Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 1 – Sonia Viviani 002

Yolu Yeşilçam’dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani

17 Ocak 2018

Sonia Viviani ismi yeni nesil sinema seyircisi için pek bir şey ifade etmez ama 70’lerde, birkaç film için bile olsa uğradığı Yeşilçam’da ve seyircinin aklında öyle bir yer etti ki hala ismini hatırlayan, nerede, nasıl yaşadığını merak edenler olacaktır.

Sonia Viviani, Itır Esen ve Sevda Aktolga’yla birlikte perededeki suretten çocuk kalbime düşen aşklardan biridir. Yeşilçam’a sonradan bir furyaya dönüşecek olan seks komedileri akını başladıktan hemen sonra gelmiştir. Oynadığı ilk Türk filmi olan Teşekkür Ederim Büyükanne (1975), A sınıfı Yeşilçam filmleri açısından bakıldığında bu akımın öncülerinden biri sayılabilir.

Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 2 – Sonia Viviani 001

Seks komedilerinin isimsiz oyuncularla (ve hatta oyuncu bile olmayanlarla) merdivanaltı üretime geçmesine henüz yıllar vardır. 70’lerin başında, Lando Buzzanca, Renzo Montagnini, Alvaro Vitalli gibi oyuncularla ünlenen ve Türkiye’de de gösterilen İtalyan seks komedilerinin salonları tıka basa doldurmasına güvenen yapımcılar, İtalyan bir aktristi Türk filminde oynatarak aynı ilgiyi sağlayabileceklerini düşünürler. Henüz iki film çekmiş olan Sonia Viviani ile anlaşılır, güzel aktrist Türkiye’ye gelir ve macera başlar!

Sonia Viviani, 1958 İtalya Calitri doğumlu. Onu ülkemizde de gösterilmiş Lou Ferrigno’lu Herkül’ün Maceraları (1985) filminden hatırlarsınız. Aktrist 70’ler ve 80’ler boyunca pek çok İtalyan soft erotik filminde ve 80’ler zombi istilasında, City of the Walking Dead (1980), Nightmare City (1980) gibi bazı korku filmlerinde oynamıştır.

Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 3 – Sonia Viviani 002

Sonia Viviani Türk sinemasındaki yabancı kadınlar içinde en güzeliydi ve karanlık salonda ilk gördüğüm anda büyük bir aşkla bağlandığım inanılmaz bir kadındı. (Teşekkür Ederim Büyükanne’yi 1982 yılında Samsun Konak sinemasında izledim.) İtalyan olduğunu bilmiyordum ama hem masum hem de seksi olabilen muhteşem bir yüzü vardı ve o dönem platonik aşkım olan Itır Esen’i bile gözümün görmemesini sağlamıştı.

Bu güzel kadın oyuncu ülkemizde sadece iki film çevirdi. İlk Defa adıyla da bilinen Teşekkür Ederim Büyükanne ve Kadir İnanır’la başrol oynadığı Delicesine… Yılmaz Atadeniz’in yönettiği Dört Hergele filminde de oynadığını iddia edenler olacaktır ancak Sonia Viviani’ye çok benzeyen Olga Janowsy’dan başkası değildir.

YEŞİLÇAM MACERASI

Teşekkür Ederim Büyükanne (1975)[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Oynadığı iki filmin de yönetmeni Osman F. Seden’dir. Teşekkür Ederim Büyükanne‘de Viviani’nin oynadığı rol aslında Türkan Şoray için yazılmıştır ama Türkan Şoray, bazı cüretkar sahneler yüzünden rolü reddetiği için Sonia Viviani ile anlaşılmıştır. Filmi kesilmemiş haliyle izlediğinizde gerçekten rolün neden Türkan Şoray’da kalmadığını anlayacaksınız.

Filmde, ölen kocasının ailesini ziyaret etmeye gelen bir kadının aile üzerindeki etkisi anlatılır. Feriha’nın babası kadınlara düşkün biridir. İtalya’da genç bir kadınla tanışıp evlenir. Kısa bir süre sonra da ölür. Kadın, ölen kocasının ailesini ziyaret etmek için İstanbul’a gelmek ister. Her defasında farklı bir büyükanne görmekten sıkılan aile onu evlerinde ağırlamak istemezler. Feriha ve kocası Semih ve büyük oğulları Bülent bir plan yaparak Mete’yi görevlendirirler. Ancak Mete’nin büyükanne ile karşılaşması planları altüst eder.

Delicesine (1976)[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

O dönem İtalyan sinemacılar ve Richard Widmark gibi oyuncular ortak yapım arayışlarıyla sıklıkla ülkemize gelip gidiyorlardı. Sonia Viviani’nin ülkemizdeki ikinci ve son filmi olan  Delicesine (1976), Irwing Wallace’ın “The Fan Club” adlı romanından uyarlama. Bu roman Yeşilçam senaristleri tarafından epey yağmalanmış bir eser. Bu serbest uyarlamaların bir ucunda Arzu Film şahanesi Mavi Boncuk (1974), diğer ucunda ise Harika Avcı’nın oynadığı ve video furyası sırasında kaseti çok kiralanan Alışırım (1987) gibi filmler var.

Filmde ünlü bir sinema oyuncusuna hayran olan dört arkadaş, hem onunla beraber olmak hem de fidye istemek için genç kadını kaçırırlar. Genç kadın da yaşadığı hayatın zorluklarından, gördüğü ilgiden bıkmıştır. Kendisini kaçıran adamlarla çok mücadele eder fakat başa çıkamaz ve aralarından bir gence aşık olur.

https://puhutv.com/delicesine-izle

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Sonia Viviani’ye Ne Oldu?

Peki, sonra ne oldu? Büyük oyuncularla popüler filmlerde oynayan bu İtalyan kadın neden ülkemizi terk etti. Sonia Viviani, “Delicesine”de başrolü paylaştığı Kadir İnanır ile de kısa süren bir aşk yaşamış ve sonrasında İtalya’ya dönmüştür. Bir dönem öldüğü ile ilgili söylentiler çıksa da Roma’da yaşamaktadır ve yıllar içinde çok güzel yaş alarak güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.[/box]

Film konuları için kaynak: Sinematurk

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Marilyn Monroe - Bölüm 1 4 – marilyn monroe wide

Marilyn Monroe – Bölüm 1

Sinema dünyaya bir efsane verdi. Seksi, alımlı, özgür, savruk ama
Akira Kurosawa 5 – Akira Kurosawa 4

Akira Kurosawa

“Sinemayı seviyorum, iyi filmler yapıyorum, bu da bana yetiyor. Şüphesiz