Top 10: Unutulmaz Final Kızları 1 – Laurie Strode Jamie Lee Curtis

Top 10: Unutulmaz Final Kızları

5 Mayıs 2012

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]

Zombi filmleri gruplar hakkındadır. Dışarıda zombi ordusu, içeride ise birlikte hareket ederek hayatta kalmaya çalışan insanlar. ‘Slasher’lar ise daha kişiseldir. Bütün cinayetleri bir adam işler ve sadece bir kız onu alt ederek kurtulur.
Sara Bickley (the Ruins eleştirisinden) [/box]

Zombiler, vampirler, kurtadamlar, hayaletler bir tarafa da, envai çeşit manyağın, gençleri sıraya dizip, aklın sınırlarını zorlayan uçuk kaçık silahlarıyla birer birer öldürmeye bayıldığı ‘slasher’lar, her korkuseverin kalbinde ayrı bir yere sahiptir.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

‘Slasher’ların en önemli ve en etkin parçası katildir, eyvallah. Öldürmesi gereken bir avuç avanak genci de listeye ekledik mi, tarife hazıra yakın hale gelir. Doğru lezzeti yakalamak için unutulmaması gereken en önemli malzeme ise final kızıdır. Final kızı yeterince fettan değilse vay o ‘slasher’ın haline. Ağzıyla kuş tutsa seyirciye yaranamaz.

Bu listemizi de bir hayli göz ardı edildiklerini düşündüğüm final kızlarına ayırmak istedim. Korku sineması tarihine adını altın harflerle yazdırmış unutulmaz final kızlarımıza selam olsun!

Not: Final kızları hakkındaki notlar, ait oldukları filmlere dair eser miktarda sürprizbozan (spoiler) içerebilir.

10. Erin Hardesty (Jessica Biel)

The Texas Chainsaw Massacre 2003

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 2 – Erin Hardesty Jessica Biel

Erin, 1974 tarihli ilk filmin yeniden çevrimi The Texas Chainsaw Massacre’ın final kızıdır. Sevgilisi Kemper, Pepper, Morgan ve Andy ile beraber Lynyrd Skynyrd konserine gitmek üzere yola çıkar. Yolculuk esnasında kendisine teklif edilen uyuşturucuyu kabul etmeyip camdan dışarı atarak final kızı olacağının ilk sinyallerini verir. İlk başlarda Leatherface’den kaçıp saklanmaya çalışan Erin birer birer arkadaşlarını kaybetmeye başlayınca savaşmaya başlar. Leatherface’i öldüremez ama ondan kurtulmayı başarır.

9. Julie James (Jennifer Love Hewitt)

I Know What You Did Last Summer 1997
I Still Know What You Did Last Summer 1998

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 3 – Julie James Jennifer Love Hewitt

Julie, bir değil tam iki filmin final kızıdır. İlkinde arkadaşları Helen, Barry ve Ray ile beraber arabayla giderken bir adama çarparlar. Ölen adamın cesedini okyanusa atarak bu konu hakkında bir daha konuşmamaya yemin ederler. Bir sene sonra “geçen yaz ne yaptığınızı biliyorum” mesajlarını takiben kancalı katil cinayetlerine başlar. Julie ve Ray giriştikleri hayatta kalma mücadelesinde kancalı katilden kurtulurlar. Ancak bir sene sonraki zayıf devam filminde kancalı katil tekrar ortaya çıkar ve ikilinin peşine düşer. Julie ve Ray bir kez daha hayatta kalmayı başarır. Seriye ait I’ll Always Know What You Did Last Summer (2006) isimli berbat bir üçüncü devam filmi daha vardır ama bunda ilk iki filmdeki karakterlerden hiçbiri yer almaz.

8. Jess (Olivia Hussey)

Black Christmas 1974

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 4 – Jess Olivia Hussey

Black Christmas bazı kaynaklar tarafından ilk ‘slasher’ olarak gösterilir. Bu tartışmaya açık mevzuyu bir kenara bıraksak bile bir hayli defolu final kızı Jess için bile adını anmaya değer. Jess karakteri final kızı tarifindeki birçok özellikten yoksundur. Cinsel açıdan aktif olmasının yanı sıra hamile olan Jess kürtaj olmayı düşünmektedir. Örnek bir final kızı olmamasına rağmen kaldığı kız yurduna dadanan katile karşı cesurca mücadele eder.

