Christmas Evil / You Better Watch Out (1980) 1 –

Christmas Evil / You Better Watch Out (1980)

Kimilerine göre yapılmış en iyi Christmas (Noel) korku filmi, kimilerine göre ise tam bir vakit kaybı…

80’lerin slasher filmlerine hayran olduğumu söyleyebilirim. Özellikle tatil temalı olanlarına. Christmas Evil için kült bir klasik diyebiliriz. Fakat film sadece bir korku filmi olmakla kalmıyor, aynı zamanda bir “loser”ın psikolojik çöküntüsünü anlatıyor.

Christmas Evil / You Better Watch Out (1980) 2 – 482131.1020.AKahramanımız Harry’nin rüyalarını Noel Baba’ya dönüşmek süslüyor. Fakat bu Noel Baba’nın gerçeğinden farkı, insanları öldürmekten hoşlanması. Filmin açılış sahnesinde 1947 yılının yılbaşı akşamında  Harry, Noel Baba kostümü giymiş babasıyla annesini sevişirken görür. (Bu Harry için başlı başına bir travma sebebidir; çünkü annesinin babasını Noel Baba ile aldattığını düşünür.) Kamera birden günümüze döner. Harry bir oyuncak fabrikasında çalışmaktadır. Yeni yılla ilgili her zaman takıntıları olmuştur. Harry gerek iş çevresinde gerekse özel yaşantısında içine kapanık ve hayattan zevk almadan yaşamaktadır. Ta ki bir gün Noel Baba kıyafetiyle bir geyiği öldürene kadar.

“Christmas Evil” çoğu zaman 1984 yapımı Christmas korku filmi “Silent Night, Deadly Night” ile karşılaştırılır. İki film arasında tabii ki benzerlikler var (iki filmde de karakterin çocukluğunda, Noel Baba ile yaşadığı travmatik deneyim ön plana çıkmakta) fakat aslında ikisi de birbirinden tamamen farklı filmler. “Silent Night, Deadly Night”da trashy bir çıplaklık ve şiddet unsurlarını görmek mümkün. “Christmas Evil”da  ise daha az bir şiddet yer almakta. Oldukça dramatik bir film.

Birçok insan filmin ağır ilerlemesinden şikayetçi, fakat bu bir slasher olsaydı bu serzenişte haklı olabilirlerdi. Bu bir slasher filmi değil kesinlikle ama hatası bir slasher olarak lanse edilmesi. Doğal olarak filmi bu beklentiyle izleyenler hayal kırıklığına uğramış olabilirler. Özellikle ana karakterin oyunculuğu ve sinematografi açısından film tatmin edici.

Son olarak internette gözlemlediğim kadarıyla (ben de bu fikre katılıyorum) filmi izleyenlerden bazıları  filmi Taxi Driver’in Christmas versiyonu olarak yorumlamışlardı. Taxi Driver benim de sevdiğim filmlerden ve Harry hakkında düşündüğüm ilk şeylerden birisi de bana Travis Bickle’ı hatırlattığıdır.

Yazar hakkında: Misafir Koltuğu

blank
Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yorum var

  1. blank

    hahaha! bu filmi 2 hafta once Londra’da “Duke Mitchell Film Club”da ‘2 seytani noel filmi birden’ gecesinde izledim. Gecenin diger filmi de New Years Evil diye diger bir b-filmdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir