15. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 1 – THE WAILING Filmekimi 2016

15. Filmekimi’nin Öteki Filmleri

28 Eylül 2016

Filmekimi 15 yaşında!

2002 yılından beri Ekim ayının tartışmasız en çok konuşulan sinema etkinliği olan Filmekimi, bu sene bomba bir programla karşımıza çıkıyor. İstanbul’da 7-16 Ekim tarihleri arasında 10 gün sürecek etkinlik, Ekim ayı boyunca İstanbul dışında da gösterimlerine devam edecek. Filmekimi gösterimleri İstanbul’da bu yıl Beyoğlu Beyoğlu, Beyoğlu Atlas, Kadıköy Rexx ve Nişantaşı City’s Cinemaximum’da yapılacak.

15-filmekimi-oteki-filmler

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl Ankara, İzmir, Bursa ve ilk kez Eskişehir’e de uğrayacak. Filmekimi 7-9 Ekim’de Ankara’da, 13-16 Ekim’de İzmir’de, 21-23 Ekim’de Bursa ve Eskişehir’de olacak.

Her türden filmin yer bulduğu programdaki 51 filmin tamamının ilgili sinemaseverler tarafından sabırsızlıkla beklendiğini tahmin ediyorum. Öteki Sinema olarak her yıl yaptığımız gibi bu yıl da program içerisindeki Öteki Filmleri ayıklayıp okurlarımıza sunalım istedik.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

ARRIVAL

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg
ABD / 2016
DCP / Renkli / 116’
İngilizce; Türkçe altyazılı

arrival-filmekimi-2016

Denis Villeneuve’ün çektiği bu ilk bilim kurgu filminin ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapıldı. Dünyanın farklı noktalarında dünyadışı araçları görülünce ABD ordusu, uzaylıların niyetini çözmek amacıyla uzman dilbilimci Louise Banks ile çalışmaya başlar. Ne var ki daha “istilacıların” düşman mı dost mu oldukları anlaşılmadan tüm dünya savaşın eşiğine gelir. Louise, uzaylılarla iletişim kurarak topyekün savaşı engellemeye çalışacaktır. Denis Villeneuve’ün Sicario’dan sonra, Blade Runner’dan önce çektiği Arrival dil, iletişim, teknoloji ve evrendeki yerimizi sorgulayan gizem ve heyecan dolu, “akıllı” ve aynı zamanda görsel yönü güçlü bir bilim kurgu. Arrival Ted Chiang’ın “Story of Your Life” öyküsünden uyarlandı.

Seanslar
13 Ekim / Rexx Sineması / 21:30
15 Ekim / Atlas Sineması / 19:00
16 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

BEN KATİL DEĞİLİM / I AM NOT A SERIAL KILLER

Yönetmen: Billy O’Brien
Oyuncular: Max Records, Christopher Lloyd, Laura Fraser, Karl Geary, Lucy Lawton, Bruce Bohne, Matt Roy, Dee Noah
İrlanda, İngiltere / 2016
DCP / Renkli / 104’
İngilizce; Türkçe altyazılı

i-am-not-a-serial-killer-filmekimi-2016

Geleceğe Dönüş serisinin Doc’u Christopher Lloyd’u alışılmadık bir rolde izleyeceğimiz Ben Katil Değilim, yılın en özgün bağımsız filmlerinden. Ünlü korku ve bilim kurgu yazarı Dan Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan film, sıra dışı bir ergen olan John Wayne Cleaver’ın dünyasına davet ediyor bizi. Sosyopat teşhisi konmuş 15 yaşındaki John’un en büyük takıntısı seri katillerdir. Otopsi uzmanı olan annesiyle beraber yaşayan John, ölümle yaşıtlarından çok daha fazla içli dışlıdır. Kasabada peş peşe işlenen cinayetler John’un merakını iyice tetikler. Bulduğu ipuçlarını takip ederek katili bulmaya çalışırken, komşularıyla ilgili korkunç bir gerçeği keşfeder. 16mm formatında çekilmiş bu mütevazı film, her katilin psikopat, her psikopatın da katil olmadığını farzederek yola çıkıyor.