7. Jessie Burlingame (Eliza Dushku)

Wrong Turn 2003

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 5 – Jessie Burlingame Eliza Dushku

Jessie dört arkadaşı ile beraber West Virginia ormanlarında kamp yapmak için yola çıkar ama yola serilen dikenli tel yüzünden lastikleri patlar. Bir toplantıya yetişmeye çalışan Chris bir anlık dikkatsizlik sonucu bizimkilerin aracına çarpar ve Chris’in de katılımıyla katillerin hedef kitlesi olacak altı kişilik grup son halini alır. Jessie’nin final kızı olacağı ilk göründüğü andan itibaren bellidir. Chris ile beraber iyi bir takım oluşturan Jessie, diğer arkadaşlarını acımasızca öldüren deforme üç yamyam kardeş Three Finger, Saw-Tooth ve One-Eye ile karşı karşıya kalır. İlk başlarda kaçıp saklanırlar. Ama kurtulmak için savaşmak gerektiğini anlamaları uzun sürmez. Jessie, bir final kızından beklenen bütün savaşçı özellikleri göstererek üç kardeşi öldürür (ya da öldürdüğünü düşünür) ve sadece kendini değil, Chris’i de kurtarır.

6. Dana (Kristen Connolly)

The Cabin in the Woods 2011

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 6 – Dana Kristen Connolly

‘Slasher’ özelinde bütün korku filmi klişelerini alt üst etmek için yola çıkan The Cabin in the Woods’un bu amacına büyük ölçüde ulaştığını söylemek mümkün. E klişelerden bahis açılmışken filmde bir final kızı olmaması düşünülemezdi. Dana beş kişilik grup içinde final kızı olmak için en uygun adaydır. Bütün final kızları gibi o da diğer arkadaşlarının kötü kaderlerine tanık olur, kovalanır, köşeye sıkışır, yaralanır, ama vazgeçmez, ölümüne mücadele eder. Gerçi ufacık bir kusuru vardır, bakire değildir, ama o kadarcık kusur kadı kızında bile bulunur, ola ki final kızında bulunmasın.

5. Clear Rivers (Ali Larter)

Final Destination 2000
Final Destination 2 2002

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 7 – Clear Rivers Ali Larter

Final Destination serisinde diğer ‘slasher’lardan farklı bir katil (ölümün bizzat kendisi) olmasına rağmen alt türe ait diğer dinamikler yerli yerindedir. İlk filmin final kızı Clear, gelmiş geçmiş en güçlü ‘slasher’ katili ölüme karşı hayatta kalmayı becerir. Tabii ki diğer final kızları gibi katili öldürmek ya da yaralamak gibi bir şansı yoktur, mecburen kaçmak, saklanmak zorundadır. Clear, ilk filmin sonunda sağ kalmayı başarır başarmasına ama ikinci filmin hemen başında ölür. Ölümden (kaderden) kaçmak da bir yere kadar!

4. Jannicke (Ingrid Bolsø Berdal)

Fritt vilt 2006
Fritt vilt II 2008

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 8 – Jannicke Ingrid Bolso Berdal

Jannicke de Julie gibi iki filmden birden sağ çıkmayı becerir. Fiziksel özellikler açısından ideal bir final kızıdır. (Benim de Laurie Strode’dan sonraki favorim olduğunu eklemeliyim.) Başlarda zarif ve hassas bir görüntü çizse bile katil cinayetlerine başladıktan sonra kabuk değiştirir. Katilin karşısına güçlü, becerikli ve dirençli bir final kızı olarak çıkar. Hayatta kalmayı sonuna kadar hak eder. Seksenlerin ‘slasher’ ruhuna saygıda en ufak bir kusur edilmeyen her iki filmi de eğer hala izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Artık böylesi filmlere rastlamak pek mümkün olmuyor.

3. Nancy Thompson (Heather Langenkamp)

A Nightmare on Elm Street 1984
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 1987
New Nightmare 1994

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 9 – Nancy Thompson Heather Langenkamp

Elm Sokağı’ndaki gençlerin rüyalarına dadanan kâbusların efendisi Freddy Krueger’ın maceralarının başladığı ilk filmin final kızı Nancy’dir. Cinayetlerin rüyalarla bağlantılı olduğunu ilk o çözer. Önce uyumamaya (saklanmaya) çalışır. Bunun çözüm olmadığını anladığında Krueger ile savaşmaya başlar, bubi tuzakları hazırlar ve sonunda Krueger’ı mağlup eder. İkinci filmde olmamasına rağmen günlüğüyle vs. aslında gene başroldedir. Üçüncü filmde akıl hastanesindeki diğer kurbanlara Krueger ile nasıl savaşmaları gerektiğini öğretir. Canı pahasına da olsa Krueger’ı bir kez daha mağlup etmeyi başarır. Serinin yedinci ayağı New Nightmare’de ise olaylar gerçek dünyada geçer. Nancy rolünü oynayan Heather yönetmen Craven’dan Elm Sokağında Kâbus serisinin Freddy’s Dead: The Final Nightmare ile son bulmasıyla beraber bir varlığın serbest kaldığını ve Krueger kimliğinde gerçek dünyaya geçmeye çalıştığını öğrenir. Nancy, bu sefer oyuncu Heather olarak Krueger ile son bir mücadeleye daha girer ve onu tekrar alt eder.

