Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 1 – Sonia Viviani 002

Yolu Yeşilçam’dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani

17 Ocak 2018

Sonia Viviani ismi yeni nesil sinema seyircisi için pek bir şey ifade etmez ama 70’lerde, birkaç film için bile olsa uğradığı Yeşilçam’da ve seyircinin aklında öyle bir yer etti ki hala ismini hatırlayan, nerede, nasıl yaşadığını merak edenler olacaktır.

Sonia Viviani, Itır Esen ve Sevda Aktolga’yla birlikte perededeki suretten çocuk kalbime düşen aşklardan biridir. Yeşilçam’a sonradan bir furyaya dönüşecek olan seks komedileri akını başladıktan hemen sonra gelmiştir. Oynadığı ilk Türk filmi olan Teşekkür Ederim Büyükanne (1975), A sınıfı Yeşilçam filmleri açısından bakıldığında bu akımın öncülerinden biri sayılabilir.

Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 2 – Sonia Viviani 001

Seks komedilerinin isimsiz oyuncularla (ve hatta oyuncu bile olmayanlarla) merdivanaltı üretime geçmesine henüz yıllar vardır. 70’lerin başında, Lando Buzzanca, Renzo Montagnini, Alvaro Vitalli gibi oyuncularla ünlenen ve Türkiye’de de gösterilen İtalyan seks komedilerinin salonları tıka basa doldurmasına güvenen yapımcılar, İtalyan bir aktristi Türk filminde oynatarak aynı ilgiyi sağlayabileceklerini düşünürler. Henüz iki film çekmiş olan Sonia Viviani ile anlaşılır, güzel aktrist Türkiye’ye gelir ve macera başlar!

Sonia Viviani, 1958 İtalya Calitri doğumlu. Onu ülkemizde de gösterilmiş Lou Ferrigno’lu Herkül’ün Maceraları (1985) filminden hatırlarsınız. Aktrist 70’ler ve 80’ler boyunca pek çok İtalyan soft erotik filminde ve 80’ler zombi istilasında, City of the Walking Dead (1980), Nightmare City (1980) gibi bazı korku filmlerinde oynamıştır.

Yolu Yeşilçam'dan Geçen İtalyan Afeti: Sonia Viviani 3 – Sonia Viviani 002

Sonia Viviani Türk sinemasındaki yabancı kadınlar içinde en güzeliydi ve karanlık salonda ilk gördüğüm anda büyük bir aşkla bağlandığım inanılmaz bir kadındı. (Teşekkür Ederim Büyükanne’yi 1982 yılında Samsun Konak sinemasında izledim.) İtalyan olduğunu bilmiyordum ama hem masum hem de seksi olabilen muhteşem bir yüzü vardı ve o dönem platonik aşkım olan Itır Esen’i bile gözümün görmemesini sağlamıştı.

Bu güzel kadın oyuncu ülkemizde sadece iki film çevirdi. İlk Defa adıyla da bilinen Teşekkür Ederim Büyükanne ve Kadir İnanır’la başrol oynadığı Delicesine… Yılmaz Atadeniz’in yönettiği Dört Hergele filminde de oynadığını iddia edenler olacaktır ancak Sonia Viviani’ye çok benzeyen Olga Janowsy’dan başkası değildir.

YEŞİLÇAM MACERASI

Teşekkür Ederim Büyükanne (1975)[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Oynadığı iki filmin de yönetmeni Osman F. Seden’dir. Teşekkür Ederim Büyükanne‘de Viviani’nin oynadığı rol aslında Türkan Şoray için yazılmıştır ama Türkan Şoray, bazı cüretkar sahneler yüzünden rolü reddetiği için Sonia Viviani ile anlaşılmıştır. Filmi kesilmemiş haliyle izlediğinizde gerçekten rolün neden Türkan Şoray’da kalmadığını anlayacaksınız.

Filmde, ölen kocasının ailesini ziyaret etmeye gelen bir kadının aile üzerindeki etkisi anlatılır. Feriha’nın babası kadınlara düşkün biridir. İtalya’da genç bir kadınla tanışıp evlenir. Kısa bir süre sonra da ölür. Kadın, ölen kocasının ailesini ziyaret etmek için İstanbul’a gelmek ister. Her defasında farklı bir büyükanne görmekten sıkılan aile onu evlerinde ağırlamak istemezler. Feriha ve kocası Semih ve büyük oğulları Bülent bir plan yaparak Mete’yi görevlendirirler. Ancak Mete’nin büyükanne ile karşılaşması planları altüst eder.

Delicesine (1976)[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

O dönem İtalyan sinemacılar ve Richard Widmark gibi oyuncular ortak yapım arayışlarıyla sıklıkla ülkemize gelip gidiyorlardı. Sonia Viviani’nin ülkemizdeki ikinci ve son filmi olan  Delicesine (1976), Irwing Wallace’ın “The Fan Club” adlı romanından uyarlama. Bu roman Yeşilçam senaristleri tarafından epey yağmalanmış bir eser. Bu serbest uyarlamaların bir ucunda Arzu Film şahanesi Mavi Boncuk (1974), diğer ucunda ise Harika Avcı’nın oynadığı ve video furyası sırasında kaseti çok kiralanan Alışırım (1987) gibi filmler var.

Filmde ünlü bir sinema oyuncusuna hayran olan dört arkadaş, hem onunla beraber olmak hem de fidye istemek için genç kadını kaçırırlar. Genç kadın da yaşadığı hayatın zorluklarından, gördüğü ilgiden bıkmıştır. Kendisini kaçıran adamlarla çok mücadele eder fakat başa çıkamaz ve aralarından bir gence aşık olur.

https://puhutv.com/delicesine-izle

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Sonia Viviani’ye Ne Oldu?

Peki, sonra ne oldu? Büyük oyuncularla popüler filmlerde oynayan bu İtalyan kadın neden ülkemizi terk etti. Sonia Viviani, “Delicesine”de başrolü paylaştığı Kadir İnanır ile de kısa süren bir aşk yaşamış ve sonrasında İtalya’ya dönmüştür. Bir dönem öldüğü ile ilgili söylentiler çıksa da Roma’da yaşamaktadır ve yıllar içinde çok güzel yaş alarak güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.[/box]

Film konuları için kaynak: Sinematurk

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Warren Oates: Sinemanın Çirkin Kovboyu 4 – e18724f8 da74 4d45 adcc f1b129c135f2

Warren Oates: Sinemanın Çirkin Kovboyu

Şimdi sizler için Warren Oates’in filmografisinden birkaç film seçip, önereceğim.
Telly Savalas: Polis ve Suçlu Rolleri Arasında Geçen Bir Ömür 5 – Telly Savalas Kojak

Telly Savalas: Polis ve Suçlu Rolleri Arasında Geçen Bir Ömür

Telly Savalas kendine has tipi, benzersiz ses tonu, şeytanî gülüşü