Seanslar
12 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
13 Ekim / Beyoğlu Sineması / 19:00
16 Ekim / Rexx Sineması / 16:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

CANAVARIN ÇAĞRISI / A MONSTER CALLS

Yönetmen: Juan Antonio Bayona
Oyuncular: Lewis Macdougall, Liam Neeson, Felicity Jones, Sigourney Weaver, Toby Kebbell
ABD, İspanya / 2016
DCP / Renkli / 108’
İngilizce; Türkçe altyazılı

a-monster-calls-filmekimi-2016

Yılın merakla beklenen filmlerinden Canavarın Çağrısı, Yetimhane ve Kıyamet Günü filmleriyle tanıdığımız Juan Antonio Bayona’nın Toronto’da prömiyerini yapan son filmi. Filmin kahramanı Connor, annesinin son evredeki hastalığın kabullenmekte zorlanan küçük bir oğlan. Sert mizaçlı anneannesi ve uzaktaki babası arasında kalan Connor’ı tam sıkıştığını hissettiğinde bir gece devasa bir ağaç şeklindeki bir canavar ziyaret eder. (Liam Neeson’ın seslendirdiği) Canavar ona üç öykü, karşılığında da Connor ona bir öykü anlatacaktır. Animasyon bölümleriyle ve duygusal yaklaşımıyla dikkat çeken Canavarın Çağrısı, büyüme sancılarıyla çocukluk sırlarını dokunaklı, sıcak ve sürükleyici bir tarzla işliyor. Sigourney Weaver’ın anneanne rolündeki performansı, ünlü oyuncunun muhteşem dönüşü olarak yorumlandı.

Seanslar
08 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
10 Ekim / Atlas Sineması / 19:00
12 Ekim / Rexx Sineması / 13:30
15 Ekim / Beyoğlu Sineması / 19:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

İKİ ELİ KANDA / HELL OR HIGH WATER

Yönetmen: David Mackenzie
Oyuncular: Jeff Bridges, Ben Foster, Chris Pine, Gil Birmingham
ABD / 2016
DCP / Renkli / 102’
İngilizce; Türkçe altyazılı

hell-or-high-water-filmekimi-2016

Tutku Nehri ve iki yıl önce İstanbul Film Festivali’nde izlediğimiz Yüksek Risk gibi ödüllü yapımlarla tanınan İngiliz yönetmen David Mackenzie, yeni filminde kamerasını Amerika’ya çeviriyor. Nefes nefese seyredeceğiniz bu modern western, bankaya borçlanan ve tek varlıkları olan aile çiftliğini ipotekten kurtarmaya çalışan iki erkek kardeşin hikâyesini anlatıyor. Parayı denkleştirmek için banka soyan Tanner ve Toby Howard, şehirden şehre dolaşarak izlerini kaybettirmeye çalışır. Ancak peşlerine düşen emektar polis müfettişi kolay kolay pes etmeyecektir. Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen ve büyük beğeni toplayan filmin müzikleri Nick Cave ve Warren Ellis’e ait.

Seanslar
09 Ekim / Beyoğlu Sineması / 11:00
13 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 16:00
14 Ekim / Atlas Sineması / 21:30
16 Ekim / Rexx Sineması / 19:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

KARA BÜYÜ / THE WAILING

Yönetmen: Hong-Jin Na
Oyuncular: Kwak Do Won, Hwang Jung Min, Kunimura Jun, Chun Woo Hee
Güney Kore / 2016
DCP / Renkli / 156’
Korece, Japonca; Türkçe altyazılı

the-wailing-filmekimi-2016

Ölümcül Takip ve Ölüm Denizi ile tanıdığımız Hong-jin Na, yeni filmiyle korku türüne göz kırpıyor. Olaylar Kore’de Goksung isimli küçük kasabaya Japonca konuşan, yaşlı bir adamın gelişiyle başlar. Aynı dönemde kasabada kimi insanların saldırganlaşması, hatta cinayet işlemesiyle sonuçlanan vakalar görülür. Polis olayı araştırmaya çalışırken, durumu kasabaya gelen gizemli yabancıyla ilişkilendirenler de olur. Zamanla batıl inançlar ve paranoya, bilimsel araştırma yöntemlerinin önüne geçer. Komiser Jong-gu olayı çözmeye çalışırken, hem kendisini hem de ailesini kara büyü ve şamanların çevrelediği bir kâbusun içinde bulur. Korku sinemasının farklı alt türlerini ustalıkla birleştiren Kara Büyü, temposuyla izleyiciyi avucuna alıyor ve asla bırakmıyor.

