Top 10: B Sınıfı Dövüşlü Film Aktörleri 1 – tumblr mmvwn9Vnzh1rj9rkho1 1280

Top 10: B Sınıfı Dövüşlü Film Aktörleri

31 Ocak 2014

Kimi zaman iyi ısıtılmamış bir sinema salonunda, kimi zaman da bir videocunun raflarında rastladığımız “dövüşlü filmler”in unutulmaz aktörlerini Kaan Kahraman kaleme aldı. Unutulmaz dediğimize bakmayın, çoktan unutuldular. ‘Kötü’ filmlerin son kalesi Öteki Sinema, hiç kimseyi umursamadan sunar: B Sınıfı Dövüşlü Film Aktörleri…

cats

Öteki Sinema için yazan: Kaan Kahraman

10. Matthias Hues

90’lı yılların aranan kötü adamı olan bu 1.96’lık Alman body builder abimizi gece yarısından sonra verilen dövüş filmlerinde kaslarını gere gere dolaşırken görebilirsiniz. Maalesef oyunculuk yeteneği kaslarıyla aynı oranda gelişmediği için video piyasasının Erol Taş’ı olmaktan ileri gidememiştir. Bana göre en başarılı rolü Dark Angel / Karanlık Melek (1990) filminde canlandırdığı uzaylı uyuşturucu tüccarı karakteridir. (Filmde sadece tek repliği var.)

dark_angel_1990_1

9. Bolo Yeung

Body builder ekolünden bir başka kötü (kötüleri de hep sona koymuşum) adamımız. Yıldızı Bruce Lee’nin Enter the Dragon filmiyle parladı ama çabuk söndü. İkinci sınıf filmlerde kötü adam rollerine mahkum oldu. Van Damme hayranları onu Bloodsport’un bölüm sonu canavarı olarak hatırlayabilir.

tumblr_mmvwn9Vnzh1rj9rkho1_1280

8. Billy Blanks

Listeme aldığım en ilginç adam olma ihtimali var. Çünkü listemde erkek izleyiciden çok kadınların tanıdığı başka biri yok. Kadınlar onu aktör olarak değil, fitness sistemi olan Tae-Bo’nun mucidi olarak tanıyor. Fitness videoları dünya çapında milyonlar satarken filmleri aynı başarıya ulaşamadı. Hala Hollywood filmlerinde fitness hocası rolünde ufak ufak görünmekte.

king4

7. Daniel Bernhart

Van Damme’ın büyük başarı kazanmış filmi Bloodsport’un devam filmi Bloodsport 2: Next Kumite ile kariyerine başlamış olduğu için kariyerinin iyi olmasını beklemek saçma olurdu zaten. Listemde nispeten iyi bir yerde olmasının tek sebebi Matrix: Reloaded’da aldığı rol. Matrix hayranları onu bir tırın tepesinde Morpheus’a ecel teri döktüren ajan olarak hatırlayabilir.

mYgICBv9dv6FY2rlpJTN9eD5MzQ

6. Don ‘Dragon’ Wilson

11 kez dünya kickbox şampiyonu oldu. Kickbox’taki başarısından dolayı ejder lakabını bile aldı. O dönemdeki birçok dövüş sporcusu gibi şansını film sektöründe denedi. Ve her kickbox şampiyonundan aktör olmadığını tüm dünyaya gösterdi. Bloodfist serisiyle tanınan aktör, video raflarını dolduran onlarca film çekti. Üşenmeden de çekmeye devam ediyor.

DonWilson

5. Michael Dudikoff

80’li ve 90’lı yılların ninja filmleri furyasının büyük olasılıkla en çok ekmek yiyen adamıydı. American Ninja hiç de kötü bir film değildi. Ancak birbirinden gereksiz devam filmleri çekildi. Dönemindeki birçok aktör gibi o da kötü senaryolar ve beceriksiz prodüksiyonların mağduru oldu ve B sınıfı film aktörleri arasında yerini aldı.

Legends-600x448

4. Loren Avedon

Kariyerine devam filmleriyle başlayan bir bedevi daha. Kült film No Retreat No Surrender’ın gereksiz devam filmlerinde kariyerine başladı. Bana göre listemde hem oyunculuk hem de dövüş kareografisi açısından en yeteneklilerden biri. Özellikle King of Kickboxers’ta mimikleri ve esprileriyle filme eğlence katmıştı. Ancak ne mimikleri ne de Billy Blanks’in (No:8) karakterinin ağzına vurduğu tekmeleri filmi B seviyesinden yukarı taşıyabildi. Böylece Loren Avedon da B sınıfı kervanına katıldı.

KingoftheKickboxers-KeithCooke_Lore

3. Dolph Lundgren

Rocky’nin ezeli rakibi Ivan Drago olarak ün kazandı. Ivan Drago rolündeki başarısından sonra aslında İsveçli olmasına rağmen sürekli Rus karakterleri oynadı. Video film piyasasının aranan isimlerinden oldu. Video filmlerinin yanı sıra insanın düşmanına izletmeyeceği He-man ve Punisher uyarlamalarında oynadı. Şu sıralar Expendables serisiyle kariyerinin ikinci baharını yaşamakta.

RedScorp10

2. Mark Dacascos

Birçok Türk genci Capoeira sporunun adını ilk kez Only the Strong ile duydu. Double Dragon ben çocukken neredeyse her ay televizyonda verilirdi. Crying Freeman gibi kült haline gelmiş bir filmde rol aldı. Ama talihsizlik sonucu film hiçbir zaman Amerika sinemalarında gösterilmedi ve belki de bu şekilde Mark Dacascos aksiyon yıldızı olmanın köşesinden döndü. Kendisi büyük ihtimalle listemdeki en bahtsız adam. Birkaç yıl önce Türkiye’ye gelip Sultanın Sırrı adında bir film çektiğini söylesem belki siz de bana hak verirsiniz.

botw3

1. Chuck Norris

Ve tabi ki listemizin tartışmasız bir numarası. Aksiyon piyasasının taçsız kralı. Filmleriyle öyle bir fenomen haline gelmiş ki hakkında www.chucknorrisfacts.com (Chuck Norris gerçekleri) adında bir site bile var. Yazımı favori Chuck Norris gerçeğimle noktalıyorum:

Missing_In_Action_1984_0002-MasterNorris_com

“His tears can cure cancer, too bad he never cried.” 

(Gözyaşları kanseri tedavi edebilir, ne yazık ki hiç ağlamadı.)

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

4 Comments

  1. chuck norris hiç olmasa bir şey demezdim ama o varken steven segal’in olmaması olmamış. chuck norris’in birinci olduğu listede steven segal kesinlikle ikincidir.

  2. Christopher Lambert nasıl yok ikinci sınıf filmlerin büyük oyuncusu. Oyunculugu berbat filmleri bunaltir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2016′nın En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 2 – a girl walks home alone at night

2016′nın En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

Öteki Sinema yazarlarının, 2016 senesi içerisinde yazdıkları arasından, ‘en çok
Her Erkeğin Mutlaka Görmesi Gereken 125 Film 3 – Big Lebowski

Her Erkeğin Mutlaka Görmesi Gereken 125 Film

Fatal Dose sitesi "Her Erkeğin Mutlaka Görmesi Gereken 125 Film"