Dark Matters: Twisted But True (2011) 1 – Dark Matters Twisted But True 2011

Dark Matters: Twisted But True (2011)

Dark Matters: Twisted But True Amerika’da Discovery Communications Grubuna bağlı Science Channel’da yayınlanan bilimkurgu-korku-belgesel karışımı bir yapım. Tarihte gerçekleşmiş veya gerçekleştirildiği düşünülen ilginç deneyler, olaylar uzmanların görüşleriyle anlatılıp canlandırmaları yapılıyor.

Dark Matters: Twisted But True (2011) 2 – Dark Matters Twisted But True 2011 posterBunların arasında Philadelphia Deneyi, Maymun-İnsanlardan oluşan bir ordu kurmak,  ölü hayvan ve organlara elektrik vererek canlandırmaya çalışan gerçek bir Dr.Frankeştayn olan Giovanni Aldini‘nin  hikayesi , CIA’in bir kasabada 250 kişi üzerinde yaptığı ve hepsine 3 günde kafayı üşüttürdüğü LSD deneyi, eski model Candy Jones’un  hipnozla Arlene Grant adı ile casusluk yapıp tehlikeli görevlere gönderildiğini açıklaması, 1908’de bir kadının kendi sol eli tarafından öldürülmeye çalışılması gibi  ilginç hikayeler var.

Anlatılanların çoğu aklınızda gerçekten olmuş veya yapılmış olabilir mi acaba diye düşünmenize sebep olacak türden şeyler. Her bölümde 3 farklı konu ele alınıp anlatılıyor. Programın sunucusu Fringe’in Dr.Walter Bishop’u ve Lord Of The Rings’in Denethor ‘u John Noble.

Noble’ın  Fringe’te bu programda ele alınan deneylerden daha manyaklarını yaptığını göz önünde bulundurursak anlatım için en doğru kişi olduğunu söyleyebiliriz.

Dark Matters 2011 yaz sezonunda yayınlamaya başladı. İlk sezon 6 bölüm yayınlandı 2.sezon ise 8 bölümden oluşacak. Bugüne kadar 8 bölümün 2’si yayınlandı. Ağustos sonunda da 2.sezonu bitireceğiz. Merak eden arkadaşlar için anlatılan tüm deneylerin listesini yazalım;

1.SEZON
• 1.Bölüm : The Philadelphia ExperimentApe-Man Army, Zapped to Death
• 2.Bölüm : I Have Einstein’s Brain, Unidentified Flying Nazis, Killer Thoughts
• 3.Bölüm : Sexy Secret Agent, Full Body Transplant, Honey I Nuked the Planet
• 4.Bölüm : It’s Alive!, Tripping with Uncle Sam, My Hand is Killing Me
• 5.Bölüm : 21 Grams, Missing Cosmonauts, Sound of Death

• 6.Bölüm : Radio Waves of Death, How to Make a Zombie, Jekyll vs Hyde

2.SEZON
• 1.Bölüm : Lindbergh: American Nazi?, Suicide Song, Living Organ Donor
• 2.Bölüm : Resurrection Row, Operation Brainwash, Rabid Roulette
• 3.Bölüm : Dr. Lobotomy, Voodoo Rx, Killed by Kindness
• 4.Bölüm : Amnesiac, Party Poopers, Risky Radiation
• 5.Bölüm : Positively Poisonous, Medusa’s Heroin, Beauty and Brains
• 6.Bölüm : Creative Evil, Curiosity Killed Dr. Katskee, Bat-Bomb 

Dark Matters aslında şu yaz döneminde tam bizim televizyon kanalları için biçilmiş kaftan. Özellikle NTV altyazılı olarak yayınlasa süper olurmuş. Yıllardır göç eden kuşlar, avlanan hayvanları görmekten bıktık , yakında bizde göç edeceğiz. Arada bilimin karanlık yönünüde görmek istiyor, tarihte neler olmuş merak ediyoruz.

Yazar hakkında: İlker Güler

blank
1977 İstanbul doğumlu, 3 film bir arada sever, Betamax dostu bir sinemaseverim :)

Bir yorum var

  1. blank

    Güzel fakat videoların hepsi silinmiş. Altyazı yok. Nasıl izleyeceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir