Top 10: En İyi Açılış Jenerikleri 1 – Terminator

Top 10: En İyi Açılış Jenerikleri

13 Haziran 2012

Evet efendiiim… Bir başka top 10 çılgınlığı ile daha karşı karşıyayız. Yine tonlarca harika örneği olmasına rağmen, 10’luk kontenjana sığdırılmış bir liste ile karşınızdayım. Bu seferki derdimiz ise açılış jenerikleri elbette!

Top 10: En İyi Açılış Jenerikleri 2 – zombieland1

Açılış jenerikleri, filmlerin vitrinidir bir nevi. Hatta nice film, açılış jeneriğindeki gazla, yaklaşık yüz yirmi dakikalık uzun maratonu tek solukta geçebilmeyi başarmıştır. Tabi son derece caf caflı jenerikler dışında, izleyicisine gösterişli ve eğlenceli  bir jenerik dışında verebilecek hiç  bir şeyi olmayan nice yapımları da izlemek zorunda kalmıştır talihsiz gözlerimiz.

Listemiz, filmlerin genel nitelik kaygılarından tamamen bağımsız bir şekilde, salt jeneriklerin fiyakasının etkisi ile hazırlanmıştır. Hazmı kolaydır… Afiyet olsundur…

WATCHMEN (2009)

Snyder’ı çizgi uyarlamalara ısındıran 300’den sonra, Wathcmen’in görsel altyapısının da benzer şekilde ağızları sulandırdığını gördük. Snyder’ın Watchmen serisine dokunuşları ise, daha ilk dakikasından itibaren meyvesini veriyor. Bir nevi Watchmen evreni evveliyatından oluşan kısa anlara yönelik bu jenerik, büyük ölçüde yetmişlerin izini taşıyor. Tabi kostümlü süper kahraman klişelerini de işin içine katarak, renk ve doku bakımından hem Watchmen’in çizgi öyküsüne hem de öykünün geçtiği döneme saygı duruşunda bulunmayı da ihmal etmiyor. Tabi bu saygı duruşunun  ironik tarafları da yok değil! Neticede “kostümlü süper kahraman klişesi” daha önce Incredibles ile yeterince silkelenmişti… Yani Snyder, daha önce eşelenen bu konuya kendince yaklaşmış oldu böylece. Ne de olsa tayt artık tarih olmuştu.

Diğer açılış jeneriklerini izleyebilmek için lütfen aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

blank

Fatih Yürür

İlk sinema deneyimi, bir Stephen King uyarlaması olan “Geri Döndüler” olmuştur. Yazmaya başladığı dönem ise aslen lise yıllarıdır. Saçma sapan korku hikayeleri kaleme almaktadır ve asıl amacı bir gün bunları görselleştirebilmektir. Çeşitli platformlarda oyun incelemeleri ve film eleştirileri yazar. Yaratmış olduğu RüyadaM adında bir animasyon ve çizgi hikaye karakteri bulunmaktadır.

13 Comments

  1. en güzeli zombieland.çok güzel bir liste olmuş eline sağlık.

  2. “Lord of War” filminin jeneriğinde çalan şarkı ; Buffalo Springfield – For What It´s Worth…

    Bu arada liste güzel olmuş devamınıda bekleriz…

  3. Yahu listeyi hazırlarken yeniden izleme gereği duymadığım bir terminatör bir de lord of war vardı… Şimdi baktım ve utandım hakikaten :)

  4. Çünkü liste, “açılış jenerikleri” listesi… “Açılış sekansları” değil :)

  5. “İleri sarılmayan jenerikler” olarak da adlandırabilir. Elinize sağlık :)

  6. Skyfall ve Life of Brian’ı göremediğim ama tek kelimeyle muhteşem olanlardan.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: Sinemanın Mimiksiz Aktörleri 3 – 12 22 13 Ben Stiller cover ftr

Top 10: Sinemanın Mimiksiz Aktörleri

Semra Uygun bu kez sinemanın en sabit suratlı aktörlerini listeliyor.
Top 10: Katil Oyuncak Bebek Filmleri 4 – Katil Oyuncak Bebekler

Top 10: Katil Oyuncak Bebek Filmleri

Oyuncak bebekler, medeniyetin başlangıcından beri çocuklar tarafından çok sevildi, koleksiyoncular