Le Queloune / The Clown (2008) 1 – le queloune clown

Le Queloune / The Clown (2008)

21 Ocak 2012

Le Queloune / The Clown (2008) 2 – le queloune clownLe Queloune, Patrick Boivin tarafından yazılıp yönetilmiş olan Kanada yapımı bir kısa film.

“Mezarında yatmakta olan Patrice Le Vignoble isimli palyaço bilinmeyen bir sebeple (diyet kola?) canlanır ve mezarından çıkar. Ne olup bittiğini kavrayamaz ve amaçsızca yürümeye başlar. Yolunun üstündeki bir eve girer ve kimlik bunalımını aşmanın yollarını araştırır.”

Kısanın başrolünde Delicatessen (1991), Alien: Resurrection (1997), Amélie (2001), Dante 01 (2008) gibi birçok filmde rol almış, ünlü Fransız aktör Dominique Pinon var. Daha doğrusu kısa için rahatlıkla Pinon’un tek kişilik gösterisi (one man show) diyebiliriz.

Patrick Boivin, Le Queloune ile Open Film’s  ‘Get It Made’ Short Film yarışmasında birinci gelmiş ve çekeceği uzun metraj filmin yapımında kullanılmak üzere verilen 500.000 dolarlık ödülün sahibi olmuş. Robert Duval ile beraber festivalin danışma kurulunda yer alan James Caan kısa için şunları söylemiş; “Boivin’in işi anında Openfilm’in gözüne çarptı. İzleyeni kendine bağlayan ve geniş çapta duygusal tepkimeler oluşturan, sanatsal, kültürel ve teknik bir karışımdan müteşekkil çılgın bir gezinti. Umarım Boivin’e yaptığımız bu yatırım yaratıcılığını daha çok açığa çıkartabilmesine ve onun tutkusuna sahip yetenekli başka zihinlerin esinlenmesine yardımcı olur.”

Üç günde tamamlanan kısanın çekimleri Normandiya’da yapılmış. Aslında Le Queloune için çok korkunç diyemeyiz, hatta yer yer komik sahneler de barındırıyor. Ancak insanlığın en büyük korkularından kafaya oynayan iki tanesini (palyaço ve zombi) aynı karakterde birleştirip filmin başkahramanı yapması sanırım en önemli kozu. Ama tek kozu değil. Pinon’un kalburüstü oyunculuğunun muhakkak ki katkısı büyük.

Son zamanlarda zombi kısalarda sıkça görülen genel bir eğilim var, nedense bu ‘mevzuya zombilerin penceresinden bakma’ olayı moda haline dönüşmek üzere. İşin kötüsü dertleri genelde aynı. Yani hiç biri aslında farklı bir şey söylemiyor. Aynı melodiyi tekrar tekrar besteleyip duruyorlar. Daha yeni izleme fırsatı bulduğum Le Queloune, türdeşlerine nazaran daha fazla sevdiğim bir film oldu. Sanırım “Pinon, palyaço, zombi” üçgeni beni kıskacına almayı başardı.

Le Queloune / The Clown’ın tamamını aşağıda izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Paths of Hate (2010) 3 – Paths of Hate 1

Paths of Hate (2010)

Yaklaşık 10 dakika süren Paths of Hate, Damian Nenow tarafından
"Kısa Filmin Öyküsü": Asfalt (2016) 4 – Kısa Filmin Öyküsü Asfalt 2

“Kısa Filmin Öyküsü”: Asfalt (2016)

Kısa Filmin Öyküsü isimli, kısa film yönetmenlerinin kendi filmlerinin yapım