10 Unutulmaz Yaz Filmi 1 – Stand By Me stand by me 30965466 1024 7682

10 Unutulmaz Yaz Filmi

13 Temmuz 2014

Yaz ayları aslında sinema için çok da verimli aylar değildir. Fazla özenilmemiş tatil filmleri, bir birinin aynı bol evlenmeli ve düğünlü romantik komediler, yarı çıplak hatun kişilerin plajlarda arzı endam ettiği bol memeli korku filmleri falan olur. Arada yine de yaz mevsiminin bu vasat ortamından sıyrılan filmler olmuş, olagelmiştir. Ama esasen “klasik bir yaz filmi”, sadece yaz mevsiminde geçiyor olmaktan ya da yaz aylarında gösterime girmiş olmaktan çok daha fazlasını barındırmalı.

Yaz aylarının o gevşek, sıcak, nemli, az ciddi ve kaygısızlığına yakışan; iyi vakit geçirten, eğlendiren ve hoş bir seda bırakan; korkuturken serinleten; “bir yaz geçti, hayatım değişti” anlarını taşıyan unutulmaz yaz filmlerinden on tanesi karşınızda! Her yaz zevkle izlenebilir ve her defasında yeniden “vay be” dedirtebilirler. Listeye geçmeden uyaralım; listemiz ecnebi filmlerden oluşmaktadır.

Yaz filmleri009Stand By Me (1986)

Aslen bir “coming of age” filmi olan Stand By Me, kuşkusuz en iyi Stephen King uyarlamalarından biri. Hikaye 1960 yazında geçiyor. Dört yeni ergen sayılabilecek çocuğun, kasabalarında kaybolmuş bir çocuğun cesedini bulmak için kırlık ve ormanlık alanda yaptıkları bir yolculuğa odaklanıyor hikaye. Yaza ve 1960 yazına dair pek çok ayrıntı bu hikayede mevcut. İlk olarak çocuk denilebilecek yaşlarda izlediyseniz, Stand By Me sizin için hayatınızın sonuna kadar özel bir film olarak kalacaktır. Ama yeni izleyecek bile olsanız, gerçek anlamda klasik bir yaz filmi izlemenin muhteşem hazzına ereceksiniz.

blank

Ezgi Aksoy

Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

4 Comments

  1. Bu kategoriye girer mi bilemem ama filmleri görünce aklıma FANDANGO geldi.

  2. Yaz diyince aklıma plajdaki dehşet tarzı filmler geliyor :) … bir de nedense lost boys, karate kid gibi filmler de bana yaz filmi gibi gelir…

  3. Güzel bir liste. Aralarından 4 filmi seçtim, birini zaten izlemiştim. Teşekkürler.

  4. Yerli filmlerden “GEÇEN YAZ” filmini de tavsiye ederim. 1996 yazında geçen bu filmdeki gençlerin (hiçbiri hakkında en ufak bir fikrim yoktu) oyunculuğu özellikle beni etkiledi. Deniz ve kendinden yaşça büyük sevdiği kızla yaz tatilinde yaşadıklarını film sade ve çok samimi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinemanın En İyi 16 Uzun Planı! 2 – bfi 00m x0n

Sinemanın En İyi 16 Uzun Planı!

Normal bir başlangıçla değil, patlamayla açılış yapılıyor. İlk başta bu
Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi 3 – zombieland1

Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi

Korku Filmleri Dünyasında Sağ Kalma Rehberi: Onlarca maddeden oluşan rehber