The Angry Video Game Nerd 1 – PP avgn

The Angry Video Game Nerd

11 Ocak 2014

İşte karşınızda Asabi Bilgisayar Oyunu İneği! Orijinal ismiyle The Angry Video Game Nerd, kısaca AVGN, eski adıyla Angry Nintendo Nerd!

PP_avgn

AVGN, bugün internette vintage gaming (antika bilgisayar oyunları) üzerine en yetkin ve en popüler isimlerden biri. Gerçek ismi James Rolfe. 1980 doğumlu. Kendi YouTube kanalında 7 sezonda 117 bölüm yayınlamış kült bir karakter. Bir milyondan fazla takipçisi var. Olayı, eski ve genellikle kötü bilgisayar oyunlarını (+oyun makineleri /filmler /çizgi filmler vs…) yorumlamak. Ve bu sırada bolca sinirlenip oyunlara küfür etmek.

AVGN, yüzeydeki kötü esprilerinin yanında, konusuna her zaman hakim ve çok iyi bir anlatıma sahip. Anlattığı oyunlar ne kadar kötü olursa olsun adam olaya bütün o esprilerinin arasında müthiş ciddi yaklaşıp, bir o kadar da isabetli analiz ediyor. Küçüklüğümüzde bizi o deli eden oyunları bir yandan onöre ederken, bir yandan da eşşeğin götüne sokuyor. Bugünkü oyunlarda pek karşılaşmadığımız derece imkansız zorluktaki level’lar, saçmalık ötesi konular, kanser edecek bug’lar ve dönemin bilgisayar oyunu hayranlarını deli eden daha birçok ufak detayı yad ediyor.

Aslında çoğumuzun Türkiye’de Commodore ve Amiga ile bir parçası olduğumuz bu dünya, Amerika’da Nintendo üzerinden dönüyordu. O yüzden de zaten AVGN’ün oyunlarının çoğu Nintendo ve NES tabanlı.

AVGN 2

Her şey James Rolfe’un 2004 yılında YouTube’da ‘Bad NES Games’ (Kötü NES Oyunları) adlı bir video yayınlamasıyla başlamış. Beyaz gömleği, inek öğrenci gözlüğü ve cebindeki inek öğrenci tükenmez kalemleriyle kendine bir karakter yaratmış. Çocukluğunda (ve aslında hala) çok sevdiği oyunlarla hem dalga geçerek, hem de onları tanıtarak amatör bir sunum videosu hazırlamış. Bu işten keyif alınca da devam etmiş. Yavaş yavaş bu konuda tek ve en kapsamlı görsel kaynak olma yolunda popüler kültürün ana camekanına yürümüş. Şimdi bir Comic Con’da falan muhtemelen rahat yürüyemiyordur eleman. Tabi telif hakkı sorun olunca ismini Nintendo Nerd’den Video Game Nerd’e çevirmiş.

Popülaritesi arttıkça James resmen ufak prodüksyonlara girişmeye başlamış. İşin içine baya baya oyunculuk, dandik bir müzik ve amatör özel efektler girmiş. AVGN sadece bilgisayar oyunları değil, çizgi filmlere ve sinema filmlerine de el atmaya başlamış. Yaptığı Top 10 listeleriyle takipçi sayısı iyice artmış. Cinemassacre.com ismiyle kendi sitesini açıp, telif problemi yaratan içerikteki videoları YouTube’dan kendi sitesine taşımış.

James Rolfe, gerçekten hayretler içine düşeceğiniz kadar kapsamlı bir bilgisayar oyunu ve sinema birikimine sahip. Her bir oyuna, filme veya çizgi filme, ansiklopedik boyutta yaklaşıyor. Mesela Ninja Kaplumbağalar ile ilgili 3 parçalık belgeselinde dizi boyunca animasyondaki ve senaryodaki hatalardan derlediği kısımlar izleyiciye ”bunların hepsini nasıl bulmuş bu herif!” dedirtiyor. Veya Raphael ya da Donatello’nun hep söylediği komik bir laftan bahsederken mesela, kaç tane bölüme geri dönüp bunları nasıl birer birer çıkartıp montajladığına insan gerçekten hayret ediyor.

Bu arada yakında bir AVGN sinema filmi de söz konusu. Ancak bence James Rolfe’un kendisini az görürsek videolar daha iyi oluyor. Anlatımı güzel ama oyunculuğu bir yerden fazla olunca sıkabiliyor. O yüzden film için pek bir hevesim yok. Zaten 2 yıldır geliyor geliyor, bakalım ne zaman gelecek…

AVGN 1

Derin kelime haznesi ve konuları akademik ele alışı dışında aslında AVGN’nin esas gücü sesinin güzelliğinden de kaynaklanıyor. Bir Zeki Müren değil tabi ama adamın sesinde resmen kalbur üstü bir radyocu tınısı var. Adamın videolarını izlemesem bile, arka pencerede açıp anlattıklarını dinlerken buluyorum kendimi.

İşte bu yüzden AVGN fenomenini değerli Öteki Sinema arşivimize eklemek istedim. Sanırım Öteki Sinema tarihinde ilk defa bir ”internet kişisi” hakkında yazı yazılıyor. Tadını çıkarınız!

İşte şiddetle tavsiye edeceğim favori AVGN videoları:

(Videoların bazıları telif problemlerinden dolayı zamanla YouTube’dan silinip farklı yerlere yüklense de, isimleriyle google’dan aradınız mı bulmanız kolay. Tabi bütün videolar İngilizce. Keşke biri bunların en iyilerini alıp Türkçe altyazı eklese.)

AVGN 4

blank

Can Evrenol

University of Kent’ten “Sanat Tarihi” ve “Film Theory”mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde seçmeli sinema dersi vermekte. MEHTAP ve OMEGA VATAN isminde iki kısa romanı var. Yeni sinema filmi SAYARA (2024) çok yakında!

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Neil Gaiman ile Bir Akşam 2 – Neil Gaiman 02

Neil Gaiman ile Bir Akşam

Neil Gaiman, Sydney’e bu romandan bir parça okumak için gelince
George Lucas Efsanesinin Ardındaki Gerçekler 3 – George Lucas 02

George Lucas Efsanesinin Ardındaki Gerçekler

Enteresan bir adam George Lucas. İstatistikî olarak baktığınızda efsane olmasına,