The King of Pigs / Domuzlar Kralı (2011) 1 – king of pigs

The King of Pigs / Domuzlar Kralı (2011)

22 Mayıs 2013

kingofpigsOldukça kabarık kısa animasyon seçkisini saymazsak, Eskişehir Film Festivali’nin animasyon filmleri açısından biraz cılız kaldığını söyleyebilirim. Bir animasyon sineması örneğine göre fazla karmaşık olan ve Jaromir Svedjdîk ile Jaroslav Rudis ikilisinin çizgi roman üçlemesinden yola çıkılarak beyazperdeye aktarılan Alois Nebel ile birlikte The King of Pigs / Domuzlar Kralı da 2011 yılında çeşitli festivallerde adından sık sık söz ettirmeyi başarmıştı.

Yeun Sang-Ho’nun ilk uzun metrajlı animasyon filmi olan Domuzlar Kralı, Myung-Min ve Jong Suk adlı iki arkadaşı yıllar sonra bir araya getiren ve adım adım geçmişte yaşadıkları büyük bir travmayı açığa çıkarması bakımından Ari Folman’ın Waltz With Bahir / Beşir’le Vals filmini andıran bir öykü anlatısına sahip. Her ne kadar hikâye içeriği bakımından büyük farklar barındırsa da, Jong Suk ile Ari Folman’ın hikâyesindeki ana karakter temsilleri büyük benzerlikler gösteriyor.

Min ve Suk’un öğrenci oldukları dönemde, okudukları okulda, domuzlar (sömürülenler) ve köpekler (okulun kabadayıları) olmak üzere iki farklı öğrenci grubu bulunmaktadır. İkili, domuzlar kategorisindedirler ve bu korku krallığının tabanında, köpeklerin tacizleri ile baş etmek zorunda kalırlar. Nitekim oldukça sert ve acımasız bir mizaca sahip olan Kim Chul, bu düzene çomak sokar. Chul’a göre, kötülere direnebilmenin en etkili yolu onlardan daha gaddar olmaktır.

king of pigs

Aradan geçen on beş yılın ardından Chul, hala Min ve Suk ikilisinin gözünde bir kahramandır. Çünkü Chul, hemen hemen hiçbir şeye sahip olmamanın verdiği rahatlıkla ve yordamsız gözü pekliği ile okuldaki sıradan öğrenciler olan domuzların göze alamadıklarını yapmayı başarmıştır.

Okuldayken silik bir inek karakter olan Kyung-Min karısını öldürmüştür, yazar olma hayali ile yanıp tutuşan ve karaladığı öyküleri kimseye bir türlü kabul ettiremeyen Jong Suk’un hem iş hayatında hem de duygusal hayatındaki işleri ise pek de yolunda değildir. İki kafadarın buluşması ile birlikte, Suk ve Chul arasında kalmış ve zamanın kumları arasına gömülüp gittiği sanılan karanlık bir sır açığa çıkar.

Sangt-Ho, paletindeki renklere rağmen oldukça karanlık bir animasyon örneği ile karşımıza çıkıyor. İçerik açısından, yine festivalde izleme şansı bulduğum Uyum Dersleri ile de akrabalık bağları gösteren Domuzlar Kralı, korku krallığına, sınıf çatışmasına, kabullenişe, tüketim arzularına dair her ne kadar bilindik kelamlar etse de etkileyici olmayı başaran bir animasyon örneği.

King of Pigs Fragman

blank

Fatih Yürür

İlk sinema deneyimi, bir Stephen King uyarlaması olan “Geri Döndüler” olmuştur. Yazmaya başladığı dönem ise aslen lise yıllarıdır. Saçma sapan korku hikayeleri kaleme almaktadır ve asıl amacı bir gün bunları görselleştirebilmektir. Çeşitli platformlarda oyun incelemeleri ve film eleştirileri yazar. Yaratmış olduğu RüyadaM adında bir animasyon ve çizgi hikaye karakteri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yürüyen Şato / Howl's Moving Castle (2004) 2 – cats3

Yürüyen Şato / Howl’s Moving Castle (2004)

Her ne kadar Miyaziki’nin en iyi animelerinden biri olarak görülmese
Çocuk ve Balıkçıl / The Boy and the Heron (2023) 3 – The Boy And The Heron

Çocuk ve Balıkçıl / The Boy and the Heron (2023)

Hayao Miyazaki tuhaf düşler görüyor olmalı, hepimiz görürüz ancak bu