Seanslar
10 Ekim / Rexx Sineması / 21:30
11 Ekim / Atlas Sineması / 21:30
12 Ekim / Beyoğlu Sineması / 16:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

KARANLIK GÖREV / THE AGE OF SHADOWS

Yönetmen: Kim Jee-Woon
Oyuncular: Song Kang-Ho, Gong Yoo, Han Ji-Min, Um Tae-Goo, Shingo Tsurumi
Güney Kore / 2016
DCP / Renkli / 139’
Korece; Türkçe altyazılı

the-age-of-shadows-filmekimi-2016

Şeytanı Gördüm ve Karanlık Sırlar’ın yönetmeni Kim Jee-woon, uzun zamandır özlemini duyduğumuz sağlamlıktaki bu polisiye filmde 1920’lerin Japon işgali altındaki Kore’sinde geçen bir casusluk öyküsü anlatıyor. Bir zamanlar Kore’nin bağımsızlığı için mücadele veren Lee, artık Japon emniyeti namına çalışmaktadır. Dürüst Kardeşler adlı bağımsızlık örgütünü çökertmesi emrini aldığında, bu örgütün bölgesel lideri Kim’le bir şekilde tanışır. Lee ile Kim dostluklarını ilerlettikçe çalıştıkları kurumlara bağlılıklarını da sorgulayacaklardır. Dünya prömiyerlerini Venedik ve Toronto film festivallerinde yapan Karanlık Görev, gösterime girdiği Güney Kore’de 10 günde 4 milyon izleyiciyle gişe rekoru kırdı ve bu ülkenin Oscar adayı olarak ilan edildi.

Seanslar
12 Ekim / Rexx Sineması / 21:30
13 Ekim / Beyoğlu Sineması / 16:00
15 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
16 Ekim / Atlas Sineması / 13:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

KORKUNUN GÖLGESİ / UNDER THE SHADOW

Yönetmen: Babak Anvari
Oyuncular: Narges Rashidi, Avin Manshadi, Bobby Naderi, Ray Haratian, Arash Marandi
İngiltere, Ürdün, Katar / 2016
DCP / Renkli / 84’
Farsça; Türkçe altyazılı

under-the-shadow-filmekimi-2016

Sundance’teki prömiyerinin ardından IndieWire tarafından “Yılın ilk müthiş korku filmi” olarak tanımlanan Korkunun Gölgesi İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da geçiyor. Filmin başkarakteri Shideh, kocası zorunlu görev için başka bir şehre gönderildiğinde, devam eden bombardımanların yol açtığı tehlikeye rağmen kızıyla beraber evlerinde kalmakta ısrar eder. Fakat insanların birer birer terk ettikleri apartmanda yalnız kalan anneyle kızı sadece savaş uçakları değil, bir hayalet de tehdit etmeye başlar. Gerçek ve fanteziyi ustalıkla harmanlayan bu yaratıcı korku filmi, eleştirmenlerce The Babadook ya da Karanlık Sular gibi çağdaş korku klasikleriyle karşılaştırılıyor. Korkunun Gölgesi, İngiltere’nin Oscar adayı olarak açıklandı.

Seanslar
13 Ekim / Beyoğlu Sineması / 13:30
14 Ekim / Rexx Sineması / 21:30
15 Ekim / Atlas Sineması / 16:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

O / ELLE

Yönetmen: Paul Verhoeven
Oyuncular: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny, Charles Berling, Virginie Efira
Fransa / 2015
DCP / Renkli / 130’
Fransızca; Türkçe altyazılı

elle-filmekimi-2016

Temel İçgüdü, Showgirls, RoboCop gibi tartışma yaratmış modern klasiklerin yönetmeni Paul Verhoeven hâlâ cesur ve kışkırtıcı. Hollandalı ustanın Fransa’da çektiği yeni filmi O, orta yaşlı iş kadını Michèle’in tecavüze uğradıktan sonra yaşadıklarını anlatıyor. Michèle, çocukken yaşadığı korkunç bir olayın hayatını mahvetmesine izin vermemiş, bu büyük travmayı soğuk ve acımasız bir karakter geliştirerek atlatmıştır. Bu kez kurban rolündense avcı olmayı seçer; tecavüzcüyü kendi yöntemleriyle bulmaya ve intikam almaya kalkışır. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan bu sıra dışı tür filminin başrolünde, büyük oyuncu Isabelle Huppert, kariyerinin en iyi ve en cüretkâr performanslarından birini ortaya koyuyor.

