Star Wars V: Empire Strikes Back ile hayatımıza giren Jedi konseyi başkanı Yoda her ne kadar bu filmde sempatik ve sevimli tavırlarıyla gönlümüzde yer etse de aslında onun ne denli bilge ve güçlü bir karakter olduğunu ilerleyen bölümlerde görme fırsatına erişmiştik.

https://www.youtube.com/watch?v=HMUKGTkiWik

Empire Strikes Back filminde hafızalara kazınan sahnelerden birisi de hiç kuşkusuz Usta Yoda’nın Luke’un bataklıktan çıkaramadığı X-Wing’i “güç” yardımıyla çıkarmasıdır. Jedi eğitimi almak için gittiği Dagobah’ta eğitimin bir parçası olan “güç”ü kullanma yetisine yeni yeni kavuşmaya başlayan Luke’u da şok etmiştir. “Boyutların önemi yok” ve “Denemek yok, yap veya yapma” diyen Yoda’nın, Luke’un gözünde nasıl devleştiğine şahit olduğumuz bu sekans hafızalarda çakılıp kalmıştır.

  • Han Solo ve Leia aşkı

Duygu yüklü 5. bölüm Empire Strikes Back’te yüreğimizi sızlatan bir sahne de muhakkak Han Solo’nun karbon soğutucuya girdiği andır. İlk üçlemedeki aşk temasının odağında olan Han ve Leia’nın ilk travması olan Han Solo’nun dondurulma sahnesinde daha sonra klasikleşecek bir repliğe imza atılır.

https://www.youtube.com/watch?v=UHyUackk8ng

Hepimizin hatırlayacağı gibi Leia “Seni Seviyorum” der, Han Solo’da her ne kadar biraz sonra süresiz olarak dondurulacağını bilse de ukala tavrından ödün vermeyerek “Biliyorum” der. Star Wars serisinde önemli bir yeri olduğu aşikar.

  • “Ben senin babanım”

Luke Skywalker’ın acı gerçeklerle yüzleşme anını kim unutabilir? Yıkılışını ve bu ağır yük ile kendisini boşluğa bırakmasını? Elbette bahsettiğimiz sahne Empire Strikes Back’ten.

Obi-Wan tarafından babasının ölümüne neden olduğu söylenen Darth Vader’ın aslında Luke’un bizzat babası olduğu ve Luke’un bu gerçekle yüzleşme sekansı Star Wars serisinin en sarsıcı anlarından birisidir.

  • Darth Vader’ın yenilgisi

Serinin 6. halkası Return of the Jedi, Asiler ile İmparatorluk güçlerinin, Luke ile Vader’ın karşılaşması ve nihai sonuca giden yoldaki son halkadır. Bu halkada elbette ki birbirinden güzel sekanslar hafızalarda yer eden diyaloglar var.

Ancak Luke’un Darth Vader’ın yani Anakin Skywalker’ın oğlu olduğunu kabullenmesi, imparator’a teslim olması ve babasıyla son kez yüzleşmesi adına son duello sekansının ne denli kalplerde ayrı bir yeri olduğu inkar edilemez. Babasını adeta İmparator’un ellerinden kurtaran Luke’un “Karanlık taraf” ile olan mücadelesinde zafere ulaştığını gördük. Babasını yenmesi bir yana İmparator’un oyununa gelmeyerek karanlık tarafa geçmeyen Luke’un iradesinin de ne denli kuvvetli olduğunu da görmüştük.

  • Vader’ın Luke’u kurtarması

Yine Return of the Jedi’da İmparator’un çıraklık teklifini kabul etmeyen Luke’a oldukça öfkelenen Darth Sidious güç yardımıyla Luke’u cezalandırmak ister.

Oğlunun ne denli acı çektiğini gören Darth Vader ise bu duruma daha fazla dayanamaz ve Darth Sidious’u kaldırarak boşluğa atar. Bu Star Wars tarihinin belki de en can alıcı sekansıdır. Öyle ki imparatorluğa noktayı koyan, bu süreci bizzat başlatan Anakin Skywalker’dan başkası değildir.

Egemen Tokatlıoğlu

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Amerikan Filmlerinde Görüp Tadını Merak Ettiğimiz 10 Yiyecek ve İçecek 2 – Yiyecek Icecek

Amerikan Filmlerinde Görüp Tadını Merak Ettiğimiz 10 Yiyecek ve İçecek

Amerikan filmlerinde görüp tadını merak ettiğimiz 10 yiyecek ve içecek
Gotiklere Özel Dosya: Ruhumuzu Karartan 10 Gotik Film 3 – Ruhumuzu Karartan 10 Gotik Film Sleepy Hollow

Gotiklere Özel Dosya: Ruhumuzu Karartan 10 Gotik Film

Semra Doll'dan gotiklere özel dosya: Müzikleriyle, kostümleriyle, mekânlarıyla ve afişleriyle