Yavuz Turgul'dan Siyad'a Sitem Var! 1 – Turgul Regiman

Yavuz Turgul’dan Siyad’a Sitem Var!

25 Şubat 2011

YAVUZ TURGUL: ŞENER ŞEN’İN FARKINA VARAMADILAR!

Yavuz Turgul’dan Siyad’a sitem var! Film Arası dergisi yazarı Regiman Deniz, ünlü yönetmen Yavuz Turgul’la yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Turgul, Şener Şen’in Av Mevsimi filmindeki rolüyle çok önemli bir performansa imza attığını ancak Yeşilçam ve SİYAD’ın bunun farkına varamadığını söyledi.

Yavuz Turgul'dan Siyad'a Sitem Var! 2 – Turgul Regiman

Film Arası Sinema Dergisi yazarlarından Regiman Deniz, her ay bir filmin yapım hikâyesini anlattığı köşesinde bu ay, Av Mevsimi filmini konuk etti. Filmin yapım ve çekim aşamasını usta yönetmen Yavuz Turgul ile konuşan Deniz, ünlü yönetmenle yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Deniz, yönetmen Yavuz Turgul’un, filmin hazırlık süreciyle ilgili şu cümlelerini aktardı:

MESLEKLERİNDE UZMAN KİŞİLERDEN EĞİTİM ALDIK

Filmde çok ciddi bir ön hazırlık aşaması var, bu yapımda en uzun süreci kapsıyor. Hem yapım, hem de çekimle ilgili tüm unsurları belirleyerek, bunların üzerinde yoğun bir şekilde çalıştık. Senaryoya uygun olarak, cinayet masasının çalışma biçimi, organ nakli gibi hikâyede yer alan konular hakkında araştırmalar yaptık ve bu meslek kollarına ait uzman kişilerden eğitim aldık.

SİYAD VE YEŞİLÇAM, ŞENER ŞEN’İN FARKINA VARAMADI

Yönetmen Yavuz Turgul, Yeşilçam ve SİYAD’ın Av Mevsimi filmindeki rolüyle çok önemli bir performansa imza atan usta oyuncu Şener Şen’in farkına varamadıklarını ifade etti. Turgul, bu konuda şunları söyledi:

Av Mevsimi’nde Şener Şen’in tam olarak marifetlerini ortaya koyabileceği bir rol üstlenmediği düşünüldü; hatta Şener Şen de böyle düşündü; ama bence bu Şener Şen’in olgunluk dönemine ait büyük bir film ve bunun farkına varamadılar. Gerek Yeşilçam’da gerekse SİYAD’ın Türk Sineması Ödülleri’nde, Şener Şen aday gösterilmedi. Ben buna itiraz etmiyorum tabi ki. Ama yönetmenin gözünde de, çok önemli bir rol oynuyor, ama kimse bunun farkında değil.

Yönetmen Yavuz Turgul’un, Av Mevsimi filminin yapım süreciyle ilgili paylaştığı notlar, Film Arası Sinema Dergisi’nin Mart ayında yayımlanacak 8. sayısında…

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Comments

 1. Sayın Yavuz Turgul, sitemkar sözlerini bence seyirciye yöneltmeli… Büyük bir özveriyle yapılan Av Mevsimi adlı film, Cem Yılmaz’ın söylediği türküye ve öpüşme sahnesine kurban gitti… Cem Yılmaz’ın hiç uygun olmadığı böyle bir filme onu neden kattığını anlamış değilim… Bana göre Cem Yılmaz sadece kendinin gülebileceği komedi dalında yarışsın…’Beni hiç güldürmediği kesin’ Şener Şen, bu filmde ne yazık ki performansını gölgede bırakacak basit unsurlar yüzünden dikkate alınmadı… Bu YAvuz Turgul’a bir ders olsun… Cem Yılmaz’ı kaliteli oyuncularla birlikte oynatmaktan kaçınır ve gerçekten ödülü de takdiri de hak eden sanatçılar yerini bulsun…

 2. Offf offf offf bu nasıl bir yorumdur! İzleyici nasıl Cem Yılmaz sadece “şaklaban olmalı” düşüncesine kendisini kilitler?

  Şimdi klişeye klişeyle cevap vermek zorunda kalıyorum mazur görün ama yukarıdaki çok değerli ablamızın görüşü tüm dünya sinemasında böylesine çiğ olarak benimsenmiş olsaydı eğer Jim Carrey’i Truman Show’da ya da Eternal Sunshine…’da biraz zor görürdük, hayalini de kuramazdık!

  Sizi güldürmüyor olması, Cem Yılmaz’a kafanızda biçtiğiniz sınırların dışına çıkılması hem Yılmaz’ı hem de Av Mevsimi’ni infaz etme hakkını vermemeli!

  Yavuz Turgul’un sitemini izleyiciye yöneltmesi gerektiğini savunmuşsunuz. İyi güzel ama izleyici olarak da bir kurşun siz sıkmışsınız yönetmene! Hem de en iddialı olduğu oyuncu seçimi konusunda! Gel gelelim sizin yerin dibine soktuğunuz bu performans benim tarafımdan da başarılı bulunabiliyorsa Yavuz Turgul burada neyi kıstas almalı!

  Yapılan işi ya da yönetmeni eleştirme konusunda “bence” yapılan en sık hata sadece kendi beğenimiz ve beklentilerimiz çerçevesinde süngüye davranmamız ve bu konuda çoğu zaman yapıcılıkla aramıza uzun uzun mesafeler koymamız!

  Cem Yılmaz’ın filmin en çok konuşulan tarafı olmasından ben de rahatsız oldum! Kazım Koyuncu’nun yıllarca dillendirdiği bir türkünün, Yılmaz’ın ağzından marşa dönüştürülmesini ben de yadırgadım! Ama ne yazık ki bunun faili Cem Yılmaz değil! Olamaz da!

  Kendisini alkışlarla tepeye taşıyan izleyicinin, onu bir de kategorize etmeye çalışması ve bu sınırları aştığı zaman infaza soyunması kadar büyük bir ayıp olamaz!

  “Beni güldürmüyor” diye bir oyuncuyu, “ben beğenmedim” diye bir filmi balçığa bulamadan evvel biraz da sağduyulu olunması gerektiğini savunuyorum…inanıyorum…tavsiye de ediyorum…Sevgi ve saygılarımla…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Nice Mutlu Yıllara Giovanni! 3 – 2131988816 e4746e5eb5

Nice Mutlu Yıllara Giovanni!

Daniel için Miyagi, Anakin için Obi-Wan ne anlama geliyorsa "fantastik
Allah Tependen (3D) Baksın Lucas! 4 – Star Wars Lucas Featured 865x505

Allah Tependen (3D) Baksın Lucas!

George Lucas, sana binlerce teşekkür... Bizi Star Wars evrenine atıp