X-Files 10. Sezon, 6. Bölüm: 'My Struggle II' 1 – william b davis the x files 01

X-Files 10. Sezon, 6. Bölüm: ‘My Struggle II’

25 Şubat 2016

Büyük bir fan kitlesi baskısı ile başlayan mini X-Files sezonu altı hafta sonunda My Struggle II isimli bölüm ile nihayete erdi. Gene cevapsız sorular, ortada kalan bir hikaye ile finallenen sezonun ilerisinde ne olacağı hakkında kimsenin bir bilgisi yok.

Onuncu sezonun ilk bölümünün devamı gibi duran bu bölümde ne yazık ki Mulder ve Scully bölüm sonuna kadar bir araya gelemiyor. Alıştığımız küçük bir kitle tarafından bilinen gizemli X-files hikayeleri bu bölümde tersine dönüyor ve bütün dünyayı etkileyen bir virüs saldırısı ile apokaliptik bir hal alıyor.

Scully, Ajan Einstein ile Spartan virüsünden korunma yolları ararken, Mulder Sigaralı Adam ile karşı karşıya geliyor. Sigaralı Adam düğmeye bastığını ve er ya da geç yok olacak insanlık için sonu belirlediğini anlatırken Mulder’a virüsün panzehirini de sunarak ona katılmasını istiyor. Eski sezonlarda Sigaralı Adam’ın Mulder’ın gerçek babası olduğu yönünde hikayelerin olması bu bölümü tam bir Darth Vader/Luke Skywalker karşılaşmasına çeviriyor. Ancak Mulder tabii ki karanlık tarafa geçmektense ölmeyi tercih ediyor.

x files My Struggle

Bölümün sürprizlerinden olan eski ajan Monica Reyes, Scully’e yardım etmek için devreye girerken Scully’nin uzaylı DNA’sının tek çare olduğunu söylüyor. Böylece korkulan uzaylı DNA’sı insanlığı kuruluşa götürecek panzehirin de kaynağı oluyor.

Scully kurtuluşun formülünü bulurken Mulder’ın yanına koşuyor, ancak onun için panzehirin artık çare olmadığını görüyor. Kök hücre için oğulları William’ı bulmaları gerektiğini söylerken beklenilmeyen oluyor ve bir uzay gemisi binlerce insanın gözleri önünde Scully ve Mulder’a doğru yanaşıyor.

Tam bu tepe noktasında finallenen dizi gene bizleri muğlak bir noktada bırakıyor. Peki ya şimdi ne olacak? Carter hikayenin devamının geleceği konusunda sinyaller verse de ne zaman ya da ne şekilde olacağı konusuna henüz hiç girmedi. Bu noktadan sonra dizi eski rayına nasıl oturur merak konusu. Mitoloji artık büyük bir kırılma yaşadı ve gizli hedefler ortaya döküldü.

Büyük resmi gördük ve birileri düğmeye bastı. Ancak ne Mulder’a ne olacağını biliyoruz ne de William hakkında bir şey öğrenebildik. Belki bir sinema filmi, belki gene kısa bir X-Files sezonu bir zaman sonra bizleri bu meraktan kurtaracaktır.

O zamana kadar tek yapabileceğimiz beklemek ve eski X-Files bölümlerinin üstünden geçmek. Sana bitme demeyeceğim ama bitme X-Files…

Öteki Sinema için yazan: Masis Üşenmez

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Max Headroom: 20 Minutes Into The Future (1985) 2 – MH003

Max Headroom: 20 Minutes Into The Future (1985)

Karşınızda 80’lerin  televizyon ikonlarından, (en ünlüsü olmasa bile) en bilinenlerinden
Black Mirror "White Christmas" (2014) 4 – Black Mirror White Christmas 1

Black Mirror “White Christmas” (2014)

Eğer hala Black Mirror’dan habersizseniz de tek başına bir bölüm