Død snø / Dead Snow (2009) 1 – Dead Snow

Død snø / Dead Snow (2009)

2 Haziran 2009

Ein! Zwei! Die!

dead-snowÖngörüleri güçlü bir adam değilim ama bana kalırsa Hollywood bu gidişle 10-15 yıl sonra topu dikecektir. Son yıllarda insanı heyecanlandıran bir Hollywood yapımına rastlamak neredeyse imkansız. Milyonlarca dolarlık bütçeler çöp senaryolarla piç ediliyor. Son ekonomik krizden sonra yapımcılar bu şekilde para saçmaya devam edebilecek mi şüpheliyim.

Biz korku filmi severler için de eskiden uğrak duraklarımızdan olan Hollywood sineması artık güçlü kozlarını kaybetti. Tutan yabancı filmlerin ya da eski kültlerin kötü remakelerini yapmaktan ileri gidemiyorlar. Bu kısır döngüyü sinema seyircisi için kırabilen filmler ise ya Avrupa’dan ya da Uzak Doğu’dan çıkıyor.

Død snø da Norveç’ten çıkmış 2009 yapımı bir gore, teen slasher korku/komedi. Daha önce Kill Bill ile dalga geçen filmi Kill Buljo: The Movie ile ülkesinde ün kazanan Tommy Wirkola’nın son filmi. Kendisinin özellikle gore komedi severler tarafından yakın takibe alınmasını öneririm.

Bir grup Norveç’li tıp öğrencisi paskalya tatili için arkadaşlarının dağ evinin yolunu tutarlar. dodsnc3b8Bu tekinsiz ortamda ilk gece karşılarında teen slasherların vazgeçilmez amcasını bulurlar. Buradan derhal gitmelerini tembih eden amca dağın hikayesini anlatır. İkinci dünya savaşı sırasında Alman Nazi ordusu İngiliz ve Rus ordularını durdurmak için bu dağda konuşlanmışdır. Savaşın kaybedilmesinden sonra bu ordu köye dadanır ve köylülerin elinde avucunda ne kadar altın varsa alır. Köylüler aralarında toplanarak altınlarını geri almak için saldırıya geçerler ve Dağın tepelerine kadar kovaladıkları Nazileri ölüme terk ederler. Hikayenin karanlık noktası da burada başlamaktadır… Teen slasherın vazgeçilmez amcası dalga mevzusu yapılıp evden şutlanırken gençlerin içine bir kurt da düşer. Evin sahibesi Sarah hala ortalarda yoktur.

Ertesi gün yine eğlence ile geçerken Sarah’ı aramak için bir kişi kar motoru ile dağlara çıkar. Kalan grup gece olduğunda dağ evinde bir kutu içinde altın bulur ve filmimiz bundan sonra bambaşka bir ivme kazanır.

07-tile

Nazi Zombilerin ilk saldırısında teen slasher kuralları işler ve ilk sevişen çift zombiler tarafından oldukça kanlı bir şekilde parçalara ayrılır. Artık tek şansları arabalarına ulaşıp yardım istemek olan grup zombilerden kaçmak için tüm güçlerini kullanır. Død snø özellikle ikinci yarısı ile adından söz ettirebilecek bir film. Daha önce Shaun of the Dead’de başarı ile kullanılan zombi komedisini gore ve teen slasher ile birleştirerek şansını deniyor. Ancak gore sosuna fazla bulandığı için çok rahat seyredilip gülünebilecek bir film değil. Machine Girl ve Tokyo Gore Police ile yarışacak kafa koparma, bağırsağa tutunup aşağı atlama, orak çekiçle zombi biçme sahneleri mevcut.

Ayrıca zombiler de nal toplanmıyor tabii ki, ellerine geçen insan evlatlarını anında parçalara ayırıyorlar. Bir de kurbanın gözünden zombilerin vücudunu parçalamasını izlediğimiz bir sahne var ki gerçekten çok yaratıcı buldum.

Filmin asıl eğlencesi ise türlere yaptığı göndermeler.normalÖzellikle korku filmi tutkunu tombul elemanın giydiği Braindead tişörtü bize bazı ip uçları veriyor. Referansları takip etmek için bile seyredilebilir. Norveç rock tınıları da filme güzel yedirilmiş. Özellikle evde kalan iki elemanın orak ve çekiç ile üstlerine koşan Nazilere giriştikleri sahnedeki şarkıyı çok beğendim.

Senaryo olarak çok basit bir konu işlense de görsellik ve müziğin yarattığı atmosfer filmi sürüklüyor. Ancak zombilerin asıl saldırma nedenleri bana biraz zorlama geldi. Olayı spoil etmek istemiyorum ama bizim bildiğimiz zombiler beyin yemek ister, bunlar Nazi olduklarını ölü halleri ile bile belli ediyor.

Son tahlilde Død snø oldukça yaratıcı ve eğlenceli bir Norveç filmi. Fransa ve İspanya’nın bunaltıcı korku filmlerinden sonra nefes almak ve kafayı boşaltmak için seyredin derim.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

5 Comments

  1. Harama el sürmeyeceksin yoksa bağırsağından getirirler adamın :)

    Çok güzeldi çoook!

  2. kesinlikle süper !, son 5 senenin en iyi zombi filmi diyeblirim. :D Film önce korkutuyor sonra güldürüyor. Mükemmel bir karışım :)

  3. Bu film geçenlerde elime geçti ama hala seyretmedim. Başka bildiğiniz nazi zombi filmi var mı? Bir ara Worst Case Scenario diye bir Hollanda filmi çıkacaktı, yine nazi zombiler hakkında. Harika iki promo filmi hazırlamışlardı sponsor bulabilmek için. Geçenlerde filmin akibetini öğrenmek için bir arama yaptım, maalesef proje rafa kalkmış gibi görünüyor.

    http://www.gorehoundinc.com/ adresinde promo filmler ve haberler görülebilir.

  4. filmin en ayırt edici özelliği tasvir edilen zombilerin, bildiğimiz zombilerden farklı olarak hızlı hareket etmeleri. yani bukalemon gibi bir adım 5 dakika düşünmüyor, allah ne verdiyse, koşarak zıplayarak kurbana girişmeye çalışıyorlar. gore sahneleri sevenleri için oldukça tatmin edici, bolca kan ve organ parçası barındırıyor. komedi unsuru tam kıvamında, genelde gönderme şeklinde, zekice yapılmış ve gore den bunaldığınız anlarda araya girip, tebessüm ettirip güldürüyor hatta. özellikle, nazilere orak çekiçle giriştikleri sahne çok iyi düşünülmüş.

  5. korku komedi denilen türü kim icat ettiyse Allah belasını versin.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

X-Men: Days of Future Past (2014) 2 – X Men Days of Future Past banner

X-Men: Days of Future Past (2014)

X-Men sevenlerdenseniz, süper kahraman filmlerinden hoşlanıyorsanız ve bir gişe filmiyle
Krull (1983) 3 – Krull 1983

Krull (1983)

Daha önemsiz olmasına rağmen erken 80'lerde bilimkurgu ve fantezinin hedefinde