İntikam Kadını (1979) 1 – İntikam Kadını 1979

Türk sinemasında tecavüz ve intikam filmleri arasında belki de en dikkat çeken filmlerden birisi İntikam Kadını’dır.

Tecavüz konusunun Türk Sinemasına hangi filmle girdiği tam olarak bilinmese de 1951 yapımı Beni Mahvettiler filmi bu konudaki ilk filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

İntikam Kadını’nda tecavüze uğrayan ve bizzat intikamını kendisi alan bir kadını izliyoruz. Genelde Türk Sinemasında bu tarz filmlere baktığımızda intikam alan ya tecavüze uğrayan kadının sevgilisidir, ya kocasıdır ya da nişanlısıdır. Sinemamızda çıplaklık ve sevişme ile ilgili olan sahneler genelde şiddet ile sunulmuştur. Birbirini seven iki insanın seviştiği sahnelere rastlamak çok olası değildir. Bu tarz birbirini seven iki kişinin seviştiği sahneler olsa bile erkeğin kadına zorla sahip olduğunu ve kaba davrandığını görürüz. Bu da erkek egemen toplumumuzun cinselliğe bakış açısını, kadının cinsellikte sadece bir seks figürü olarak algılandığını ve filmlerimizde de bunun sinemamıza yansımalarını izliyoruz.

intikamİntikam Kadını erkek egemen figürü altında köyde yaşayan genç bir kızın kendine tecavüz eden dört erkekten intikam alması üzerine kuruludur. Yurtdışında da çok tutulan ve aranan bir film olan İntikam Kadını dışarıda Turkish I spit on your grave adıyla bilinmekte ve bootleg olarak satılmakta.

79 yapımı film Fanatik Video tarafından piyasaysa sürülmesine karşın bulmak neredeyse imkânsız. Bende geçtiğimiz aylarda bu film için Fanatik Video ile iletişime geçip bu filmi ancak böyle elde edebildim. Film bozuk ses bandıyla, çiziklerle akmaktadır. Başrollerde Zerrin Doğan (dönemin furyasında fiziksel olarak diğer rakibelerinden çok daha önde ve kendisi ilk legal porno filmimiz olan Öyle bir kadın ki (1979) filminde de başrolde), Kazım Kartal, senaryoda Recep Filiz ve yönetmen koltuğunda da Naki Yurter var.

Şehirlerarası bir yol, araçları bozulan Kazım Kartal ve üç arkadaşı yardım için çevredeki köylerin birine giderler. Gözlerine kestirdikleri bir evin kapısını çalarlar. Zerrin Doğan başında başörtüsü, köylü güzeli edasıyla kapıyı açar. Kazım Kartal kızın babasına durumu açıklar. Baba, evlerinde kalabileceklerini ve ertesi gün arabanın tamiri için bir usta bulabileceğini söyler. Sabah olmuştur. Kazım Kartal bahçeye çıkıp dolanmaya başlar. O sırada Zerrin Doğan samanlıkta rutin işleri ile uğraşmaktadır. Adamı gören köylü güzelimiz şaşırır. “Benim bildiğim şehirliler erken kalkmaz” gibi bomba bir laf eder. Bu arada Kazım Kartal kızın üzerine çullanır “Bırakın beni çıldırdınız mı siz?”.  İki tokat Kazım kızın eteğini kaldırır, hayret(!) köylü kızın altında seksi bir don çıkar. Kazım Kartal profesyonelce işini halleder. Bu arada samanlığa diğer adamlar girer (kokusunu almış gibi). Sırayla kıza tecavüz ederler. Evden ayrılırken kızın babasını döverek öldürürler. Daha sonra kız intihar etmeye kalkar. Bir uçurumun kenarına gelir. “Ölmekle namusum temizlenecek mi? Bunu yapanlar yaşayacaklar.” Daha sonraki sekansta Zerrin Doğan’ı babasının mezarı başında dua ederken görüyoruz. Görüntüsü nispeten daha değişmiş olarak. İntikam yeminini eder ve babasının mezarından ayrılır.

Filmin bundan sonraki bölümlerinde genç kadının intikam için dişiliğini kullanmasını ve tecavüzcülerini bir bir haklamasını izliyoruz.

Film I Spit On Your Grave filmine konu bakımından benzemesine karşın, birebir bir Türk versiyonu diyemeyiz. Bazı cinayet sahneleri ve intikam teması dışında benzerlikler taşımamakta. Ayrıca Dünyayı Kurtaran Adam, Kadın Düşmanı, Tarkan serilerimiz ve diğer birçok fantastik film gibi bu filmin de yurtdışında oldukça aranılan ve talep gören bir film olması beni oldukça şaşırtmıştı.  Unutulmaya yüz tutmuş bu ve bunun gibi birçok film umarım Öteki Sinema severler tarafından keşfedilir ve hak ettiği değeri bulur.

Tolga Demirtaş – tolgademirtas@otekisinema.com

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

6 Comments

 1. Tolga sağolsun Cg’de sayesinde ulaştım bu filme. Ben de yazmayı düşünüyordum ama o erken davranmış. Seyrettikten sonra ben de bir kaç ekleme yaparım. Bir de bunu ingilizceye çevirip diğer sitemize ekleyelim.

 2. Hello, someone have the subtitle in english of this movie?
  Sorry, I don’t understand NOTHING of turkish.
  If someone have the sub in english or another ocident language of Badi (turkish et), Turkish Wizard of Oz, i would thank so much.

 3. Hi, Farofa
  I’ve search english subtitle of this movie but nothing found :(
  Sorry about that… Our people and cinema makers, releasers very apathetic to this genre…

  Maybe want to read our english feature “Turkish Bad movies” link: turkishbadmovies.com

 4. Hi, Farofa .
  I have this English subtitle fro intikam Kadını a.k.a. Turkish “I Spit On Your Grave” ..Many thanks my friend bubikoğlu..My subtitle editör partner…
  Follow this link and follow ötekisinema because best movie blog Turkey…

  http://www.megaupload.com/?d=8WFRBQT4

 5. bakalım 1 tb harddiskimdeki 330 adet yeşilçam seks filmi arasında var mı bu film. varsa bu akşam seyrederim artık.

 6. Bakı kılınç bey acaba elınızdekı yesılçam fılmlerınden brazın gonderebılırmısınız

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Atıf Yılmaz’ın Büyülü Dünyası: Nihavend Mucize (1997) 2 – nihavend mucize 1997 1 1

Atıf Yılmaz’ın Büyülü Dünyası: Nihavend Mucize (1997)

Nihavend Mucize’nin her bir sekansının, hikâyenin bütüne hizmet ettiğini dile
Behçet Abi'nin Güney Amerika Turu Bölüm 2: Kobra (1983) 3 – kobrakapak

Behçet Abi’nin Güney Amerika Turu Bölüm 2: Kobra (1983)

Behçet Abi'nin Güney Amerika turunun 2. bölümünde, Komando Behçet'ten izler