Seanslar
07 Ekim / Atlas Sineması / 21:30
09 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 19:00
12 Ekim / Rexx Sineması / 19:00
14 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
15 Ekim / Beyoğlu Sineması / 13:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

PSYCHO RAMAN / RAMAN RAGHAV 2.0

Yönetmen: Anurag Kashyap
Oyuncular: Nawazuddin Siddiqui, Vicky Kaushal, Sobhita Dhulipala
Hindistan / 2016
DCP / Renkli / 127’
Hintçe; Türkçe altyazılı

psycho-raman-filmekimi-2016

2013 İstanbul Film Festivali’nde izlediğimiz destansı suç filmi Wasseypur Çeteleri’nin yönetmeni Anurag Kashyap, bu kez bir seri katil hikâyesiyle karşımızda. Film, 60’lı yıllarda Mumbai’de 41 kişiyi öldüren ünlü seri katil Raman Raghav’dan esinlenen ve günümüzde geçen kurmaca bir hikâye anlatıyor. İki başkarakter, yeni seri katil Ramanna ve polis memuru Raghavan için seçilen isimler filmin derdini de açık ediyor. Zira şiddete meyilli ve uyuşturucu bağımlısı polis memurunun, acımasızlık ve kötülükte yakalaması gereken seri katilden aşağı kalır yanı yok. Ramanna ve Raghavan bir elmanın iki yarısı gibiler. Cannes’da Yönetmenlerin 15 Günü bölümünü sallayan bu sert ve “iyi adamsız” polisiyenin ritmini tutan tekno müziklere ayrıca dikkat!

Seanslar
09 Ekim / Rexx Sineması / 11:00
13 Ekim / Atlas Sineması / 16:00
14 Ekim / Beyoğlu Sineması / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

ZOMBİ EKSPRESİ / TRAIN TO BUSAN

Yönetmen: Yeon Sang-Ho
Oyuncular: Yoo Gong, Jung Yu-Mi, Ma Dong-Seok, Kim Su-An
Güney Kore / 2016
DCP / Renkli / 118’
Korece; Türkçe altyazılı

train-to-busan-filmekimi-2016

Cannes Film Festivali’nde Geceyarısı Seansı’nda dünya prömiyerini yapan Zombi Ekspresi, kararlılıkları korku ve endişeyle zorlanan bir tren dolusu yolcunun hikâyesini anlatıyor. Önüne geçilemeyen bir virüs salgını tüm Kore’yi sarmışken, altyapı çökmüşken, hızlı trendeki yolcular başkent Seul’den ülkenin güneyine, zombilerin henüz ulaşamadığı Busan’a varmaya çalışıyor. Fakat ya Busan da düşmüşse? Daha şimdiden TV dizisi ve devam filmi konuşulmaya başlanan Zombi Ekspresi, hem özgün hem de gayet eğlenceli ve tempolu bir korku-gerilim filmi. Güney Asya’da birçok ülkede gişe rekorları kıran filmin yönetmeni Yeon Sang-ho’yu ilk filmi Domuzlar Kralı adlı animasyonla tanıyoruz.

Seanslar
08 Ekim / Atlas Sineması / 21:30
09 Ekim / Rexx Sineması / 16:00
11 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 13:30
15 Ekim / Beyoğlu Sineması / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Daha ayrıntılı bilgi için: iksv.org

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

!f 2014’ün Öteki Filmleri 2 – Cheap Thrills if

!f 2014’ün Öteki Filmleri

!f 2014’ün Öteki Filmleri: !f 2014 programı içerisinden radarımıza takılanları
Altın Eşek Komedi Filmleri Festivali Notları 3 – DSC09130

Altın Eşek Komedi Filmleri Festivali Notları

Altın Eşek Komedi Filmleri Festivali, mutlak surette büyüyerek devam ettirilmesi