2014 Bilim Kurguları 1 – Interstellar

2014 Bilim Kurguları

23 Ocak 2014

2013 yılı bilim kurgu açısından ekstra bolluğun yaşandığı bir yıl olarak tarihteki yerini aldı. Ancak nicelik olarak çokluk, her zaman nitelik için de aynı geçerliliği sağlayamıyor maalesef. Nitekim geçtiğimiz sene içerisinde izlediğimiz bilim kurguların çoğu beklentileri karşılamanın çok uzağında kaldı.

2014

2014 yılı da bilim kurgu açısından zengin bir yıl olacağa benziyor. Birçok yüksek bütçeli yapım, önümüzdeki vizyon yılında sinema salonlarını işgal edecek. Yeni yılın yeni bilim kurgularına kısa bir ön bakış atarak, bu sene neler izleyeceğimizin çetelesini çıkartalım istedik. Umarım 2014, bir önceki seneden çok daha verimli geçer temennisi eşliğinde filmleri sıralamaya başlayalım.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Under the Skin

Under the Skin

1965 doğumlu yetenekli sinemacı Jonathan Glazer’in yönetimindeki Under the Skin, etkileyici fragmanının yanı sıra, başrol oyuncusu Scarlett Johansson’un bir uzaylıyı canlandıracak olması ile de ilgi çekiyor. Glazer, verdiği röportajlardan birinde, hikayeyi uzaylının bakış açısından anlatacağını ve onun dünyada yaşadığı televizyon ya da çikolatalı kek gibi yeni tecrübeleri aktarmak niyetinde olduğunu söyledi.

RoboCop

RoboCop

Tropa de Elite (Elite Squad, 2007) ve Tropa de Elite 2 (Elite Squad: The Enemy Within, 2010) gibi iki bomba aksiyon ile bütün dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Brezilyalı yönetmen José Padilha’nın ABD’li yapımcıların ağına düşmesi uzun sürmedi. Padilha, ABD’deki kariyerine bence talihsiz bir remake ile başlayacak. Usta yönetmen Paul Verhoeven imzalı ilk film ile illaki karşılaştırılacak olan remake’in önünde aşması gereken çok yüksek bir engel var. Şu ana kadar ortaya çıkan fragman ve görseller bilim kurgu hayranlarını tatmin etmeyi pek başaramadı.

X-Men: Days of Future Past

X-Men Days of Future Past

X-Men serisi yoluna emin adımlarla devam eden çizgi roman uyarlamalarının başında geliyor dersek, sanırım pek az kişi itiraz eder. Serinin ilk iki filmini yöneten Bryan Singer, tekrar dümenin başına geçti. Geçtiğimiz sene içerisinde servis edilen poster ile gönlümüzü kazanan yeni X-Men, devreye giren fragman ve viraller ile ilgi odağı olmaya devam ediyor. Senarist Simon Kinberg, şimdiye kadar yazdığı senaryolar arasında en zorunun uzak ara bu olduğunu ifade etti; “Zaman yolculuğu var, robotlar var, bol ödüllü 10-12 tane oyuncunuz var ve her birine karakterini oturtacak yeterli süreyi sağlamak zorundasınız. Bu şimdiye kadar karşılaştığım en zorlu iş, zaman yolculuğunun kendisinden bile daha zor.” X-Men: Days of Future Past, bu senenin en çok konuşulan filmlerinden biri olacak şüphesiz.

The Machine

The Machine

Geçtiğimiz sene içerisinde festivalleri dolaşan The Machine’in bu sene içerisinde vizyona girmesi bekleniyor. Caradog W. James’in yazıp yönettiği İngiltere yapımı film, ABD’li türdeşlerinin yanında daha mütevazı bir görüntü içerisinde. Frankenstein esintili, fazlasıyla klişe duran filmin konusu ise şöyle; iki bilgisayar programcısı, duygu ve düşüncelerinin farkında olan bilinçli ilk yapay zekayı yaratırken birbirlerine aşık olurlar. İnsanlığa yardımcı olması için tasarlanan yapay zeka savunma bakanlığı tarafından çalınır ve robotik bir silah haline dönüştürülür.

Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

Maymunlar Gezegeni’nin yeni serisinin son halkası da bu yıl vizyon görecek. Yeni serinin ilk filmi 2011 tarihli Rise of the Planet of the Apes idi. Onun kaldığı yerden devam eden Dawn of the Planet of the Apes, insanlık ve Caesar’ın gittikçe büyüyen ordusu arasındaki savaşa odaklanıyor.

Left Behind

Left Behind

Nicolas Cage’li aksiyon/bilim kurguları özlediniz mi? Bu soruya evet cevabını verecek fazla sinemasever kaldığını zannetmiyorum. Fakat yapımcılar benim gibi düşünmüyor olacak ki, 2014’te yeni bir Cage filmi daha izleyeceğiz. Left Behind’ın yönetmeni ise daha çok dublörlüğü ile tanınan Vic Armstrong. Geriye kalan küçük bir grup haricinde, dünyadaki bütün insanlar bir anda yok olur. Dünyaya kargaşa ve yıkımın hakim olması uzun sürmez.

Our Robot Overlords

Our Robot Overlords

Gelecekte geçen filmde insan yaratıcılarına karşı savaş açan robotlar, bu ölümcül mücadeleyi kazanırlar. İnsanların evlerine hapsedilip implant çipler vasıtasıyla kontrol edildiği yeni bir dönem başlar. Böylesi karmaşık bir zamanda genç bir çocuk kurduğu çete ile uzun zamandır kayıp olan babasını aramaya çıkar. Ben Kingsley ve X-Files’tan dolayı sonsuz krediyle sevdiğimiz Gillian Anderson, İngiltere yapımı filmin öne çıkan oyuncuları. Yönetmen koltuğunda ise Tormented ve Grabbers ile tanınan Jon Wright oturuyor.

Transcendence

Transcendence

Memento’dan beri Nolan’ın bütün filmlerinde görüntü yönetmenliği yapan Wally Pfister’ın ilk yönetmenlik denemesi. Johnny Depp, Kate Mara, Morgan Freeman ve Cillian Murphy gibi birçok önemli oyuncuya sahip filmin konusu bir hayli iştah açıcı; ölümcül derecede hasta bir bilim insanı kafasındaki her şeyi bir bilgisayara aktarır. Bu ona umduğundan çok daha fazla bir güç kazandırır ve kısa bir süre sonra durdurulamaz hale gelir. Bir röportajında “seyircilere özel bir şeyler sunmak benim için çok önemli” diyen Pfister, bakalım Transcendence ile bize ne tür güzellikler sunacak.

Interstellar

Interstellar

Ve Christopher Nolan! Senaryosunu kardeşi Jonathan ile beraber yazdığı Interstellar, 2014’ün merakla beklenen filmleri arasında birçoklarınca başı çekiyor. Hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Interstellar’ın çok fazla şey açık etmese bile merak uyandıran konusu şöyle; “Bir grup araştırmacı yeni keşfedilmiş bir solucan deliğini kullanarak insanlığın uzay seyahati sırasında yaşadığı kısıtlamaları aşmanın yolunu bulur. Bu sayede artık çok uzun mesafeleri aşıp yıldızlararası seyahat etmek mümkün olabilecektir.”

Edge of Tomorrow

edge_of_tomorrow

Tom Cruise bilim kurguya doymuyor! Geçtiğimiz sene Oblivion ile sinema salonlarını şenlendiren Cruise’un bu seneki macerasının ismi Edge of Tomorrow. Groundhog Day tadında bir ‘time loop’ içine düşen Cruise, uzaylılar ile amansız bir mücadeleye giriyor. Yönetmen ise The Bourne Identity, Mr. & Mrs. Smith ve Jumper gibi aksiyon dozu yüksek işler ile bilinen Doug Liman.

Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

The Matrix üçlemesi ile sevilen Wachowski biraderlerin yeni işi Jupiter Ascending’in başrollerinde Mila Kunis, Channing Tatum ve Sean Bean yer alıyor. Jupiter Jones, evrenin kaderinde önemli bir rol oynayacağının işaretlerini taşımaktadır. Bunu öğrenen evrenin kraliçesi, hemen ölüm fermanı çıkartır. Jupiter’in, kraliçenin hükümranlığına son verecek kaderi start alır. Lana Wachowski’nin söylediği gibi “küçük işler yapmakta pek iyi sayılmayan” Wachowski biraderlerden gene büyük bir iş.

Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

Slither ve Super ile bilinen James Gunn’ın yönettiği Guardians of the Galaxy ile Marvel dünyasından sinemaya transfer olan süper kahraman filmlerine bir yenisi daha ekleniyor. Guardians of the Galaxy Ağustos ayında vizyona girecek.

Transformers: Age of Extinction

Transformers Age of Extinction

Bir türlü ısınamadığım Transformers serisinin dördüncü filmi Transformers: Age of Extinction, Michael Bay yönetiminde 2014’te bizlerle beraber olacak. Autobot-Decepticon mücadelesi olanca gürültüsü ile birlikte bu filmde de devam edecek.

Young Ones

Young Ones

Yönetmenliğini Jake Paltrow’un yaptığı Young Ones, suyun en değerli şey olduğu distopik bir gelecekte 14 yaşındaki bir çocuğun ailesini koruma ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Nicholas Hoult, Elle Fanning ve Michael Shannon öne çıkan oyuncular.

Resident Evil 6

Resident Evil 6

Paul W.S. Anderson ile Resident Evil serüveni devam ediyor. Alice, Jill, Claire, Chris, Leon, Ada ve Wesker, Hive’a giderek, Red Queen’in bütün insan ırkını yok etme planlarını bozmaya çalışacak.

Captain America: The Winter Soldier

Captain America The Winter Soldier

Steve Rogers modern dünyaya uyum sağlamaya çalışmaktadır. SHIELD’deki dostlarından birinin saldırıya uğradığı olayı araştıran Rogers, bütün dünyayı tehdit eden bir komployla karşı karşıya olduğunu anlar. Natasha “Kara Dul” Romanov ile güç birliği yaparak, bir yandan gerçekleri açığa çıkarmaya çalışırken, diğer yandan da ardı arkası kesilmeyen suikastçilere karşı koymaya çalışır. Karşılarında ise The Winter Soldier adında esrarengiz bir düşman vardır. Anthony ve Joe Russo kardeşler filmin yönetmenleri.

Godzilla

Godzilla

Monsters’dan tanıdığımız Gareth Edwards’ın yönetmenliğini üstlendiği Godzilla’nın 16 Mayıs 2014′te vizyona girmesi bekleniyor. Uluslararası birçok yıldızı barındıran oyuncu kadrosunda Elizabeth Olsen, Bryan Cranston, Aaron Johnson, Juliette Binoche, David Strathairn, Ken Watanabe, Richard T. Jones, Sally Hawkins, Akira Takarada, Victor Rasuk, Yuki Morita ve C.J. Adams yer alıyor.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

2 Comments

  1. Our Robot Overlords callan mcauliffe de yer alacak değil mi bir de ne zaman çıkacak öğrenebilir miyim ?

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pek Yakında !f İstanbul'da: Room 237 2 – Room 237

Pek Yakında !f İstanbul’da: Room 237

Room 237 bu yıl görmeyi en çok istediğimiz yapımlardan biri.
Excision 3 – excision poster 2

Excision

Excision, bu senenin ‘izlenmesi gereken filmler listesi’ne not edilesi lezzette