Replika Ustası: Crio H. Santiago 1 – 2019 after fall of new york flc 01

Replika Ustası: Crio H. Santiago

26 Mayıs 2009

Replika Ustası: Crio H. Santiago 2 – fantastik

2671860817_4dbd1cd197Filipinli, Çılgın Max (Mad Max) kopyası filmler uzmanı, Cirio H. Santiago ‘nun çektiği, neredeyse bir düzine kadar kıyamet sonrası, bilimkurgu-macera filminden biri de Son Yarış’tır (Equalizer 2000 / Defender 2000 diye de bilinir). 1986 yapımı bu filmde; Kıtalar birer çöle dönüşmüş, savaşların yıkımı derin bir şekilde nsanların yüzlerine kazınmıştır. Peki savaş bitmiş midir? Tabii ki hayır. Geride kalanlar ellerinde bulunan petrol rezervleri için kanlı uğraşlara girişmişlerdir (bu tema sanki hiç yabancı gelmiyor). Petrolün bulunduğu bölgeler, kendi başlarına buyruk askeri birliklerin kontrolündedir. Bu birlikler petrol yüzünden birbirlerine düşman olmuşlar, durmadan savaşmaktadırlar. Evet, bu tarz her filmde olduğu gibi, bu filmde de terkedilmiş, itilmiş, kakılmış bir kahraman vardır. Max… pardon, Sleit (Richard Norton) adlı cesur bir subaydır bu kahraman. İri cüssesine uygun, -bir sürü boru takviyeli- devasa silahlar kullanan bir gelecek zaman Rambo’sudur sanki. Girdiği her savaştan zaferle çıkan Sleit’i, kendi birliğinde kıskanmayanlar da yoktur hani… Komutanı, yerini ona kaptıracağı endişesiyle, bir savaş sonrası onu vurdurtur. Sleit yaralanır ve düşmanın eline düşer. Bu durumu haber alan birlik başkanı, ona yapılan bu haksızlığa tepki gösterir ve onu komutandan geri ister. Acaba Sleit bu zor durumdan kurtulup intikamını alabilecek midir?..

Bilindiği gibi, ‘Tamamen Çöplük’ bilimkurgu-macera filmlerinin eli çabuk yönetmeni, Cirio H. Santiago, özellikle de üçüncü dünya ülkelerinde, sinema ve video piyasasına sürülen bir dizi; Strayker (Stryker), Kıyamet Arabaları (Wheels of Fire), Güneşin Savaşçıları (Raiders of the Sun), Kıyamet Kadınları (The Sisterhood), Son Yarış (Equalizer 2000) gibi, Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı (Mad Max 2: The Road Warrior) tarzı filmleriyle tanınmaktadır. Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı kreasyonunu sonuna kadar kullanan Santiago, Son Yarış’ta, olaylara biraz da Rambo sosu katarak, daha etkileyici bir film yapabileceğini düşünmüş anlaşılan. İmitasyon olmasının yanı sıra, filmin içinde barındırdığı bir çok dış çekim, Santiago’nun bizzat kendi yönetmiş olduğu, benzer türdeki başka filmlerden (Kıyamet Arabaları, Güneşin Savaşçıları) ödünç alınmış. Her şeye karşın, ‘Trash’ ve ’Z’ kategorisindeki filmleri severlere eğlenceli dakikalar vaadediyor. Ciddi şeylerden hoşlananlar ‘Santiago Sokağı’na uğramasınlar. Acı çekerler, bol bol küfür ederler… Son Yarış, yıllar önce Marmara Film ve Video tarafından, kiralık olarak piyasaya sunulmuştu.

