The Walking Dead Sezon 6, Bölüm 16: "Last Day on Earth" 1 – the walking dead s06 e16 filmloverss

The Walking Dead Sezon 6, Bölüm 16: “Last Day on Earth”

5 Nisan 2016

Bir sezonun daha sonuna geldiğimiz TWD gene bizlere yazı zehir edecek, aylar boyunca ne olduğunu merak edeceğimiz bir finalle baş başa bıraktı.

TWD’nin adını koyamadığımız, seyircisini hem bir yandan sinir eden, ama bir yandan da kendine bağlayan bir tarzı var. Game of Thrones’a ana karakterleri öldürüyor diye kızarız ama TWD her karakteri büyütüp, birçok alt metin verip, sonra harcamada çıtayı çok daha yükseğe koyuyor.

*** DİKKAT YÜKSEK MİKTARDA SÜPRİZBOZAN İÇERİR ***

Geçen bölümler boyunca ekibimiz aslında şansını son derece iyi kullanmış, birçok kez ölümle burun buruna gelmesine rağmen kurtulmayı başardığı gibi, kendisine zarar vermek isteyenlerden de intikamını kanlı bir şekilde almıştı.

Finale geldiğimizde Alexandrialılar ile Saviorlar arasında ipler iyice gerilmişti. Bu bölümde Rick ve ana karakterlerin çoğu karavanlarına atlayıp fenalaşan Maggie’yi Hilltop’taki doktora götürmeye karar veriyorlar. Olası bir Saviorlar saldırısına karşı da Peder savunma için geride brakılıyor.

The Walking Dead Last Day on Earth

Diğer yandan ormanlık bir alanda bir ıslık sesi ve kaçan bir adam var. Saviorlar bir işler çeviriyorlar ama ne olduğunu bilemiyoruz.

Morgan ise Carol’ın izini sürmeye devam ediyor ve onu yaralı bir halde buluyor. Ancak dönmeye ikna etmek için daha fazla çabalaması gerekiyor.

Bölüm Rickler ve Morgan/Carol hikayesi üzerinde git geller yaparken asıl tansiyon karavanın yolunun Saviorlar tarafından kesilmesi ile başlıyor. Az önce ormanda kaçan adamı yakalayıp yolu kapamış olan Saviorlar Rick’e bu günü son günü gibi yaşaması gerektiğini söylüyor. Ekip Hilltop’a ulaşmak için hangi yola saparsa sapsın karşısına daha çok savior ahalisi, zincirlerle birbirine bağlanmış zombiler, ağaçların yığılması ile kapanmış yollar gibi çeşitli bloklar buluyorlar.

Bu sayede şimdiye kadar kendisine çok güvenen ve her tür tehlikeye hazır olduğunu düşünen Rick ve ekibi kendilerinden çok daha büyük bir belaya bulaştıklarını anlıyorlar.

90 dakikanın büyük çoğunluğu psikolojik gerilim şeklinde sürerken Rick son bir şansını ormanlık alandan Hilltop’a yürüyerek gitmeyi denemeye harcıyor. Ancak ormandan gelen ıslıklar artık şanslarının tükendiğini gösteriyor.

The Walking Dead Last Day on Earth

Nerede ise bir buçuk sezondur beklediğimiz çizgi romanın en dişli kötülerinden Negan ile de böylece tanışmış oluyoruz. Rick’in ekibinin neredeyse tamamını kıstırmış olan Negan, karavanından tüm karizması ve elinde Lucille adını verdiği tellerle sarılmış beyzbol sopası ile çıkınca ekibimizin içler acısı halini bir kez daha görüyoruz.

Grey’s Anatomy, Watchmen (2009) gibi dizi ve filmlerdeki irili ufaklı rollerinden tanıdığımız Jeffrey Dean Morgan gibi sevilen bir oyuncunun can verdiği Negan, sahneye çıkar çıkmaz Rick’i önünde diz çöktürüp monologuna başlıyor. Zaten yavaş giden bölüm, artık aksiyon olsun isteğimizi bu monologla iyice yukarı çıkarıyor. Artık Negan kimi öldürüyorsa öldürsün de kurtulalım bu çileden dediğimiz anlarda kamera kim olduğunu bilmediğimiz bir karakterin gözlerine geçip Negan’ın sopalaması ile veda etmemize neden oluyor.

Diğer hikayede ise Morgan ve Carol’a full koruma giyinmiş bir ekip yardıma geliyor. Acaba bu kişiler Saviorların eline düşen Alexandria halkına da yardım edecek mi? Yoksa onlar da asıl kötülüğün insandan geldiğini bize bir kez daha mı gösterecekler?

Görünen o ki Saviors bir süre Alexandrialıların ellerinden ne istiyorsa alacak ve onları kölesi haline getirecek. Bakalım gelecek sezonda ekipten kalanlar nasıl bir yolla Negan ve Saviors’un elinden kurtulmaya çalışacaklar.

Bütün bölüm boyunca Rick’in ateşlenmiş gibi terleyerek etrafa baktığı, karşılarına çıkan ilk ekibi kolayca yenebilecek güçte olmalarına rağmen diğer yolların kapalı olacağını düşünmeyip tuzağa balıklama atladıkları, Morgan ve Carol hikayesinin anlamsızca uzadığı, zombilerin gene yancı olduğu, ağır diyalog yüklü bir sezon finali olarak güçsüz bir bölüm geride kaldı.

Sezon finali olarak çok karamsar ve sıkıcı bir atmosferde geçen bölüm sonundaki ölümü de göstermeyip merakı gelecek sezona atarak biraz ucuz yollu bir final yapıyor. Sanki sezon finali değil de ara sezon veriyormuş gibi. Neyse ki yaz dizisi olan Fear The Walking Dead başlayacak da yeni sezona kadar kara kara neler olacak diye düşünmeyeceğiz.

Öteki Sinema için yazan: Masis Üşenmez

The Walking Dead Last Day on Earth

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

1 Comment

  1. Bu titreyen adamlara oldum olası ısınamadım. İçinde nasıl bir şey barındırırsa barındırsın (konu bütünlüğü olarak) kimse beni “The Walking Dead” dizisini seyretmem için ikna edemez diyordum. Lakin Negan karakteri dikkatimi çekti, oyucusundan mütevellit. Yazılarınızı takip etmek bu anlamda da ihtiyaca uygun. Teşekkürler ;)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dark Matter ve Killjoys 3. Sezon İncelemesi

2015’te başlayan Dark Matter ve Killjoys'un birçok ortak özelliği vardı,
American Horror Story (2011) 2 – american horror story un immagine inquietante dell episodio halloween part 1 stagione 1 221174

American Horror Story (2011)

“American Horror Story” klasik lanetli ev konsepti ile yola çıkan