10 Unutulmaz Yaz Filmi

Yaz ayları aslında sinema için çok da verimli aylar değildir. Fazla özenilmemiş tatil filmleri, bir birinin aynı bol evlenmeli ve düğünlü romantik komediler, yarı çıplak hatun kişilerin plajlarda arzı endam ettiği bol memeli korku filmleri falan olur. Arada yine de yaz mevsiminin bu vasat ortamından sıyrılan filmler olmuş, olagelmiştir. Ama esasen “klasik bir yaz filmi”, sadece yaz mevsiminde geçiyor olmaktan ya da yaz aylarında gösterime girmiş olmaktan çok daha fazlasını barındırmalı.

Yaz aylarının o gevşek, sıcak, nemli, az ciddi ve kaygısızlığına yakışan; iyi vakit geçirten, eğlendiren ve hoş bir seda bırakan; korkuturken serinleten; “bir yaz geçti, hayatım değişti” anlarını taşıyan unutulmaz yaz filmlerinden on tanesi karşınızda! Her yaz zevkle izlenebilir ve her defasında yeniden “vay be” dedirtebilirler. Listeye geçmeden uyaralım; listemiz ecnebi filmlerden oluşmaktadır.

Yaz filmleri009Stand By Me (1986)

Aslen bir “coming of age” filmi olan Stand By Me, kuşkusuz en iyi Stephen King uyarlamalarından biri. Hikaye 1960 yazında geçiyor. Dört yeni ergen sayılabilecek çocuğun, kasabalarında kaybolmuş bir çocuğun cesedini bulmak için kırlık ve ormanlık alanda yaptıkları bir yolculuğa odaklanıyor hikaye. Yaza ve 1960 yazına dair pek çok ayrıntı bu hikayede mevcut. İlk olarak çocuk denilebilecek yaşlarda izlediyseniz, Stand By Me sizin için hayatınızın sonuna kadar özel bir film olarak kalacaktır. Ama yeni izleyecek bile olsanız, gerçek anlamda klasik bir yaz filmi izlemenin muhteşem hazzına ereceksiniz.

SEVDİYSEN PAYLAŞ BAŞKALARI DA OKUSUN
Share

3 Yorumlar

  1. blank

    Bu kategoriye girer mi bilemem ama filmleri görünce aklıma FANDANGO geldi.

  2. blank

    Yaz diyince aklıma plajdaki dehşet tarzı filmler geliyor :) … bir de nedense lost boys, karate kid gibi filmler de bana yaz filmi gibi gelir…

  3. blank

    Güzel bir liste. Aralarından 4 filmi seçtim, birini zaten izlemiştim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir