Top 10: Bond Kızları 1 – Ursula Andress

Top 10: Bond Kızları

3 Kasım 2012

James Bond filmleri arkalarındaki büyük prodüksiyon nedeniyle “öteki” olacak filmler midir veya B film olarak nitelendirilebilinirler mi? Aslında James Bond filmlerinin büyüsü ve ötekiliği de sanirim bu sorunun cevabında gizlidir. Birçok icat, planlı maymunluk, oyuncak ve Bond Kızları olarak blinen birçok güzel kadının yer aldığı bu filmler pek çok erkeğin içindeki çocuğa hitap eder. Aslında maço bir yanda içinde taşır ve erkeklerin  uslanmaz biraz da çapkın haline hitap ederler. Aslında sadece erkeğin diyorum çünkü James Bond hala oldukça ata erkil bir yapıda sunuluyor. Brosnan ile daha sevimli bir hale getirilmeye çalışılsa da Daniel Craig ile Connery’den de sret bir şekle dönüştürülmek isteniyor. Yine de pek çok gay James Bond fan’ı olmasına rağmen özellikle reklam kampanyalarında bu göz ardı edilen bir durum. O kadınların hayır diyemediği bir ajan sonuçta ve moçaluğun kitabını yazmış.

Top 10: Bond Kızları 2 – Sean Connery Daniela Bianchi From Russia With Love

Aksiyon dozu, esprileri ve bazen büyük prodüksiyona ragmen ortaya çıkan acemilikleri ile bir nevi yüksek bütçeli bir B film olarak da nitelendirilebilir çoğu bond filmi. Ben özellikle de Roger Moore filmlerinde b filmlere ait neşe ve çoşkuyu hissetmişimdir. Ayrıca B film olarak sunulan pek çok eurospy filme de ilham kaynagi olmuştur o yüzden ötekilik damarı vardır. Sinemamızdaki James Bond klonlarının da sayısı da epey fazladır.

60’lar ve 70’lerin başında en önemli popüler kültür olaylarından biri idi James Bond filmleri, ancak günümüzde bu durum biraz değişti. Belki hala medyada zaman zaman yer alıp gündemi meşgul ediyor ama o senenin en çok konuşulan filmlerinden biri değil artık. Bu yıl İstanbul’da da çekildiği için daha fazla yer aldı gibi geliyor. Pierce Brosnan ile başlayan romantik Bond dönemi Daniel Craig ile sarışın bir Bond’a dönüştü. Filmler içinde Bond’un değişeceği, farklı olacağı ve Danie Craig ile kabuk değiştirecegi yazılıp çizildi. Ben bu yazıyı yazarken hala Skyfall’u izlememiştim yine de ilk iki Craigli Bond filminde bu değişimi göremedigimi söylemeliyim evet biraz daha farklılaştı ancak özellikle Casino Royale’de kırılgan bir Bond vardı ve M çok fazla kontrolde tutuyordu. O yüzden biraz da ilgiyle Skyfall filmini bekliyorum.

Bond Kızları

Top 10: Bond Kızları 3 – Barbara Bach

James Bond filmlerinde değişmeyen en önemli unsur aksiyon dışında Bond Kızları ve onların güzellikleridir, bugün de basına malzeme olmaya devam ederler ve hatta birçok takvim ve kapak güzeli olarak 2-3 ay gündemde kalırlar. Quantum of Solace ile cinsellik daha arka plana atılmış olsa da James Bond Kızlari birer populer ikon olarak her zaman göz önümüzdedirler.

Filmlerinin en önemli unsurlarindan birisi olan Bond Kizlarından bana göre en önemli ve güzel olanlari sizler için derledim. Üstüne kitap yazılmış ve belgeseller yapılmış bu konu siz de hak verirsiniz ki oldukça subjektiftir. Eminim ki 25 James Bond filminden sizlerin de öne çıkartacağı farklı kızlar  ve Top 10 Bond Kızı listeleri vardır.

Bu listeye Quantum of Solace ve Skyfall filmlerni dahil etmedim. Belki bir 4 yıl sonra yeni bir liste hazırlayabilirim veya bütün Bond Kızlarını ele aldığım detaylı bir liste yapabilirim. Çok beğenmeme rağmen Eva Green’i ise Vesper tiplemesi yüzünden listeye eklemedim çünkü o karakteri Bond felsefesine biraz ters buldum. İyi okumalar!

