L’Ossessa aka The Sexorcist (1974)

L’Ossessa yada bilinen diğer isimleriyle The Tormented, The Sexorcist ve The Eerie Midnight Horror Show içinde çok iyi korku sahnelerini barındıran unutulmuş bir İtalyan soft X Exorcist klonudur.

ossessaThe Exorcist’in başarısından sonra çekilen klonları içinde bence en ilginç olanı. Çünkü bu filmde kurbanımız sağa sola yapışkan boyalar fırlatmıyor, merdivenden akrobatik hareketler yaparak inmiyor. Yaptığı şey sadece mastürbasyon yapmak.

Etkileyici kasta ve muhteşem İtalya görüntülerine rağmen film kimilerine göre oldukça sıkıcı bana göre ise oldukça zevkli ve ilginç bir deneyimdi.

Kısaca filmin konusu şöyle: Danila (Stella Carnacina) bir sanat öğrencisidir. Restore edeceği heykeli görmek üzere eski bir kiliseye gider. Heykel 15. yüzyıldan kalma ahşap bir İsa heykelidir. Danila heykeltıraşın yarattığı ustalık dolu bu heykelden çok etkilenir; çünkü heykel gerçek gibi görünmektedir. Bu arada Danila ailesiyle yaşamaktadır. Annesi Luisa  (Lucretia Love) ve babası Mario (Chris Avram). Ahşap heykel bir süre sonra bir insan formuna kavuşur (Ivan Rassimov) ve Danila’ya cinsel ve manevi anlamda sahip olur. Artık Danila onun koyduğu kurallara göre hareket etmeye başlar. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki Exorcist Luigi Pistilli’nin performansı oldukça kuvvetli; fakat özellikle son sahnedeki şeytan çıkarma sahneleri oldukça amatör. Buna karşın filmdeki satanik ayin ve stigmata sahneleri ise gayet başarılı.

Filmde tempo özellikle son 45 dk. düşmekte ve filmi eleştirenlerinde en çok üzerinde durdukları noktada bu. Ama benim gibi Ucuz Avrupa sexploitation filmlerini seviyorsanız bu filmden keyif alacaksınız.

Öteki Sinema için yazan: Tolga Demirtaş

ossessa1-tile

Yazar hakkında: Misafir Koltuğu

blank
Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yorum var

  1. blank

    bu film için yazacağım tek söz “leş” :) afişini ucuza aldığım nadir italyan filmlerinden. stella hosumuza gitti sanırım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir