Öteki Sinema 5 Yaşında 1 – header 3

Öteki Sinema 5 Yaşında

30 Ocak 2010

Öteki Sinema 5 Yaşında!

Öteki Sinema 5 Yaşında 2 – header 3

Öteki Sinema’nın tüm dostlarına,

30 Ocak 2006’da midnight.blogcu.com adresinde başlattığımız ve 2007 sonunda kendi alan adımızda devam ettiğimiz Öteki Sinema/Midnight Movies maceramız, coşkulu katılımlarınız ve desteklerinizle bugüne kadar geldi.

Öteki Sinema 5 Yaşında 3 – headere3

Bu yola çıkarken hedeflediğimin çok ötesindeyiz. Blogun fitilini Cenk Kral ve rahmetli Sadi Konuralp’in 19 sayılık müthiş yeraltı dergisi “Geceyarısı Sineması”nın verdiği ilham yaktı. Sonrasında Metin Demirhan’ın ve Ali Murat Güven’in destekleri, Murat Özkan’ın müthiş banner’ları, tek başınayken Masis’in “Hadi abi..” dercesine ivmelendiren katılımı, Sinematik, Ters Ninja, Korku sitesi, Beyazperde ve onlarca site/blog’dan dostlar, Galactica’nın rastladığı Pegasus gibi bize umut ve coşku verdiler. Biz de bu yolda rastladığımız samimi tüm çabalara elimizden geldiğince destek verdik. Yazarlarımıza ve bizi beğenip kendi okurlarına tavsiye eden tüm dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Öteki Sinema vizyon ötesi naftalinli içeriğine rağmen en çok okunan sinema yayınlarından biri oldu. ve misyonuna hep sadık kaldı. 5. yılımızı ve paylaşımcı, özgün yerli içeriği destekleme çabamızı hep birlikte kutluyoruz. Aşağıda Öteki Sinema’ya kıymet verenlerin bizle olan etkileşimlerini özetledikleri kısa yazılar bulacaksınız. Katılanlar ve okuyanlar; Hepiniz çok kıymetlisiniz ve lütfen kıymet vermeye devam ediniz.

Tüm Öteki’ciler adına Murat Tolga Şen

Öteki Sinema 5 Yaşında 4 – birthday2

Masis Üşenmez (Öteki Sinema editör/yazarı): Lise ve üniversite yıllarımda sinemaya merakım bitmek bilmeyen bir ivmeyle artarken filmler hakkındaki görüşlerimi de bir şekilde insanlara aktarmak istiyordum. Genelde konuyla alakasız zavallı arkadaşlarımı esir almanın iyi bir yol olmadığını kavramıştım. Uzun süre bununla ilgili bir mecra bulamadım. Daha sonra Kayıpdünya ve Ötekisinema imdadıma yetişti. İçimdeki sinema ile ilgili yazma coşkusuna ortak olduğu için Ötekisinema’ya minnettarım. Diğer sitelere göre, hem bu kadar underground, hem de “cool” kalmasının da ayrı bir havası var. Sizlerle beraber siteyi bu günlere getirdiğimiz için çok mutluyum. Nice 5 senelere diyelim.

Can Yalçınkaya (Öteki Sinema Yazarı): Öteki Sinemayla tanışmam bir sene öncesine dayanıyor. Fakat ekibin bir parçası olmamın birkaç aylık bir mazisi var. Memlekette Geceyarısı Sineması’nın yaktığı meşaleyi başarıyla, istikrarla ve en önemlisi tutkuyla taşıyan böyle bir oluşumun bir parçası olmak benim için gurur verici. Beni aralarına kabul eden Öteki Sinema ‘sakinleri’ne binlerce teşekkür!

Utku Uluer (Sinematik ve Öteki Sinema yazarı): Daha fazla katkıda bulunmayı düşündüğüm bir sinema kültürü sitesi. Ayrıca kurduğumuz bloga verdiği destekle iyi bir dost, uzun makaleleri sunum tarzıyla iyi bir kavalye, erotik türk sineması konusunda bir don kişot, gündüzlerin kabusu gecelerin kralı, Türk sinema siteleri aleminin kazanı, biz kepçesi… Yolun başında olduğu için nice 5 senelere…

Can Evrenol (Yönetmen, Öteki Sinema yazarı):Homoti denen rezil filmi araştırırken rastladım Öteki Sinema’ya. Öteki Sinema’nın misyonu üzerinden bu sayfayla tanıştığım için, bu tanışma benim için daha da anlamlı oldu. Burada bulduğum tutkulu, ilgilili, bilgili ve bağımsız havaya hasta oldum. Bununla birlikte de hala sık sık Öteki Sinema bünyesinde olmaktan gurur duyuyorum sayfada gezinirken… Murat Tolga, Masis, Kızılca ve Tolga başta olmak üzere bütün ekibe çok teşekkürler ve nice 5 yıllar, 15 yıllar diyorum.

Murat Kızılca (Öteki Sinema editör/yazarı): Masis sayesinde tanıştığım Öteki Sinema’yı kimselere beğendiremediğimiz filmlere aşık olan bir grup insanın toplaştığı, o ayıla bayıla izlediğimiz “kötü” filmleri birbirimize anlattığımız heyecan verici bir paylaşım ortamı olarak görüyorum ve ucundan kıyısından da olsa Öteki Sinema’nın bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor. Beşinci yaşı kutlu olsun!

Tolga Demirtaş (İyi-kötü film editörü, Öteki Sinema yazarı)”midnights movie’nin son zamanlarıyla birlikte sürekli takipçisi olduğum, bununlada kalmayıp ekipten biri haline geldiğim ve bundan büyük mutluluk duyduğum bir aile. izlediklerimi anlatacabileceğim birilerini bulmak ve izlediğim filmler hakkında birşeyler yazma fırsatı sağladığı için Murat Tolga, Öteki Sinema ve takipçilerine çok teşekkürler.”

Öteki Sinema 5 Yaşında 5 – header 21

Ezgi Aksoy (Sinema araştırmacısı, Öteki Sinema yazarı): öteki sinema 2006’da başladıysa bu yolculuğa, hemen hemen başlangıcından beri takip ediyor olmalıyım. öteki sinema’dan önce benzer yabancı siteleri takip ederdim. ev arkadaşlarımla sinema üzerine sohbet ederken, ya da beraber film almaya, izlemeye gittiğimizde bu yüzden hep tuhaf bakışlarla karşılaştım. romantik komedilerin ya da bol ödüllü filmlerin tercih edildiği bir grupta çıkıntılık yapan ve bol kanlı, kollu bacaklı filmleri alan hep ben olurdum. sonunda bu “tuhaf” sevda beni yazmaya yönlendirdi, bir oluşum için “cinnet sineması” yazıları hazırlıyorduk. o sıralar masis’le tanıştım ve böylelikle uzun zamandır takip ettiğim ve çok sevdiğim bu siteye katılmış oldum. 5. yaş kutlu olsun, daha nice 5 yıllara…

Ege Görgün (Ters Ninja editörü – Siyad) Sinemayı bilmek kadar önemli bir vasıf varsa, o da sinemayı sevmek. Ama bu vasıfları bir yayın haline getirebilmek için kendinizi ifade edebilme ve ifadelerinizi güzel sunabilme gibi özelliklerle donatılmış olmanız gerekiyor. İşte ben bu şartların, bugün Türkiye’de tüm bunlardan habersizmişçesine çıkan onlarca profesyonel yayında değil de, Öteki Sinema’da yerine geldiğini görüyorum. Ortak bir sevgide buluşan, birbirlerine saygılarını ayrı görüşlerde olmadıklarında bile muhafaza edebilen iyi ve uygar insanları buluşturan bir platform olmasının ise daha evrensel bir güzelliği var. Sanırım Öteki Sinema’nın içeriğiyle, yazarlarıyla, tasarımıyla neden Ters Ninja’nın kıskandığı tek blog olduğunu açıklayabilmişimdir.

Yasin Karakaya (Korku Sitesi editör/yazarı): Sinemanın unutulmaya yüz tutmuş ‘Öteki’ yüzünü bizlere yeniden hatırlatıp sevdiren, ‘Midnight Movies’ yolculuğundan itibaren sürekli takipte olduğum, Korku Sitesi olarak her türlü desteği gördüğümüz Öteki Sinema ekibine ve sevgili ustamız Murat Tolga Şen abimize nice 5 yıllar.. 10 yıllar.. 15 yıllar dileriz. Hep birlikte…

Deniz Akhan (Ters Ninja yazarı): Arkadaşımla başladığımız (ve tabii ki kısa zamanda bıraktığımız, sonra benim tekrar başladığım vs.) kişisel blog macerası sayesinde tanıştım Öteki Sinema’yla. O eski ve güzel zamanlarda takip ettiğim Geceyarısı Sineması dergisinin internetteki muadilini bulmuştum (aslında dünya o zamanlar da boktandı, ama dergi çıkıyordu). Sinema (şu kısacık tarihinde bile) engin bir derya, “öteki” sıfatını taşıyan filmler bile bir ömre sığacak gibi değil. İstikrarlı bir biçimde şimdiden dünyanın en zengin içeriklerinden birine kavuşan Öteki Sinema’daki film yazılarını, seyretmeyi düşünmediğim filmlerle ilgili bile olsa keyifle okuyabiliyorum. Rahmetli Metin Demirhan’ın anısını da tertemiz yaşatan Öteki Sinema’ya uzun ömürler diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Öteki Sinema 5 Yaşında 6 – header2e

Murat Özkan (Grafiker: Çizgi OnlineKorku Sitesi): Midnight Movies & Öteki Sinema’ya sonsuz teşekkürler. Bizde şu anda, büyük emek ve uğraşlar vererek açtığınız yolda arkanızdan emin adımlarla yürüyoruz . Sadece biz değil bir çok kişi açtığınız bu çift şeritli geniş yolda yürümeye devam ediyor ve edecek. Umarım ilerleyen yıllarda web ortamından ekranlara da taşınır Öteki Sinema. Neden olmasın ki, o potansiyel en başından beri var sizlerde. Sizden iyi bunu başarabilecek kişi sayısıda pek azdır memlekette. Bu muhteşem oluşuma ufacıkta olsa yardım ettiğim için ise çok sevinçli, mutlu ve gururluyum. Yaşasın Öteki Sinema!

İlker Güler (Divx Planet – Öteki Sinema editör/yazarı): Öteki Sinema, 2006 yılından beri hem kendi hem de takipçileri ile beraber giderek büyüyen, Türk sinema severlere B sineması konusunda bir kaynak olma yolunda sürekli gelişen bir site. Sinema dergilerinin en iyi dönemlerinde bile gideremediği bir eksikliği gidermek için çabalıyor. Türkiye’de bir çoğumuzun çocukluk/gençlik filmlerini kısaca B sineması filmlerini yazarları, destekçileri ve kardeş siteleri ile beraber hafızalarımızdan çıkartıp yazıya döküyor. 2004 yılında önce Divxplanet.com’da, 2006’dan bu güne Midnight Movies/Öteki Sinema’da yazılarını takip ettiğim sevgili Murat Tolga ve diğer arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım hatırlayabildiğimiz daha nice güzel filmi anılarıyla beraber burada tekrar tekrar yaşarız. Doğum günün kutlu olsun “Öteki Sinema”.

Öteki Sinema 5 Yaşında 7 – headerfg

Serdar Kökçeoğlu (Beyazperde, Öteki Sinema yazarı – Siyad): O vakitler internete böyle koca koca siteler dikilmemişti, Geceyarısı Sineması okur, ağzımızın suyu akardı. Rahmetli Metin Demirhan’dan postayla filmler isterdik. Yönetmenlerin adını ezberler filmlerini sadece hayal ederdik. İzlemiş gibi tüm detaylarıyla anlatan yani atan arkadaşlarımız bile oldu. O kadar seviyorum ki bu dergiyi içime sokasım geliyor derdim, bunu hiçbir zaman denemedim ama derginin içine girmeyi, yazımı çıkarmayı başardım. Ayağım uğursuzdur, cenabetlikten herhalde, biz yazmaya başladık dergi bitti. Ondandır herhalde Öteki Sinema her zaman bana Geceyarısı Sineması’nın o hiç çıkmayan 20. sayısı gibi geldi. Sonra bu sitede yaşayan adamlarla tanıştım ve açık söylüyorum ben herhangi başka bir yayında bu kadar düzgün adamı bir arada görmedim. Sinemanın loş köşelerine doğru merakla, heyecanla ve cesurca ilerleyen bu ekibi tanıdığım için kendimi mutlu hissediyorum. Devamını da rakı-balık’a saklıyorum…

Gülnur Karakaş (Divx Planet – Öteki Sinema yazarı): “Öteki”yi kutsayanların mabedi haline gelen bir site oldu burası. Hiç kolay değildi, adıyla böylesine bütünleşen bir içerik yaratmak. Bunu başarmak için, şimdiye kadar çok az kişide gördüğüm bir azimle çalıştı sevgili Murat ve öteki yazarları. Bense, siteye en az katkıda bulunan isim olarak, sağda solda “öteki”nin başarılarıyla övünme noktasındayım. Sitenin, bloglar ile neler yapılabileceği konusunda “öteki”lere verdiği cesaret bile alkışlanmaya değer. Nice beş yıllara!