1- Filmdeki ismi: Corporal Tatiana (“Tania”) Romanova – Rus
Gerçek ismi: Daniela Bianchi – İtalyan
Yer aldığı film: From Russia with love (Rusyadan sevgilerle) – 1963

Istanbul’un 60’lardaki o büyülü ortamında karşımıza çıkan bu Rus güzel (daha doğrusu İtalyan güzel), o dönemdeki soğuk savaşa sıcak bir bakış açısı getiriyordu. Ortak düşman SPECTRE’ye karşı mücadele veren Bond’a abayı KGB’deki dosyada gördüğü fotoğraf sonucu yaktığını söyleyen bu güzelimiz kahramanımızın başına çeşitli dertler açar ancak yine de iyi taraftan şaşmaz. Pek emin olamayız ama hep filmde bizi yanıltır. Filmin sonunda Venedik’te kendini James abimizin kollarına birakırken balayı yapıp yapmadıklarını pek anlayamıyorduk…

2 – Filmdeki ismi: Honey Rider – Amerikalı
Gerçek ismi: Ursula Anders – İsviçreli
Yer aldığı film: Dr No

Sanirim pek çok listede en güzel ve/veya seksi Bond kızı seçilmiştir. Benim için en güzel olmasa bile ilk 10 listemde olmazsa olmazlar içerisindedir. Bunun sebebi meşhur denizden çıkma sahnesi ve bikinisi. Ancak bir bond kızı olarak ve maceraya etkisi bakımından ele alacak olursak ilk 10’a gireceğini düşünmüyorum. Aslında bu listede Denise Richards ile ikisi biraz daha fiziki yönleri önde olarak yer alıyorlar. Honey Ryder filmin ortasına kadar gözükmez ama bu gecikme ilk giriş sahnesi ile giderilir aslında zaten bu giriş için geciktirilmiştir iyi de yapılmıştır!!!

3 – Filmdeki ismi: Jill Masterson
Gerçek ismi: Shirley Eaton – İngiliz
Yer aldığı film: Goldfinger

Shirley Eaton James Bond filmlerinde aklımızda kalan en ünlü ölüm sahnesinde oynar. Bond’la biraz gergin başlayan tanışmalarını yine farklı bir noktaya taşır James Bond. Güzel ve ateşli bir gecenin ardından sabah dışarı çıkan James Bond odasına döndügünde altın renkli boya ile boyanmış ve bunun toksinlerindeki zehir ile öldürülmüş sekilde Jill Masterson’ı yatağın üstünde bulur. Aslında Jill, Goldfinger’in asistanıdır ancak o da Bond’un cazibesine dayanamayarak kendisini onun kollarina bırakmıştır. Bu ihanet affedilmez. Quantum of Solace filminde Goldfinger’a gönderme yapılarak Strawberry Fields isimli güzelimiz de öldürülüp bu sefer siyaha boyanmıştır.

4 – Filmdeki ismi: Dominetta “Domino” Vitali
Gerçek ismi: Claudine Auger – Fransız
Yer Aldığı film: Thunderball

İlk başta Bond ile pek anlaşamayan güzelimiz diğer kadınlar gibi Bond’un cazibesine dayanamayarak kendini onun kollarına bırakır. Spectrenin 2 numarasının gizlediği bu genç güzel Thunderball’un çıktığı yıl bayağı yürekler yakmış. Güzelimiz oldukça atılgan, çevik, aksiyonsever ve aktif olarak dövüslere girer. En akılda kalıcı sahne ise filmin sonundaki sarı raft ile deniz ortasında Bond ile başbaşa alternatif deniz yolculuğu yapmaya başladığı sahnedir. Artık nasıl bir yolculuk yapmışlar onu sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Ancak filmlerin sonunda Bond’un deniz yoluyla türlü fantazilerini gerçekleştirmesi gözümüzden kaçmaz.

5 – Filmdeki ismi: Tiffany Case – Amerikalı
Gerçek ismi: Jill St. John – Amerikalı
Yer Aldığı film: Diamonds are Forever

Ilk Amerikalı Bond kizi olma ünvanına da sahip olan güzelimiz bana göre en güzel fiziğe sahip Bond kızıdır ama en şapşalıdır da. Kendisi pek fazla Top10 Bond kızı listesine girmemiştir de zaten. Sebebi belki de bu şaşkınlığıdır. Burada herhangi bir formül kurmaya çalıştığım düsünülmesin ancak Bond kızları içerisinde en beceriksizlerinden birisi sonuçta. Ancak sonlara doğru SPECTRE’nin başı Blomfeld ile girdiği mücadele içerisinde biraz da aptala yattığını görebiliyoruz o açıdan Bond’u kötü tongaya düşürüyor. Sean Connery’li dönem için fiziği ve oyunculuğu ile en uygun Bond kızlarından birisi. Açıkcası 2000lerde böyle karakterlerin filmlerde yer alması uygun olmaz tam dönemini yansıtıyor.

6 – Filmdeki ismi: Xenia Onatopp – Rus
Gerçek ismi: Famke Janssen – Hollandalı
Yer Aldığı film: GoldenEye

Bond’a rakip olan bu atesli güzelimiz oldukça cüretkar sahnelerde de oynuyor. Genellikle iyiler tarafından gönümüze taht kuran Bond kızlarına zıt olarak ve bir düşman olarak Famke Janssen’in performansı takdire şayandır. Acımasız ama seksi ödün vermeyen bu güzelimiz o zaman kadar Bond’un karşılaştığı en dişli rakiplerden birisidir. Filmdeki rolünün aksine film dışı foto setlerindeki pozlarının insana pozitif bir elektrik verdiğini söylemek isterim. Açıkcası ben bu güzelimiz karşısında Sean Connery olsaydı daha rahat başa çıkabilirdi diye düşünüyorum. Esprili ve romantik Brosnan’a göre daha rasyonel ve Fetiş kalıyor. o yüzden aslında Bond’u maymun ediyor. Bu konu da Grace Jones ile ikisi başa oynarlar. Ayrıca filmde ilk orgazm olan bond kızı olarakta bond tarihine geçmiş!!

