Dead Snow 2: Red vs. Dead (2014) 1 – Dead Snow 2 001

Dead Snow 2: Red vs. Dead (2014)

28 Ocak 2015

‘En iyi devam filmleri’ listesinin yeni gediklisi!

Tommy Wirkola’nın karlar altından çıkan Nazi zombileri, kuzeyin buz gibi soğuğuna aldırmadan etrafa dehşet saçmaya devam ediyor! 1979 doğumlu Tommy Wirkola, ilk uzun metraj denemesi Kill Buljo (2007) ile Tarantino’nun Kill Bill’inin parodisini yaptı. Norveçli yönetmenin uluslararası üne kavuşmasını sağlayan film ise 2009 tarihli Dead Snow oldu.

Film, korku severlerin yumuşak karnı zombilere oynadığından ilgiyle karşılandı ve birçok önemli festivale davet edildi. İzleyen hemen herkes, kayak tatili yapan bir grup tıp öğrencisine bulaşan Nazi zombilere bayıldı. Sonrasında Blair Witch parodisi Kurt Josef Wagle og legenden om Fjordheksa’yı (2010) çeken Wirkola, (yetenekli birçok Avrupalı yönetmen gibi) Hollywood’a transfer oldu ve Hansel & Gretel: Witch Hunters (2013) için kamera arkasına geçti. Hız kesmeden yoluna devam eden Wirkola, Dead Snow’un devam filmi Dead Snow 2: Red vs. Dead’i 2014 Ocak ayındaki Sundance Film Festivali’ne yetiştirdi. Sene boyunca onlarca festival dolaşan Dead Snow 2, Toronto After Dark Film Festivali başta olmak üzere, birçoğundan ödülle dönmeyi bildi.

Dead Snow 2 002

“Eğer en kötü gününüzde kız arkadaşınızı yanlışlıkla öldürmüşseniz, bir kolunuzu elektrikli testereyle kesmişseniz ve bütün yakın arkadaşlarınızın Nazi zombiler tarafından afiyetle yendiğini korku dolu gözlerle izlemişseniz, başınıza bundan daha kötüsünün gelemeyeceğini düşünürsünüz. Martin’in durumunu göz önüne alırsak, bunlar daha sadece başlangıçtı.”

İlk filmden sağ kurtulmayı başaran tek ‘canlı’ Martin, gözünü hastanede açar. Arkadaşlarının cesetlerini bulan polis, zombili hikâyeye inanmamaktadır. Cinayetlerden sorumlu tutulan Martin’in başı yeterince dertte değilmiş gibi, doktorlar da ona nahoş bir sürpriz yapar: Kaçtığı aracın içinde buldukları Nazi zombilerin Hitler kılıklı komutanları Herzog’un kesik kolunu, onunki zannederek, güya yerine dikmişlerdir. Herzog ve askerlerinin, Hitler’in son emrini yerine getirmeden durmayacaklarını anlayan Martin, kendi ordusunu toparlamak için hastaneden kaçar. Yıllardır bir zombi istilası bekleyen Zombie Squad isimli Amerikalı ‘mini’ grup ile güçlerini birleştiren Martin, Herzog ve askerlerine karşı bir kez daha savaşmak zorunda kalacaktır.

Dead Snow 2 003

Dead Snow 2, ilk filmden sahnelerle kısa bir hatırlatma yaparak başlıyor. Akabinde can düşmanı haline gelen Herzog ile mücadeleye soyunan Martin’in yanına yeni yoldaşlar yerleştirmeye girişiyor. Amerika’dan gelen Zombie Squad üyeleri, beraberlerinde getirdikleri Star Wars esprileriyle filmin ‘geek’ tarafının sorumluluğunu alırken, asıl kahkaha bombası olma görevi Martin’in yanında cesurca savaşan turist zombiye düşüyor. Bir nevi Chaplin bedbahtlığına sahip turist zombi, olası en ilkel komedi metotlarını kullanıyor kullanmasına ama ne yalan söyleyelim on numara çalışıyor. Yani sözün özü korku/komedimizin komedi cephesi sapasağlam! Öte tarafa baktığımızda, zombi filmlerinin olmazsa olmazı makyaj ve özel efektler için hiç sıkılmadan çizgi üstü tabirini kullanabiliriz. Filmle ilgili getirebileceğim tek negatif eleştiri senaryodaki mantık hataları olabilir. (Örneğin Martin oluşturduğu ordu ile Nazi zombilerin karşısına nasıl o kadar hızlı çıkabildi?) Ancak filmin amacının sadece seyirciyi eğlendirmek olduğu o kadar belli ki hiçbir anında zeki olmak gibi bir kaygı gütmediğini fazlasıyla belli ediyor. E bize de bu tip hataları görmezden gelmek düşüyor.

Martin’in ilk filmde kesilen kolunun yerine Herzog’un kolunun dikilmesiyle ortaya çıkan ‘kötücül kol’ detayı üzerinden Sam Raimi şahikası Evil Dead’e saygıda kusur etmeyen Dead Snow 2, Bride of Re-Animator (Brian Yuzna, 1989) ve Braindead’e (Peter Jackson 1992) de selam çakmayı ihmal etmiyor.

Dead Snow 2 004

Kapanış jeneriğinden sonra kısa ama üçüncü filme göz kırpan bir sahne daha var. Son bir kahkaha daha atmak için onu da izlemeyi unutmayın.

Dead Snow 2: Red vs. Dead, bu saatten sonra yapacağım ‘en iyi devam filmleri’ listesinin değişmezlerinden biri olmayı sonuna kadar hak ediyor. İlk filmi izleyip beğendiyseniz, bunu da kaçırmayın. Devam filmlerinin standart tanıtımlarında sıkça duyduğumuz kelime öbekleri vardır; “ilkinden daha eğlenceli, daha uçuk, daha kaçık” gibi. Garip ama gerçek; Dead Snow 2, genelde asılsız çıkan bu iddiaların neredeyse tümünü karşılıyor.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Abandoned (2006) 2 – 4f9d8e972ea16b6a35e357d5c24 1

The Abandoned (2006)

Bir bütün olarak ele alırsak, ortaya çıkan iş çok kötü
Kült Filmler Zamanı: Singapore Sling (1990) 3 – singapore sling 1

Kült Filmler Zamanı: Singapore Sling (1990)

“Kült filmler yazı dizisi”nde ilk durağımız, bir tür fetişist görsel