10 Unutulmaz Yaz Filmi

Yaz filmleri006Summertime (1955)

Evli sadıçların gelinin kız kardeşiyle, efendime söyleyim en yakın kız arkadaşıyla yattığı ama sonrasında her şeyin tatlıya bağlandığı bol evlenmeli romantik komedilerden önce, klasik dönem romantik filmler vardı. Summertime onlardan biri ve İngiltere çıkışlı olduğu için de, klasik Amerikan romantik filmlerinden farklı. Kwai Köprüsü ve Dr. Jivago‘nun yönetmeni David Lean‘in Summertime’ında başrollerde Katherine Hepburn ve Rossano Brazzi var. Aşkı Venedik’te bulan Jane Hudson’ın hikayesi, yaz dönemi romantik filmlerin atalarından ve en güzellerinden.

blank

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

blank
Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

4 Yorumlar

 1. blank

  Bu kategoriye girer mi bilemem ama filmleri görünce aklıma FANDANGO geldi.

 2. blank

  Yaz diyince aklıma plajdaki dehşet tarzı filmler geliyor :) … bir de nedense lost boys, karate kid gibi filmler de bana yaz filmi gibi gelir…

 3. blank

  Güzel bir liste. Aralarından 4 filmi seçtim, birini zaten izlemiştim. Teşekkürler.

 4. blank

  Yerli filmlerden “GEÇEN YAZ” filmini de tavsiye ederim. 1996 yazında geçen bu filmdeki gençlerin (hiçbiri hakkında en ufak bir fikrim yoktu) oyunculuğu özellikle beni etkiledi. Deniz ve kendinden yaşça büyük sevdiği kızla yaz tatilinde yaşadıklarını film sade ve çok samimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir