Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai 1 –

Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai

18 Mayıs 2018

80’ler… Walkman, Atari, Rubik küpü,  Casio saatler, yarım şalvar buz mavisi jeanler, vatkalı ceketler ve Karate Kid! Karate Kid’i hatırlamayan var mı? Buna ihtimal bile vermiyorum çünkü bir ergen Rocky’si olan bu film serisi Retro hafızamızın kıymetlilerindendir. İşte o filmin kahramanları Youtube Red’in akla zarar spin-off projesi olan Cobra Kai ile aramıza geri döndü!

Cobra Kai, bir karate dojo’sunun ismi. Hani, Karate Kid filminde Daniel LaRusso’yu (Ralph Macchio) mütemadiyen pataklayan ama finalde unutulmaz bir ders alan Johnny Lawrence (William Zabka) adlı veledin üyesi olduğu dojo… Mottosu da ¨önce sen vur¨. Dojo’nun sayko hocası John Kreese, Daniel’in hocası Bay Miyagi’nin (Pat Morita) negatif yansıması gibi. Öğrencilerindeki bütün kötücül ve rekabetçi yanları ortaya çıkarıp karate sporunu rakibini perişan edene kadar dövmekten ibaret bir rezilliğe çeviriyor. Yani 80’ler boyunca izlediğimiz tüm uzakdoğu dövüş sporları filmlerindeki genel öğretinin tersi bir eğitim anlayışı var.

Kreese, zengin bebelerini eğitirken latin kökenli fakir ve ezik bir kardeşimiz olan Daniel’in karşısına 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda savaşmış bir Japon olan Bay Miyagi çıkıyor ve Daniel’i fiziken ve ruhsal olarak eğitip bölgenin en büyük karate müsabakasının şampiyonu yapıyor. İşin içinde kız meselesi falan da var ama o zamanlar hepimiz Daniel’ciyiz, çok seviniyoruz bu hadiseye. Fakir, çelimsiz ve ezik liseli, zengin, gürbüz ve popüler olanın bileğini büküyor. 80’lerin protein fakiri gençleri bayram ediyor vs.

Yeter! Açık açık yazayım, ben hiç Daniel fanı olmadım ama bunun sebebi onun karakteri ya da yaptıklarıyla ilgili değildi. Gıcık olduğum şey şuydu; kendisine filmin dövüş koreografı Daryyl Vidal tarafından öğretilen birkaç uyduruk hareket ve kata çizmek dışında bir numarası yoktu. Karate bilmeyen bir Hollywood aktörü olduğu çok belliydi ki o dönemde Hong Kong semalarından gelen filmler sayesinde uçuk dövüş sekansları izliyorduk. Batıda da Van Damme abimiz vardı. Yani, Karate Kid’i izleyen hiç kimse o sinsi tekme olmasa Daniel’in, Johnny’i dövemeyeceğini bilir. Olmaz öyle şey, gitsin biraz ton balığı yesin!

Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai 2 – cobra kai william zabka

Sinirlenmeden devam edelim; 80’ler bitti, şenlik ateşleri söndü, o gençler yaşlandı, bu filmlerin gazıyla her sokak arasında açılmış karate salonları kapandı ve anılarımız şimdiki zamanın geekleri için yağmalanacak ve dalga geçilecek bir malzemeye dönüştü. Slyvester Stallone bir ara delirip Rocky’i müthiş bir final bölümüyle geri getirdi ama Karate Kid’in dönebileceğine kimse ihtimal vermiyordu.

Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai 3 – Ekran Resmi 2018 05 18 13.50.26
Nadir bir fotoğraf… Bay Miyagi, Cobra Kai öğrencilerine dondurma ısmarlamış.

Nereden Çıktı Bu Cobra Kai Dizisi Çekme Fikri?

Bundan üç yıl kadar önce, J. Matthew Turner adında bir Youtube kullanıcısı radikal bir Karate Kid eleştirisi yükledi. İzleyin diye alta ekleyip kısa bir özet geçiyorum; bu videoda Yakışıklı Johnny’nin sanıldığı gibi kötü biri olmadığı, ezik Daniel’ın aslında şeytani bir planı olduğu ve hem kızı hem de kupayı büyük bir sinsilikle kaptığını anlatıyordu. Biraz zorlanmış bir fikir olmakla birlikte kendini zevkle izletiyor. Karate Kid macerasına farklı bir bakış…

İşte sanırım bu video, Cobra Kai dizisinin tetikleyicisi oldu çünkü bir hayran teorisi olmasına rağmen o kadar taraftar buldu ki Ralph Macchio ve Willam Zabka, How I Met Your Mother’ın muhteşem bölümüne konuk oldular.

İşte, gün gelecek buradan bir dizi çıkacak demiştik. Cobra Kai’ciler olarak dip balığı gibi bekliyorduk ve o gün geldi! Artık eziklerin ezdiklerinin macerası başlıyor. Cobra Kai nihayet geldi ve dizinin odak karakteri (bölümler arasında değişmekle birlikte) Daniel LaRusso değil Johnny Lawrence!

