10 Unutulmaz Yaz Filmi

Yaz filmleri010What’s Eating Gilbert Grape (1993)

Sonsuz bir yazın dünya üzerindeki metaforlarından biri olan Teksas‘ta geçen hikayeyi, İsveçli yönetmen Lasse Hallström beyaz perdeye aktarıyor. Johnny Depp‘in gençlik dönemi filmlerinden biri, bana kalırsa Depp o zamanlar çok daha iyi bir oyuncuydu. Neyse… Film ayrıca minik bir Leonardo Di Caprio barındırıyor ki performansı da hayli başarılı. Gilbert Grape, obez annesi ve özürlü kardeşiyle uğraşmakta olan sıradan bir Teksas genci. Bir anda hayatına gencecik bir Juliette Lewis giriyor ve haklı olarak, Gilbert’ın kafası biraz karışıyor. “Gitmek mi zor, kalkak mı zor” meselesine dair, hala taze ve hala değerli bir hikaye What’s Eating Gilbert Grape.

Yazar hakkında: Ezgi Aksoy

Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

4 Yorumlar

  1. Bu kategoriye girer mi bilemem ama filmleri görünce aklıma FANDANGO geldi.

  2. Yaz diyince aklıma plajdaki dehşet tarzı filmler geliyor :) … bir de nedense lost boys, karate kid gibi filmler de bana yaz filmi gibi gelir…

  3. Güzel bir liste. Aralarından 4 filmi seçtim, birini zaten izlemiştim. Teşekkürler.

  4. Yerli filmlerden “GEÇEN YAZ” filmini de tavsiye ederim. 1996 yazında geçen bu filmdeki gençlerin (hiçbiri hakkında en ufak bir fikrim yoktu) oyunculuğu özellikle beni etkiledi. Deniz ve kendinden yaşça büyük sevdiği kızla yaz tatilinde yaşadıklarını film sade ve çok samimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.