10 Unutulmaz Yaz Filmi

Yaz filmleri002American Graffiti (1973)

American Graffiti, günümüzde neredeyse bir belgesel kadar değerli artık. 60’lı yıllarda Amerikan gençleri yaz aylarında neler yapıyordu acaba diye merak ediyorsanız, ilk bakmanız gereken filmlerden biri American Graffiti. Amerikan gençlerinin rock’n roll ile çevrelenen, fast food kültürünün yeni yeni oturmaya başladığı dönemde arabalı lokantalar ve sokak yarışları etrafında dönen “büyük” hikayesini beyaz perdeye taşıyor American Graffiti. Anlattığı dönemden on yıl sonra çevvrildiği için, dönemin özelliklerini yeterli, eksiksiz, ama abartısız olarak aktarabilmeyi başarmış. Belki inanmayacaksınız ama bu gençlik filminin yönetmen koltuğunda bir bilimkurgu ustası George Lucas oturuyor. Başrollerinde Richard Dreyfuss ve Ron Howard olan American Graffiti, tüm zamanların en iyi “kültürel” filmlerinden biridir. Demek istediğim bir kültürü ortaya koyan ve zamanın ruhunu yansıtan filmler denildiğinde ilk akla gelenlerdendir. Şiddetle tavsiye olunur.

blank

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

blank
Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

4 Yorumlar

 1. blank

  Bu kategoriye girer mi bilemem ama filmleri görünce aklıma FANDANGO geldi.

 2. blank

  Yaz diyince aklıma plajdaki dehşet tarzı filmler geliyor :) … bir de nedense lost boys, karate kid gibi filmler de bana yaz filmi gibi gelir…

 3. blank

  Güzel bir liste. Aralarından 4 filmi seçtim, birini zaten izlemiştim. Teşekkürler.

 4. blank

  Yerli filmlerden “GEÇEN YAZ” filmini de tavsiye ederim. 1996 yazında geçen bu filmdeki gençlerin (hiçbiri hakkında en ufak bir fikrim yoktu) oyunculuğu özellikle beni etkiledi. Deniz ve kendinden yaşça büyük sevdiği kızla yaz tatilinde yaşadıklarını film sade ve çok samimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir