Film Eleştirisi Sansürlenirse?

19 Ocak 2012

Siyad, açılımı: Sinema yazarları derneği… Mesleği film izlemek, yorumlamak ve okurla, izleyenle paylaşmak olan, 91 seçkin sinema yazarının üye olduğu bir meslek örgütü. Aslında 94 kişiydiler ama Ahmet Ilgaz ve ardından Özgür Şeyben kendi istekleriyle üyelikten ayrıldıktan, Ters Ninja Ege Görgün de ince bir kumpasla atıldığından beri 91 kişi kaldılar.

Film Eleştirisi Sansürlenirse? 1 – siyad

Gelelim asıl meseleye; Biz bir bloguz, hem de en çok okunan, en eski sinema bloglarından biri… Bazı günler 20.000 sayfa gösterimi yaptığımız oluyor ki bu bir kaç sinema sitesi dışında pek kimsenin beceremediği bir şey. Bununla gurur duyuyoruz elbette.

Film Eleştirisi Sansürlenirse? 2 – a serbian film srpski film movie poster 2010Geçtiğimiz günlerde başımıza kötü bir şey geldi. TİB (Telekominikasyon İletişim Başkanlığı) epey tehditkar bir maille rica! ederek sitemizde bulunan “A Serbian Film” kritiğini çıkartmamızı istedi. Blog olmanın garibanlığı da burada yatar, arkanızda kocaman bir avukat ordusu yoktur ki sizi savunsun! Pat diye yasaklanan siteleri bildiğimiz için biz de korktuk başımıza geleceklerden, yıllardır verdiğimiz emeklerin zayi olacağından ve yazıyı kaldırdık, daha doğrusu Öteki Sinema’nın Facebook sayfasına taşıdık.

Olayı sosyal medya üzerinden duyurduğumuzda ise umduğumuzdan daha büyük bir destek bulduk. Başta Ters Ninja ve Sadibey olmak üzere bir sürü blog konuyu kendisine dert edip destek yazıları yayınladı, haber siteleri olaya geniş yer verdi ve hatta merkez medya bile sahip çıktı. Siyad’lı Ömür Gedik‘ten Siyad’sız Rahşan Gülşan‘ına kadar herkes yazdı ve sanırım TİB yasaklamanın yaymak manasına geleceğini anladı. Yani umarım anlamıştır.

Bu olayın üzerinden tam 85 gün geçti. Derneğin konuyu organlarında tartışıp tepki vermesi için yeterli bir zaman… İlk günden beri sadece meraktan Siyad tarafına bakıyorum. Kasaplar, manavlar ya da Sinoplular dayanışma (Onun adı da Siyad) değil memleketin tek “sinema yazarları” derneğine… Sitelerine girip çıkıyorum. Öyle ya, memlekette film eleştirisi sansürleniyor ve buna söyleyecek bir lafı, bir tepkisi vardır bu derneğin. Öyle mi? Yazının başlığı bir soru, sonu da cevabı olsun o zaman…

Soru: Bir film eleştirisi sansürlenirse Siyad ne yapar?

Cevap: Hiçbir şey…

Not: Yazının muhatabı Siyad üyeleri değil dernek yönetim kuruludur. Siyad üyesi olup da bireysel desteklerini esirgemeyen Sadi Çilingir, Ali Ulvi Uyanık, Banu Bozdemir, Ömür Gedik, Okan Arpaç, Burak Göral, Cüneyt Cebenoyan, Fırat Sayıcı, Siyad’lı yazarların çıkardığı Arka Pencere dergisine ve Siyad içinde konuyu gündeme getirmeye çalışan üyelere teşekkür ederiz. Sağolun, varolun.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Comments

  1. Zaten bu tür dernekler daha çok belli bir kitlenin zengin klübü değil mi? Ne bekliyorsunuz ki? Emek sinemasının yıkılması ile ilgili olarakta çok fazla birşey yapmamışlardı diye hatırlıyorum. (yanlışsam düzeltin)

    Neyse, çok geçmiş olsun tekrardan.

  2. Arkadaşlar,bunlar daha iyi günlerimiz.Beklemeye devam edelim bakalım ortada eleştirilecek film kalacak mı?

  3. İnternet deryasında o kadar illegal şeyler dönüyorken biz yasal yollarla dilimiz döndüğünce fikirlerimizi ortaya koyamıyorsak yandık ki ne yandık ! Bu aralar musibetler sanırım üst üste sarmış Murat Abi.Ters Ninja’ya olanları da gördüm şimdi.Elimden pek birşey gelmez diye düşünüyorum ama yapabileceğimiz birşeyler varsa yardımcı olmak isterim.
    Bu arada çok eski ama SuniPeyk’te şöyle bir yazı okudum.http://www.sunipeyk.com/nasil-sinema-yazari-olunur/ Onu da bilgilendirirsen bu konu hakkında duyarsız kalmayacağını düşünüyorum.Allah kolaylık versin

  4. Geçmiş olsun, daima arkanızdayım. Bu ülkede özgür düşünceye değer verilecek bir gün, o gün elbet gelecek.
    daimasinema.blogspot

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Teksas Katliamı'nın Yıldızı Ölü Bulundu! 3 – texas chainsaw massacre 1 lc 01

Teksas Katliamı’nın Yıldızı Ölü Bulundu!

Kült filmler arasında gösterilen The Texas Chainsaw Massacre'daki (Teksas Katliamı)
The Expandables 2'yu Çocuklar İzleyemez! 4 – TE2 SF 003

The Expandables 2’yu Çocuklar İzleyemez!

Sylvester Stallone'a göre 17 yaş altındaki çocuklar "The Expandables 2"