The Boogeyman 2 Haziran'da Sinemalarda 1 – The Boogeyman 5

The Boogeyman 2 Haziran’da Sinemalarda

1 Haziran 2023

2 Haziran Cuma günü vizyona girecek olan The Boogeyman filminin yönetmen koltuğunda Rob Savage oturuyor. Senaryosu ise Scott Beck ile Bryan Woods (Sessiz Bir Yer) ve Mark Heyman’a (Siyah Kuğu) ait. Stephen King’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan filmde Sophie Thatcher (Yellowjackets), Chris Messina (Air), Vivien Lyra Blair (Obi-Wan Kenobi), Marin Ireland (The Umbrella Academy), Madison Hu (Bizaardvark), LisaGay Hamilton (Vice) ve David Dastmalchian (Boston Strangler) rol alıyor.

On altı yaşındaki Sadie (Sophie Thatcher) ve 10 yaşındaki kız kardeşi Sawyer (Vivien Lyra Blair), annelerinin trajik ölümünün şokunu yaşamaktadırlar. Babaları Will Harper (Chris Messina) kızları için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmakta, ancak onlarla duygusal ve psikolojik düzeyde bağ kurma konusunda tökezlemektedir. Başarılı bir ev terapisti olan Will’in kızlarına açılamaması ve annelerinin yıkıcı kaybı hakkında konuşamaması, zaten parçalanmış olan ailelerinin işini daha da zorlaştırmaktadır.

Lester Billings (David Dastmalchian) adındaki gizemli yeni bir hasta, çocuklarının ölümünden duyduğu üzüntüden kurtulmak için beklenmedik bir şekilde evlerine geldiğinde, ardında gölgelerde yaşayan ve kurbanlarının acılarıyla beslenen şeytani bir varlık bırakır. Sadie ve Sawyer, bu doğaüstü varlığın evlerinde ortaya çıkmasıyla bir dizi korkunç olaya maruz kalırlar ve babaları Will’in de onlara inanacak durumda olmaması, aileyi sonsuza dek yok etmekle tehdit eder.

The Boogeyman 2 Haziran'da Sinemalarda 2 – The Boogeyman 9

The Boogeyman, ilk olarak 1973 yılında Cavalier Magazine’de yayımlandı. Daha sonra King’in 1978’de yayımlanan Night Shift adlı kısa öykü kitabında yer aldı. King’in dolapta saklanan yaratığa getirdiği yorum, türün ilerlemesi yolunda klasik bir şablon haline geldi.

Kendini korkutmayı seven çocuklardan biriydim” diye itiraf ediyor yapımcı Dan Levine. “Ailemin raflarında Night Shift’in bir kopyası vardı ve ben o kitabı çok küçük yaşta okudum. The Boogeyman hayatımda okuduğum en etkili, en travmatik kitaplardan biriydi. Beni dolaplardan korkar hale getirdi ve bu durum birkaç gün ya da birkaç hafta değil, yıllarca sürdü.

Yapımcı Shawn Levy ise şöyle diyor: “Her türlü hikâye anlatımını seviyoruz ve büyük bir fikrin insani çıkarlar ve boyutlarla bir araya gelmesine bayılıyoruz. Ustanın kendi kaleminden çıkan bu hikaye hem olay hem de tema açısından çok zengin bir hikaye. Bu da bize cazip geldi.

Salt ve Dawn of the Deaf adlı ödüllü kısa filmlerin yanı sıra Host adlı filmin de yönetmeni olan Rob Savage, çocukken King’in romanlarını okuduğunu ve geceleri uykusuz kaldığını hatırlıyor. “Kısa öyküleri her zaman beynimin içine işledi.” diyor. “En korkutucu King öyküleri, erken saatlerde kafanızı kurcalayan sinsi bir fikre dayanır. The Boogeyman de bunlardan biri. Size yardım etmek için orada olan kişinin bile size sırt çevirebileceği, varoluşsal dehşeti tetikleyen bir dünya. Aklımızın derininde olup da dile getirilmemiş bu tür bir karanlık bende gerçekten yankı uyandırdı.

The Boogeyman 2 Haziran'da Sinemalarda 3 – The Boogeyman 14

King’in kısa öykülerine hepimiz aşinayız ama bu öykü, The Boogeyman, yıllarca aklımızdan çıkmadı” diyen senarist Scott Beck, çocukluk arkadaşı ve yazım ortağı Bryan Woods’la birlikte ilk senaryo fikrini ortaya atmış ve birlikte yazmışlar.

Yönetmen Rob Savage, korku filmleriyle yaşayan ve nefes alan ödüllü bir senarist ve yönetmen. Kariyerine 17 yaşında yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği mikro bütçeli uzun metrajlı filmi Strings ile başladı. Film BAFTA tarafından kısa listeye alındı ve bir BIFA ödülü kazandı. Savage bu başarıyı reklam filmleri, SKY, FX, AMC için televizyon projeleri ve Sundance, Toronto Uluslararası Film Festivali ve Londra Film Festivali’nde ödül kazanan bir dizi kısa filmle devam ettirdi.

Pandeminin başlangıcında, birçok kişi tarafından 2020’nin en iyi korku filmi olarak kabul edilen Host adlı uzun metrajlı filmi yazıp yönetti. Savage hemen ardından, senaryosunu birlikte yazdığı ve aynı zamanda yönettiği Dashcam ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Blumhouse’un yapımcılığını üstlendiği filmin prömiyeri 2021’de Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı.

Şu anda Sam Raimi ve 20th Century Studios ile korku projeleri de dahil olmak üzere geliştirme aşamasında olan çok sayıda projesi bulunuyor.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

The Boogeyman

Tür: Korku, Gizem, Gerilim
Yönetmen: Rob Savage
Senaryo: Scott Beck, Bryan Woods, Mark Heyman
Oyuncular: Sophie Thatcher, Chris Messina, Vivien Lyra Blair, Marin Ireland, Madison Hu, LisaGay Hamilton, David Dastmalchian
Yapımcılar: Shawn Levy, Dan Levine, Dan Cohen
İdari Yapımcılar: Scott Beck, Ryan H. Cunningham, Adam Kolbrenner, Robyn Meisinger, Emily Morris, John H. Starke, Bryan Woods
Vizyon Tarihi: 2 Haziran 2023
Süre: 98 Dakika

[/box]

The Boogeyman 2 Haziran'da Sinemalarda 8 – The Boogeyman 2023 poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

First Man / Ay'da İlk İnsan İkinci Fragman 9 – First Man Ayda İlk İnsan 3

First Man / Ay’da İlk İnsan İkinci Fragman

Yönetmen Damien Chazelle ve oyuncu Ryan Gosling, La La Land’den
Ghost in the Shell'den Türkçe Altyazılı Fragman 10 – scarlett johanson ghost in the shell

Ghost in the Shell’den Türkçe Altyazılı Fragman

Ghost In The Shell'in live action uyarlaması olan Scarlett Johannson'lu