Avengers: Age of Ultron (2015) 1 – the avengers 2 full page feature

Avengers: Age of Ultron (2015)

30 Nisan 2015

Çizgi roman hep vardı! Sinemada izlediğim ilk filmlerden biri Örümcek Adam Dragon’a Karşı adlı bir çizgi roman uyarlamasıdır ancak o zamanlar bu filmler gerçekten çocuklar için yapılırdı, meraklıları tarafından seyredilen ucuz bütçeli, mütevazı işlerdi.

Hollywood, bilgisayardan kalkmadan üretilen CGI efektlerin, çizgi romandaki kadar hayali kahramanları yaratmak ve onları büyük çarpışmaların içine atmak için bulunmaz nimet olduğunu kavrayınca Amerikan çizgi romanında ne kadar kahraman varsa filmi çekilmeye başlandı. Bu alanın lideri, ‘Comics’ mefhumunun zirvedeki firması olan Marvel… Disney’in bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteren Marvel, artık kendi filmlerini çekiyor ve önemli gişe hasılatları elde ediyor. Biz de her yıl daha da ihtişamlı şeyler izliyoruz. Hollywood’un çizgi roman uyarlamalarından ibaret hale gelmesi iyi bir şey mi, bunu ayrıca tartışmak gerek.

Dikkat: Sürprizbozan / spoiler uyarısı! Yazının bundan sonrası filmle ilgili bilgiler içerir.

posterYeni Avengers macerasında, Tony Stark uyku halinde olan bir barış programını başlatmayı deneyince, işler ters gider ve Yeryüzünün En Güçlü Kahramanları, Iron Man, Kaptan Amerika, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye, gezegenin kaderini dengede tutabilmek için bir teste tabi tutulurlar. Ultron yaklaşırken, korkunç planlarını durdurmak Yenilmezler’e düşer.

Bir kahramanlar topluluğu olan Yenilmezler (Avengers) takımı, çizgi roman uyarlamalarının altın yumurtlayan tavuğu… Kaptan Amerika’nın, Hulk’ın, Iron Man’in kendi filmlerini zaten bayıla bayıla izlerken bir de hepsini aynı filmde görmekten daha keyiflisi olamaz. Daha çok kahraman demek daha çok yıkım demek ne de olsa…

Yenilmezler 2, en çok bu sözünü tutuyor! Film başlar başlamaz aksiyonun gazına basılıyor! Kahramanların adım attığı yerlerde taş üstünde taş kalmıyor, binalar değil, şehirler yok oluyor ama sadece kocaman kaslara güvenerek süper kahraman olunmuyor, mental açıdan da güçlü olmak gerek (sağlam vücut sağlam kafada). Kahramanlarımız Ultron’la ilk karşılaşmalarında ağır bir travma yaşıyor ve başları sıkıştığında sığındıkları yer (safe house), sadık bir eş ve babasının yolunu gözleyen çocuklardan mütevellit huzur dolu bir Amerikan ailesinin evi… Aile reisi ise takımın okçusu Hawkeye! Hınzır senaristler, nasıl da saklamışlar hepimizden…

Hawkeye bütün kahramanların kendilerini sorguladıkları bu macerada kafa karışıklığı yaşamayan tek kahraman çünkü diğerlerinin aksine, onun bir ailesi var! Üstelik eşinin ağzından “Senin yaptıklarına saygı duyuyor ve destekliyorum” lafı bile çıkıyor. Bunu diyen kadın hamile… Buradan ABD’nin çıkarlarını korumak ve dünyayı sömürmek için başka ülkelerde savaşan askerlere mesaj gönderiliyor; “siz yaptığınız işe odaklanın, eşiniz sizi anlıyor ve ailenize sahip çıkacak”

Yeni Avengers üyeleriyle tanışın! Quicksilver ve Scarlet Witch
Yeni Avengers üyeleriyle tanışın! Quicksilver ve Scarlet Witch

Bu filmde iki yeni kahramanla (aslında üç) karşılaşıyoruz; ikizler yani Quicksilver ve Scarlet Witch… Onlara filmde çizgi romandan farklı bir çıkış hikayesi uydurulmuş. Stark Industries yapımı bir bombanın anne babalarını katletmesi yüzünden onu üretenlere ve ülkelerine (bir doğu bloku ülkesi gibi görünen Kostovia) saldıranlara düşman olmuşlar ama o da ne! Filmin bir yerinde hatalarını anlayıp onlar da ABD saflarına katılacak. Amerikalılar istemeden ailenizi havaya uçurmuş olabilir ama sıkmayın canınızı, vardır bir sebebi!

Alt metinlere takılıp kalmazsanız ya da bunlara takılacak yaşta değilseniz, Yenilmezler 2 oldukça gürültülü ve ihtişamlı bir fantastik aksiyon… Bana göre filmin ödülü Hulk ve onu durdurmak için Hulkbuster zırhına bürünerek er meydanına çıkan Tony Stark’ın kapıştığı sahne… Final muharebesi bile bu kadar adrenalin yüklü değil! Kaybedenin kim olduğunu söylemeyeceğim, tadını çıkararak izleyin!

avengers_2___hulkbuster_by_heroforpain-d84e7e3
Hulbuster, Hulk’ı durdurmaya yetecek mi?

En acıklı şeyi yazacağım yer burası; Yenilmezler 2 tüm gümbürtüsüne rağmen ilk filmi aşamıyor, onun kadar eğlenceli olamıyor. Bir sürü Marvel karakterini aynı filmde görmek güzel, üstelik yeni karakterler süs bitkisi gibi durmuyor, hemen cepheye sürülüyor. Marvel ilk kez gösterdiği Vision karakterinin ekmeğini daha çok yer, biz de “acaba çizgi romanlardaki gibi Scarlet Witch ile evlenecek mi bu android oğlan” der, bekler dururuz. Yenilmezler 2: Ultron’un Çağı, bu filmlerin meraklısı seyirciyi mutlaka oyalayacaktır ancak insan çizgi romandaki kadar heybetli ve acımasız bir Ultron bekliyor. Burada ise Avengers takımı tarafından kıçının tekmeleneceği çok belli…  Robot ordunu da al git Ultron! Zaten Avengers’lar için, ha ton balığı konservesi açmışsın ha bu robotları parçalamışsın, fark etmiyor!

Joss Whedon’un yönettiği ve Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner ile Don Cheadle’ın oynadığı Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron), UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarılıyor.

Film biter bitmez salonu terk etmeyin, finalde bir sürpriz yumurta var, üçüncü filmin kötüsünün kim olacağını işaret ediyor (ilk filmde de “geliyorum” demişti ama).

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Humanimal (2009) 2 – Humanimal 1 115 cristobal tapia montt picture taken by ignacia uribe

Humanimal (2009)

2009 Şili yapımı düşük bütçeli film Humanimal, anlattığı hikaye ile
Moon Child (2003) 3 – poster

Moon Child (2003)

Moon Child, Uzakdoğu sinemasına ve vampir filmlerine karşı duruşunuz ne