7 – Filmdeki ismi: Dr. Christmas Jones
Gerçek ismi: Denise Richards
Yer Aldığı film: The world is not enough

Brosnanlı Bond filmlerini pek sevemedim. Aslında Pierce Brosnan’ı aktör olarak severim Remington Steele’i de sevdiğim için ona bir sempatim de vardır ancak nedense  Brosnan’ın filmlerinde ki Bond Kızları beni daha cezbetmiştir. Aslında tip olarak Bond’a en uygun bulduğum da aktördür. Denise Richards’ı filmden önce de beğendiğim için bu listenin doğal bir üyesi oldu keza oyunculuğu değil ama Bond kızı olarak verdiği pozlarla Bond kzılığına daha uyduğunu düşünüyorum. Bir bond kızı olarak biraz saftirik bir kişiliği canlandırıp Sophie Marceu’ya bir tezat oluşturarak filmi kurtarıyor gibi. Filmin şarkısı güzel, 2 Bond kızı da güzel ve Istanbul’un en güzel gösterildiği muhteşem Kız Kulesi manzarasına rağmen benim en az sevdiğim filmdir. Belki bir Bond kızı olarak başarısız bir seçimdir ancak bence bu başarısızlık filmi dengeleyen bir durum olmuştur bence. Sanırım onu listenin torpillisi olarak nitelendirebiliriz!

8 – Filmdeki ismi: Melina Havelock
Gerçek ismi: Carole Bouquet – Fransız
Yer Aldığı film: For Your Eyes only

Carole Bouguet sadece senin gözlerin isimli bir bond filminde neden yer almıştır sizce? Kuşkusuz en güzel gözlere sahip bu Bond kızımız damarlarında taşıdığı yunan kanının getirdiği inatçılık ile çok iyi ok kullanan ve Roger Moore’un arkasını toplayan bir profil çiziyor. Ancak içindeki intikam ateşi onu zor durumlarada sürüklüyor. Sonuçta For your eyes Only operasyonunun işlemesinde Bond’a yardımcı olan Melina Havelock Barbara Bach’tan sonra Bond’un iyi bir ortak ile neler yapabileceğini bizlere gösteren Bond Kızlarından birisidir. Carole Bouguet’i hep Prenses Stephanie’ye benzetmişimdir.

9 – Filmdeki ismi: Elektra King
Gerçek ismi: Sophie Marceau – Fransız
Yer Aldığı film: The world is not enough

The world is not enough filminden 2 tane bond kızı seçtim. hem 2 begendiğim kadının en sevmediğim bir bond filmine hem de ortalamanın üstünde James Bond’un önüne geçebilen bir performans ortaya koymaları sayesinde listeye girdiler. Sophie Marceau’nun ilk kadın “ana düşmanı” oynuyor olması önemlidir. Filmde Pierce Brosnan’dan daha iyi performans sergileyen Marceau hem sevildi hem de Bond’un canını acıttı. Hem Sean Connery hem de Roger Moore’un başına dert olabilecek bir performans var ortada ve benim açımdan ilk kez James Bond arka planda kalıyor. Sophie Marceau hem dişiliği hem de akıl oyunları ile benim de ilk 3 bond kızımdan birisidir.

10 – Filmdeki ismi: Major Anya Amasova, Agent Triple XXX
Gerçek ismi: Barbara Bach – Amerikalı
Yer Aldığı film: The Spy who Loved me

James Bond izlemeden önce beğendiğim bir diğer güzel de Barbara Bach idi. Lafı fazla dolaştırmayayım benim için en seksi Bond kızı Barbara Bach’tir. Özellikle filmde giydigi elbiseleri ve bikinileri de begendim. Kendisi de bir ajan olan XXX hem aksiyonda hem aşkta Bond ile iyi bir ikili olusturuyor. Eğer sıralama ile zorlamaya gidecek olursam sanırım 1 numara için düşünmem. Barbara Bach’ın başarısında Roger Moore ile oluşturudğu ikiliyi de gözardı etmemek gerekli. Başarılı bir cast seçimi ve belki de Bond’a bir de Kadın bir partner olsa nasıl olur diye düşündürten Anya Amasova soğuk savaşı da gönüllerde bitirmiştir. Bach’ın benim listemde 1 numara olmasının sebebi ise zaten B film kraliçesi olarak görmem ve Spaghetti Westernlerden tanışıyor olmamızdır. Kendisi Ringo Starr’ın da eşidir…

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

1 Comment

  1. bence Skyfall’daki Çinli güzel de bu listeye girmeli direk.. diyorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2019 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri 4 – Biz Us 2019 03

2019 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri

2019 Vizyonunun Öne Çıkan Korku Filmleri listemizde geçen yıl Türkiye’de
2010′un En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 5 – 037

2010′un En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

2010′un En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! Öteki Sinema yazarlarının, 2010