2. Sidney Prescott (Neve Campbell)

Scream 1996
Scream 2 1997
Scream 3 2000
Scream 4 2011

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 10 – Sidney Prescott Neve Campbell

Sidney’in final kızları arasındaki yeri bir başkadır. Katil(ler)den bir değil, iki değil, üç değil, tam dört defa kurtulmayı başarır. Sadece kurtulmakla kalmayıp katil(ler)in ortaya çıkarılmasına ve hatta öldürülmesine büyük katkı sağlar. Kim ne derse desin Sidney ‘slasher’ âleminin en havalı final kızlarından biridir.

1. Laurie Strode (Jamie Lee Curtis)

Halloween 1978
Halloween II 1981
Halloween H20 1998
Halloween: Resurrection 2002

Top 10: Unutulmaz Final Kızları 11 – Laurie Strode Jamie Lee Curtis

Gelelim listemizin bir numarasına: Laurie Strode. Bütün zamanların en sevilen çığlık kraliçesi Jamie Lee Curtis’in hayat verdiği Laurie, final kızlarının prototipi gibidir. Final kızlarına atfedilen birçok özellik ilk olarak onunla hayat bulur. Erkeksi görünüşü, erkeksi ismi, hiçbir kötü alışkanlığı olmaması, herkes tarafından sevilen biri olması gibi özellikleri artık vazgeçilmez klişelerdir. Myers ortaya çıktıktan sonra kaçan ve saklanan Laurie, bunun çare olmadığını görür ve Myers ile savaşmaya başlar. Ona tuzaklar kurar, yumruk yumruğa dövüşür, bıçaklar ve en nihayetinde Dr. Loomis’in kurşunlarıyla öldüğünü zanneder. Henüz Myers’i öldürmenin mümkün olmadığını bilmiyordur. İkinci film ilkinin bittiği yerden başlar. Bu bölümde Myers’in neden onun peşinde olduğunu öğrenir ve Dr. Loomis’in de yardımlarıyla bir kez daha kurtulur. Serinin dördüncü filminde öldüğü söylense bile, senaryoya eklenen zorlama ayrıntılar sayesinde Halloween H20: 20 Years Later’da Myers ile kapışmak için geri döner. Tamamen kurgu olan ölümünden sonra Keri Tate ismini alan Laurie artık 37 yaşındadır. Myers’in bir gün geri döneceği travmasıyla yaşayan Laurie alkolik olmuştur. Bu işe bir son vermeye karar verir ve kâbusuyla bir kez daha yüzleşir. Bu sefer işini garantiye aldığını düşünür ve Myers’in kafasını bedeninden ayırır. Halloween: Resurrection’da ise Laurie’nin aslında bir sağlık görevlisinin kafasını kopardığı anlaşılır ve bir akıl hastanesine kapatılır. Myers’in tekrar döneceğini bilen Laurie büyük kapışma için hazırlanır. Myers beklediği gibi geri döner. Laurie gene tuzaklar kurar ve bir şekilde Myers’i alt eder, ancak geçen seferki gibi hata yapmamak için önce maskesini çıkartmaya çalışırken Myers tarafından bıçaklanarak öldürülür. Üç filmden sağ çıkmayı başaran Laurie dördüncü seferde Myers’e yenilir.

Yeniden çevrimlerde Laurie Strode rolünü Scout Taylor-Compton canlandırır.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

3 Comments

  1. Sally mi, Erin mi diye ben de kararsız kaldım Yasin, ama sonuçta Erin’i seçtim. Sally de pekala listede olabilirdi tabii ki.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Sinemanın En İyi Parti Sahneleri! 12 – dinner party

Top 10: Sinemanın En İyi Parti Sahneleri!

Film izlemek de bir parti eğlencesidir ve filmlerde partiler asla
Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 14 13 – Midnight 2021

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 14

ABD dışı ülkelerin gerilim filmlerinden oluşan "yakın tarihli sağlam gerilim