2018 Yılında Karate Dizisi Çekmek…

Olay şu; Aradan yıllar geçmiş, Johny artık orta yaş üstü biri, eskisi gibi yakışıklı da değil çünkü yıllar onu çok yormuş ve artık zengin de değil! Evlenmiş, boşanmış, karısıyla ve oğluyla arası kötü. Herkes onu terk etmiş ve perişan! Daniel ise bölgenin en büyük araba satış mağazasının sahibi, yanında onlarca insan çalışıyor, çok iyi bir evde yaşıyor ve muhteşem bir kadınla evlenmiş (Ali gibi yar olmaz ama…) biri zeki ve güzel bir kız, diğeri geek bir oğlan olmak üzere iki de evladı var mis gibi yaşayıp gidiyor ama Miyagi’yi de, karateyi de çoktan unutmuş. Araba alanlara bir bonzai ağacı hediye edip geçiyor, başka bir numarası kalmamış.

İşte bu sırada tarihin akışını değiştiren olay meydana geliyor ve Johnny’nin karşı evine Miguel ve annesi taşınıyor. Miguel, dizide 34 yıl sonrasının Daniel’ı gibi bir karakter. Annesiyle yaşıyor, latin, fakir ve ezik. Okulda sürekli tartaklanıyor ve kendisi gibi eziklerle takılıyor. Fakat işte kör talih, insanın karşısına her zaman bir Bay Miyagi çıkmıyor, bazen de Cobra Kai’nın as öğrencisine denk geliyorsunuz. Johnny, Miguel’i bir sokak kavgasından kurtarıyor ve gönülsüz de olsa onun hocalığını yapmaya başlıyor ve ilk iş, hayata tutunabilmek adına biraz da, Cobra Kai dojo’sunun yeniden açıyor!

Bundan sonrası izlemesi çok keyifli bir macera… Cobra Kai aslen iyi ya da kötü insanlar olmamızın çevremizdekilerle ve rol modellerimizle ne kadar alakalı olduğunu gösteren müthiş bir dizi. Her bölümü 30 dakika süren 10 bölümden ibaret ama 2. sezon onayını aldı bile. Çekirdek niyetine izle… Yormuyor, keyiflendiriyor ama benim gibi 80’ler çocuğuysanız biraz da buruk hissettiriyor. Bunlar bizi büyüten karakterler, onların bu yaşlanmış yorulmuş hallerini izlemek acayip duygular hissettiriyor. Bu arada dizinin en has tarafı da şu; ¨nerede o eski bayramlar¨ diye hayıflanmasına ve bir 80’ler anısı olmasına rağmen 80’ler retrosunu yağmalayan bir proje değil Cobra Kai… Bu da onu kendisinin taklitçisi olmaktan kurtarıyor. Her şey tadında, her şey güzel.

Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai 4 – RAGC2WNXXLEJIVLYCFOPIPI3FU

Şunları da eklemek isterim; Daniel hala bildiğimiz Daniel, naif bir adam ama bu dizide asıl ilginç olan Johnny… Onun günümüze isyan eden bir karakter olduğunun altı iyi çizilmiş. Bilgisayar, akıllı telefon vs. Kullanmıyor. Netflix’ten haberi yok, biriyle meselesi varsa da tweet atmak yerine gidip suratını dağıtmayı tercih ediyor. Politik doğruculuktan zerre nasip almamış ve bu tarz yaşam biçimini de sahte buluyor. Mesela, dojo’suna kayıt olmak isteyen bir öğrenciye, ¨benim zamanımda biriyle dalga geçmek istediğinde bunu yüzüne karşı yapardın. Onur ve saygı vardı. Bu inekler bilgisayarlarının arkasına saklanıyor… Omurgasız ezikler!¨ diye akıl veriyor. Kız da iki bölüm sonra önüne çıkanı indirmeye başlıyor. Cobra Kai hala tehlikeli bir yer… Johnny’nin aklı fena halde karışık ama bu kez basit bir film kötüsü değil, o da anlaşılmayı bekleyen bir karakter. Dizi, 80’ler malzemesini harika bir şekilde ters yüz ediyor. Daniel zengin, Johnny fakir, ezilen çocuklar Johnny’nin öğrencisi… Turna tekniği hala çalışıyor ama yok öyle üç kuruşa beş köfte, Johnny’nin karatesi sağlam, Cobra Kai’ciler okulu ve şampiyonayı dağıtıyor. Geekler her yerde, kafalarını bilgisayardan kaldırmayan gençler tamamen hedefsiz, herkes internetten birbirini ısırıyor vs.

Cobra Kai’yi izleyin! İlk iki bölüm Youtube’da Türkçe altyazılı olarak mevcut ama Youtube Red memlekette çalışmadığı için kalanını illegal yöntemlerle izlemek zorunda kalacaksınız! Hadi kolay gelsin…

Johnny Lawrence Hakkını Almaya Geliyor: Cobra Kai 5 – Fathom CobraKai Website Event

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Coma (2005) 6 – Coma 11

Coma (2005)

Coma isimli Güney Kore dizisinin hastanede geçmesi akıllara ister istemez
The Flash 1x04 Going Rogue Bölüm İncelemesi 7 – fla104b0254bjpg 3885ca 960w

The Flash 1×04 Going Rogue Bölüm İncelemesi

Sibirya soğukları estiren DC kötülerinden Captain Cold / Leonard Snart