Eva (2011) 1 – eva orta

“Gözünü kapattığında ne görüyorsun?”

Eva (2011) 2 – eva posterYıl 2041… Alex adındaki dahi sibernetik mühendisi yıllar önce ayrıldığı Santa Irene’ye robot teknolojisi fakültesi tarafından çağırılır. Amaç çocuk robot projesinin başına geçip yeni geliştirilen bir model için yazılım yapmasıdır. Alex bu teklifi çekinerek kabul eder. Çünkü yıllar önce hem üniversitesini hem de sevgilisini yüz üstü bırakıp gitmiştir. Tabi onun gidişi ile köprünün altından çok sular akmış sevgilisi Alex’in kardeşi ile evlenmiş ve küçük kızları Eva ile mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. Alex, proje için heyecanlıdır ve model olarak bir çocuk seçmek zorundadır. Ama herhangi bir çocuğu istemez. O özel bir çocuğun peşindedir ve Eva ile tanıştığında o özel çocuğu bulduğuna emin olur.

Eva, 2011 yapımı 94 dakikalık bir İspanyol filmi. Her ne kadar bilim kurgu dalında sınıflandırılsa da ağırlığı dram yönüne kaymış, sakin ve izlerken zorlanmayacağınız bir yapım. Steven Spielberg’in A.I’sı misali çocuk robottan yola çıkan ve böylece ona saygı duruşunda bulunan serüven bir süre sonra makas değiştirip karakterlerin birbiri ile olan yeni ve eski ilişkilerini irdelemeye başlıyor. Özellikle Eva ve Alex’in etrafında dönen film sıkmadan duygu yoğunluğunu dozunda verip, arada aksamalar olsa da keyifle tamamlıyor yolculuğunu. Aksiyon ve bolca görsel efekt arayanlar için uygun bir seçim olmayabilir yapım, fakat parfüm dükkanına girip iki, üç parfüm denemesinden sonra burnunuza tutulan kahve gibi sizin küçük bir nefes alıp alıştığınız kokuyu atmanızı sağlayabilir.

Eva (2011) 3 – eva orta

Film yönetmeni olan Kike Maillo Iznajar’ın ilk uzun metrajı, ilk göz ağrısı. Çeşitli festivallerde 28 dalda aday gösterilen, içinde en iyi yönetmen, en iyi yardımcı oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi görsel efekt olmak üzere 12 dalda da ödül sahibi, eleştirmenler tarafından takdir görmüş bir film. Hikâyenin karakterleri ise genç ve başarılı oyunculardan oluşuyor. Alex rolüyle; Daniel Brühl, eski sevgili Lana rolünde; Marta Etura ve Eva rolünde ise Claudia Vega’yı görüyoruz.

Robotların duyguları, onların bizi istilası, bize benzemeleri ya da bizden daha iyi olmalarıyla ilgili çok iyi filmler seyrettik bugüne dek. Eva izlenmesi rahat, sakin ve duygusu iyi bir yapım olarak görünüyor içlerinde. Vaktiniz varsa seyredin derim, bir şey kaybetmezsiniz. Bu arada siz gözlerinizi kapadığınızda ne görüyorsunuz?

blank

Melahat Yılmaz Özberk

1981 Ankara doğumlu... Anadolu Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümünde okuyor. Gölge- e Dergi ve Öteki Sinema’da çeşitli film eleştirileri ve hikâyeler yazıyor. Tek dileği yazacak sözlerinin bitmemesi ve bunları sayfalara dökebilmek…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Purge / Arınma Gecesi (2013) 4 – the purge 3

The Purge / Arınma Gecesi (2013)

James DeMonaco'nun yönettiği The Purge / Arınma Gecesi, seyirciye başarılı

E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

1982 yapımı bu uzaylı hikâyesi aslında yalnızca bir çocuk filmi