Hasret: Off Off! 1 – 25210779069 0358e9050e z

Hasret: Off Off!

12 Mart 2016

24951629233_4ca9726e9f_zVizyonda, festival tadı yakalamak isteyenlere çok uygun bir film var; Hasret. Ben Hopkins’in belgesel/dram tadındaki bu filmi bir yabancının bir yerliden daha çok İstanbul’u kavradığını ve ruhunu yakaladığını gösteriyor.

Öteki Sinema için yazan: Tuğçe Madayanti Dizici

Her şeyden önce Hasret’in stilini çok beğendim. Ne tam belgesel ne tam kurmaca… Üniversite hocam H. Sanders, yönetmenin kişisel aydınlanma da yaşadığı belli olan bu tür samimi filmler için documentary/diary derdi. Bence çok doğru bir tanım. Yönetmen Hopkins’in İstanbul’u sevdiği çok belli… Bu arayışında kendiyle ilgili bir serüvene çıktığı da gözüküyor.

Almanya’dan İstanbul’a belgesel çekmeye gelen bir ekibin İstanbul’u anlatan bu filmi, İstanbullu hassas gözlerimizin rehberi oluyor adeta… Armutlu, Gazi mahalleli gençlerin kendi mahallelerini kendilerinden dinliyoruz, ardından Gezi’nin, duvar yazılarında, sokak köşelerinde direnen izlerini ve ruhunun inceliklerinin izlerini sürüyoruz. Sonra gözümüz TOKİ’ye takılıyor, ağızlarda pelesenk olan neo-liberalizmin ruhlardaki izdüşümlerini seziyoruz. Kentsel dönüşümün doymak bilmeyen ve açlık kokan ağzından akan salyalara bakarak öğürüyoruz. Üçüncü köprünün kıyamet kahverengisiyle yeşili nasıl ezdiğine şahit olurken gözlerimiz doluyor. Güvenli bir köşe bulup çömelip saklanmak istiyoruz. ‘Hayır, ben bunların bir parçası olamam diyoruz’ içimizden.

Hasret 1

Çaresizlik kaplıyor en ince, en huysuz yanımızı. Arkamıza bakıyoruz, tekiz, bu sefer kimse yok. Aramıza girmişler, bizi bize düşman etmişler. Yaşayan insanlardan ümidi kesiyoruz, şehrin esas sahibi olan kedilere bakıyoruz, belki bir çare buluruz diye ölülerle konuşuyoruz. Yok, hiç biri olmuyor. İstanbul hepimize sırtını dönmüş. Belli. Kendi rızamızla tanımlayamadığımız hasret içinde yanarken bir ses imdadımıza yetişiyor; 1930’lardan gelen plak cızırtılı Seyyan Hanım’ın bu enfes sesi ile bu sefer kendi rızamızla ağlıyoruz. Ve bu güzel filme ismini veren bu gizemli şarkı bitene kadar karanlık sinema salonunda bekliyoruz. Hasretle, ‘Off off!’ çekiyoruz…

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

This Is It (2009)

Tek bir amacı vardı. ‘’İşte bu!’’ diyerek sanat hayatına noktayı
Barış Gelini: Pippa Bacca’yı Yeniden Düşünmek! 2 – s d28d57f5b4fe6fb0dae56037c504afa6a15d7da9

Barış Gelini: Pippa Bacca’yı Yeniden Düşünmek!

Barış Gelini Pippa Bacca aracılığı ile Simone Manetti’nin yarattığı toplumsal