Resolution (2012) 1 – Resolution orta

Resolution posterFantastic Planet festivalinde bu sene “buddy comedy” (kanka komedisi) alt türüne dahil edilebilecek bir çok film vardı. #wetandreckless ve Mon Ami’den sonra festivalin korku kısmının kapanışını yapan Resolution da iki yakın arkadaşın korku dolu öyküsünü mizahi bir şekilde anlatarak bu türe göz kırpıyordu.

Öteki Sinema için yazan: Can Yalçınkaya

Justin Benson ve Aaron Moorehead’in yönetmenliğini üstlendiği Resolution, Michael adlı bir adamın en iyi dostu Chris’i uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için gittiği ıssız bir kulübede başına gelen tuhaf olayları anlatıyor. Önce Chris’i rehabilitasyon merkezine gitmeye ikna etmeye çalışıyor, fakat Chris bunu reddedince onu kulübedeki bir boruya kelepçeleyip bağımlılıktan zorla kurtulmasını sağlamaya çalışıyor. Bu süre zarfında, kulübede ve çevresinde çeşitli formatlarda belgeler bulmaya başlıyor. Günlük, fotoğraf, video kaset vb bu belgeler bazı insanların hikayelerini anlatıyor. Michael ayrıca bir kızılderili bölgesinde bulunan kulübe çevresinde uyuşturucu satıcıları, bir kızılderili çetesi, 30 senedir karavanında yaşayan bir Fransız anropolog gibi tekinsiz karakterlerle karşılaşıyor ve bu kişilerden bulduğu belgeler hakkında ayrıntılar öğreniyor.

Film bu şekilde iki kanaldan ilerliyor. Bir tarafta, harika birer oyunculuk sergileyen Peter Cilella ve Vinnie Curran ikilisinin mizah ve drama arasında giden dostluk öyküsünü izliyoruz, diğer yanda kulübe etrafından dönen gizemli olayları çözmeye çalışıyoruz.

Resolution orta

Cilella ve Curran birbirini yıllardır tanıyan iki arkadaş olarak son derece inandırıcılar. Kendini tahrip etme eğilimi olan arkadaşlara sahip kişilere bir hayli tanıdık gelecek bir ilişkiyi başarılı bir şekilde aktarıyorlar. Filmdeki gizem de başarılı bir şekilde kurgulanmış. Bazı yönlerden Joss Whedon’ın Cabin in the Woods’unu andırıyor. Her iki filmde de meta-anlatısal öğeler bulmak mümkün. Bir bakıma hikaye olduğunun bilincinde olan bir filmle karşı karşıyayız, diyelim. Michael ve Chris, bir noktadan sonra kendi hikayelerini izlemeye başlıyorlar ve bilinmeyen bir gücün etkisi altında olduklarını fark etmeye başlıyorlar.

Resolution’a getirebilecek bir eleştiri, gerilim dozunu git gide arttırmasına karşılık biraz havada kalan bir finalle sona ermesi. Bu film kimi izleyiciyi tatmin edecektir, fakat bazı izleyiciler “ee, noldu şimdi” tepkisini verebilirler. Sürpriz bozmamak adına daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum.

Resolution, kimi şiddet sahneleri içermekle birlikte izleyiciye aşırı kanlı bir izleme deneyimi sunmayan, gerilimi tekinsiz atmosferiyle sağlayan iyi bir bağımsız yapım. Bu senenin izlemeye değer korku filmlerinden biri, bilhassa korkuyla mizahın dozunda karışımlarından hoşlananlar için.

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ju-On ve Ju-On 2 / Garez Serisi (2000) 2 – ju on 2 b

Ju-On ve Ju-On 2 / Garez Serisi (2000)

Japon korku sinemasının Ringu’dan sonraki en başarılı işlerinden biri ile
Kôrei / Seance (2000) 4 – Seance 2000

Kôrei / Seance (2000)

Kôrei müziği, enterasan kamera açıları ve sinematografisi ile Kurosawa'nın en