http://1.bp.blogspot.com/_dco3gIbqZ6U/RuEsX6UyDeI/AAAAAAAACPw/Z6zIUAUr6g4/s320/DUNE%2BWARRIORS--.jpgCirio H. Santiago, davadan vaz geçmeyerek, geri döner. Bu kez suç ortağı, David Carradine’dir. Carradine oynar ve Santiago çeker. Filmin adını da Kum Savaşçıları (Dune Warriors) koyarlar (1990). Ozon tabakası delinmiş, tehlikeli silahlarla yapılan savaşlar sonucu yeryüzü bir kez daha çorak arazilerle ve geniş çöllerle kaplanmıştır. Ortalık susuzluktan kırılmaktadır. Kara cübbeli, kılıçlı bir gezgin olan Michael (David Carradine), bu çorak topraklarda, William (Luke Askew) adlı birini aramaktadır. William, çevrede yaşamlarını sürdürmeye çalışan barışçıl halka korku salmakta olan bir despottur. Bir faşisttir. Gezgin Michael, çorak topraklarda köyleri, sahip oldukları temiz su kuyusu yüzünden, William’ın ordusu tarafından saldırıya uğramış, erkek kardeşi öldürülmüş, Val adında bir kızla (Jill An McWhirter) karşılaşır. Onu vahşi çöl cücelerinin elinden kurtarır. Kız aslında yardım bulmak için yola çıkmıştır. Michael, kıza, yakında kiralık savaşçıların bulunduğu bir kasaba olduğunu söyler ve onu oraya götürür. Kasabada bir gurup serseri, gezgin savaşçıyla anlaşırlar (merhaba Yedi Samuray!). Onlara yardım karşılığında istedikleri kadar temiz su alabileceklerini söylerler. Kiralık savaşçılar, ilk olarak köylülere dövüşmeyi öğretmekle işe başlarlar. William, ordusuyla gelene kadar mümkün olduğunca hazır olmalıdırlar. Köyde William yanlısı olan bir kaç kişi, olanlardan memnun değildir ve çok geçmeden William’a haber uçururlar. Kısa bir süre sonra ‘sudan bir sebepten’ savaş başlar vee…

http://1.bp.blogspot.com/_dco3gIbqZ6U/RuEos6UyDbI/AAAAAAAACPY/ASU4LO_ebLU/s200/CIRIO%2BH.%2BSANTIAGO-PHOTo-%2Bfrom%2BNANARLAND--.jpgHer zaman olduğu gibi Santiago’nun bu filmi, Kum Savaşçıları da (Dune Warriors), adından tasarımına ve de konusuna kadar, bir yığın filmden apartmalarla doludur. Adının bir bölümünü, David Lynch’in Frank Herbert uyarlaması Dune’dan, set tasarımını ve kostümlerini, Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı’ndan, konusunu ise Akira Kurosawa’nın ünlü ve defalarca başka filmlere de uyarlanan Yedi Samuray’ından (Seven Samurai) almıştır. Yıllar önce Star TV’de gösterilen Kum Savaşçıları, benim gibi ‘çöp’ film koleksiyoncuları için bulunmaz bir parçadır… Ciddiyet arayanlar, ‘Cirio H. Santiago Sokağı’ndan uzak dursun demiştik daha önce… İngilizce bilen meraklısına, bu tarz filmleri seviyorlarsa http://www.post-apocalypse.co.uk/ ‘i ziyaret etmelerini şiddetle öneririm…

http://fantastiksinema.blogspot.com/2007/09/filipinli-lgn-max-mad-max-kopyas.html

Replika Ustası: Crio H. Santiago 3 – STRYKER+ +Vid.
Replika Ustası: Crio H. Santiago 4 – KUM+SAVA%C5%9E%C3%87ILARI+%28Dune+Warriors%29

blank

Metin Demirhan

(1965, İstanbul - 1 Kasım 2007, İstanbul), Türk sinema yazarı, kısa film yönetmeni ve karikatürist.

Profesyonel meslek yaşamının karikatürle ilgili cephesinde "Kozmo Fare" gibi kendi yarattığı bazı çizgi karakterlerle; sinema yazarlığında ise özellikle "B-film" denilen, gösterime çıktıkları ilk zamanlarda çok fazla ilgi görmeyip küçümsenmiş, ancak sonraki dönemlerde ise "kült yapıt" düzeyine erişmiş düşük bütçeli yerli ve yabancı sinema filmleri konusundaki uzmanlığıyla tanınmıştır.

2 Comments

  1. Sevgili Murat Tolga, çok çok teşekkürler Metin abi’nin yazılarını buraya kazandırdığın için!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Türk Sinemasının Tehlikeli Kadınları 5 – kirbacli yosma 1972 header

Türk Sinemasının Tehlikeli Kadınları

Fazla sermayesi olmayan şirketler, yüksek ücretle çalışan starlarla film yapmak
Çorak Toprakların Yenilmez Savaşcıları 6 – bronx

Çorak Toprakların Yenilmez Savaşcıları

Çorak Toprakların Yenilmez Savaşcıları: Daha 70’li ve 80’li yıllarda, yazlık