Gökay Gelgeç (Sinematik yazarı, Sinematik Spaghetti Sinematik Mafia editörü) Sevgili Murat; Bugüne kadar hepimizin iğneyle kuyu kazmaya çalışarak yaptığımız tüm çalışmalar, geçmişte sektörün yapamadığı Kurumsallaşma, Kararlılık ve Dirayeti kalıcı bir kaynak haline getirebilmek içindir. “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar “Doğum gününüz kutlu olsun;

Tuğba Ke (Genova Ninja editör/yazarı) “Bir bahar akşamı rastladım size” nostaljisini aratmayacak bir duyguyla gerçekten de bir sonbahar akşamı rastladım Öteki Sinema’ya. Şu an hangi filmi aradığımı hatırlayamıyorum doğrusu ama geçmişten gelen onlarca filmin arasında ne aradığımın da bir önemi yok. Önemli olan devasa internet çöplüğünde, çoğu kişinin burun kıvırdığı filmler hakkında, çalıp çırpmadan, kayda değer bir şeyler yazılan bir site olduğunu öğrenmekti. Ayrıca kısa süre içinde bloğuma gösterdikleri ilgi ve desteği de es geçemem. (Gözyaşlarına boğulmadan hemen evvel son olarak;) Teşekkürler Öteki Sinema ve daha nice yaşlara!

Ahmet Tarık Güven (Kisafilm.net editörü): Kendinden başka herşeyi “ötekileştiren” bir sistemde ötekileştirilen ne varsa kendime yakın hissediyorum nedense.işte öteki sinema’yı da bu yüzden sevdim belki de.belki yönetmenin,senaristinin, oyuncularının bile çok ciddiye almadığı filmler vardı aralarında.ama “öteki sinema” kategorisine giren filmler benim için standartın, sıradan ve sürüden olmanın ötesine geçebilmiş, ilgiye değer filmlerdi. kendi blog maceramdan sinemayla ilgili blog hazıramanın ne kadar çok emek istediğini biliyorum. ama Murat Tolga Şen’in harcadığı saatlere ve emeklere sonuna kadar değen bir site Öteki Sinema. eline yüreğine sağlık. daha nice yaşlara Öteki Sinema..

Nurdan Özçin/Videodream (Video artist, Korku Sitesi, Sinematik,  Öteki Sinema yazarı): …Nasıl ki, nicedir kimsenin uğramadığı terkedilmiş bir bodrumda, büyük, boş bir küpün karanlık kasnağında bir örümcek amaçsızca dolaşırsa (size göre amaçsızca, ama ona göre…) “ İşte ‘ÖTEKİ SİNEMA’ budur bence. Nice 5.yıllara…

Öteki Sinema 5 Yaşında 8 – header1

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

3 Comments

  1. Nice yaşlara sizdeki bu sinema aşkı ve azim kalbinizde oldukça sırtınızı kimse yere getiremez bunu sakın unutmayınız. Nice yıllara Öteki sinema…

  2. Sürekli on’ olamasam da takip ettiğim ve en iyi türk sinema sitesi olduğunu düşündüğüm bi yer: “Öteki Sinema”. Gerçi burada yazılanlara Geceyarısı Sineması sayılarından biraz aşinayım ama gene de hiç bilmediğim,görmediğim şeylerle karşılaşabiliyorum ve sizler için sadece “İyi ki varsınız” diyorum. Nice yaşlara! :)

  3. nice yaşlara… popüler kültüre yenilmeyip, bu özel misyonu koruman dileğiyle… güzel işler başarılacağından şüphem yok…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

To My Mother And Father Gala Gecesi 9 – IMG 1620

To My Mother And Father Gala Gecesi

Öteki Sinema yazarlarından genç yönetmen Can Evrenol'un son kısa filmi
The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman 10 – The Equalizer 3 Adalet 3 2023 3

The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman

Ünlü oyuncu Denzel Washington’ın unutulmaz rolüne geri döndüğü The Equalizer