Top 10: En İyi Açılış Jenerikleri

Evet efendiiim… Bir başka top 10 çılgınlığı ile daha karşı karşıyayız. Yine tonlarca harika örneği olmasına rağmen, 10’luk kontenjana sığdırılmış bir liste ile karşınızdayım. Bu seferki derdimiz ise açılış jenerikleri elbette!

Top 10: En İyi Açılış Jenerikleri 1 – zombieland1

Açılış jenerikleri, filmlerin vitrinidir bir nevi. Hatta nice film, açılış jeneriğindeki gazla, yaklaşık yüz yirmi dakikalık uzun maratonu tek solukta geçebilmeyi başarmıştır. Tabi son derece caf caflı jenerikler dışında, izleyicisine gösterişli ve eğlenceli  bir jenerik dışında verebilecek hiç  bir şeyi olmayan nice yapımları da izlemek zorunda kalmıştır talihsiz gözlerimiz.

Listemiz, filmlerin genel nitelik kaygılarından tamamen bağımsız bir şekilde, salt jeneriklerin fiyakasının etkisi ile hazırlanmıştır. Hazmı kolaydır… Afiyet olsundur…

WATCHMEN (2009)

Snyder’ı çizgi uyarlamalara ısındıran 300’den sonra, Wathcmen’in görsel altyapısının da benzer şekilde ağızları sulandırdığını gördük. Snyder’ın Watchmen serisine dokunuşları ise, daha ilk dakikasından itibaren meyvesini veriyor. Bir nevi Watchmen evreni evveliyatından oluşan kısa anlara yönelik bu jenerik, büyük ölçüde yetmişlerin izini taşıyor. Tabi kostümlü süper kahraman klişelerini de işin içine katarak, renk ve doku bakımından hem Watchmen’in çizgi öyküsüne hem de öykünün geçtiği döneme saygı duruşunda bulunmayı da ihmal etmiyor. Tabi bu saygı duruşunun  ironik tarafları da yok değil! Neticede “kostümlü süper kahraman klişesi” daha önce Incredibles ile yeterince silkelenmişti… Yani Snyder, daha önce eşelenen bu konuya kendince yaklaşmış oldu böylece. Ne de olsa tayt artık tarih olmuştu.

Diğer açılış jeneriklerini izleyebilmek için lütfen aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

blank

Yazar hakkında: Fatih Yürür

blank
İlk sinema deneyimi, bir Stephen King uyarlaması olan “Geri Döndüler” olmuştur. Yazmaya başladığı dönem ise aslen lise yıllarıdır. Saçma sapan korku hikayeleri kaleme almaktadır ve asıl amacı bir gün bunları görselleştirebilmektir. Çeşitli platformlarda oyun incelemeleri ve film eleştirileri yazar. Yaratmış olduğu RüyadaM adında bir animasyon ve çizgi hikaye karakteri bulunmaktadır.

13 Yorumlar

 1. blank
  chungkingexpress

  the fall bu dalda açık ara önde kanımca

 2. blank

  Fight Club’ta guzel bir acilis jenerigine sahip.

 3. blank

  en güzeli zombieland.çok güzel bir liste olmuş eline sağlık.

 4. blank

  Hepsi harika, bir de spawn filminin jeneriği de bir harikadır. Mutlaka görülmeli.

 5. blank

  “Lord of War” filminin jeneriğinde çalan şarkı ; Buffalo Springfield – For What It´s Worth…

  Bu arada liste güzel olmuş devamınıda bekleriz…

 6. blank

  Yahu listeyi hazırlarken yeniden izleme gereği duymadığım bir terminatör bir de lord of war vardı… Şimdi baktım ve utandım hakikaten :)

 7. blank
  Tarantino Sineması

  Yahu böyle bir listede Reservoir Dogs nasıl olmaz…

 8. blank

  Çünkü liste, “açılış jenerikleri” listesi… “Açılış sekansları” değil :)

 9. blank

  “İleri sarılmayan jenerikler” olarak da adlandırabilir. Elinize sağlık :)

 10. blank

  Skyfall ve Life of Brian’ı göremediğim ama tek kelimeyle muhteşem olanlardan.

 11. blank

  Enter The Void der kaçarım.

 12. blank

  şarküteri, bence olmalıydı.

 13. blank

  Limitless

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir