Top 10: En Kanka Robotlar 1 – Marvin The Hitchhikers Guide to the Galaxy 2005

Top 10: En Kanka Robotlar

19 Temmuz 2011

Daha önce Öteki Sinema’da “Sinema Tarihinin 10 Belalı Robotu”nu listelemiştik. Nedense sinema dünyası içinde kötü karakterler her daim ilgiyi üzerinde toplamayı bilmiştir. Bunun sebepleri üzerine uzun uzun konuşulabilir. Kötü karakterlerin neden bu kadar çok sevildiklerini bir kenara bırakalım ve fazlasıyla ihmal edildiklerini düşündüğüm, sinema tarihinde insanlığın hayatını kolaylaştırmak için mücadele eden kanka robotları listelemeye girişelim. Hiç olmazsa bunu onlara çok görmeyelim.

Top 10: En Kanka Robotlar 2 – page

10. VINCENT

The Black Hole (1979)

Hafiften R2-D2 çakması olsa bile Roddy McDowall’ın başarılı seslendirmesiyle can bulan VINCENT’ı kanka robotlar listesine almamam düşünülemezdi. Neden mi? Filmin teoride kötücül, pratikte sallanan robotu Maximilian’ı finaldeki ölümüne dövüşte dümdüz etmesi yeter de artar bile.

9. Bumblebee

Transformers (2007/2009/2011)

Bumblebee, Transformers dünyasındaki en güçlü veya en yetenekli ‘Autobot’lardan biri değildir belki. Amma velakin en güveniliri olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Dostlarını korumak için gerektiğinde canını(!) bile vermekten çekinmez. Sam Witwicky’nin ilk arabası olan Bumblebee, çizgi serideki gibi bir VW değil, (ama neyse ki sarı) bir Camaro’dur.

8. Robot

Lost In Space (1998)

Irwin Allen’ın 1965 ile 1968 yılları arasında 3 sezon gösterilen unutulmaz televizyon dizisi Lost in Space, 1998 yılında Stephen Hopkins tarafından yönetilen sinema filmine uyarlanır. Maalesef ismi olmayan Robot’umuz insanüstü gücü ve teknolojik silahları ile Robinson ailesinin en büyük yardımcılarından biridir. Robert Kinoshita tarafından tasarlanmıştır. Kinoshita listemizdeki bir diğer robot olan Forbidden Planet’in Robby the Robot’unun da tasarımcısıdır. İlginç bir not; Robby the Robot, Lost in Space dizisinin birinci sezon 20. bölümü War of the Robots ve üçüncü sezon 1. bölümü Condemned of Space’de konuk oyuncu olarak yer almıştır.

7. Marvin (the Paranoid Android)

The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (2005)

Douglas Adams’ın unutulmaz eseri The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy ilk olarak 1978 yılında BBC Radyo 4’te yayınlanan bir komedi serisi idi. Kazandığı başarı ile birçok formata uyarlandı. 1979 ve 1992 yılları arasında beş kitaplık bir seriye, 1981 yılında gene BBC’de gösterilen 6 bölümlük bir diziye ve nihayetinde 2005 yılında Garth Jennings tarafından yönetilen uzun metraj filme uyarlandı. Eserin en ilgi çeken karakterlerinden biri hiç şüphesiz ki her daim ağır depresyon geçiren robot Marvin’dir. Kendi deyişiyle Marvin, bir insandan 50.000 kat daha akıllıdır. Çözemeyeceği hiçbir problem yoktur. Sanırım bir tek kendi iç sıkıntısına çare bulamaz. 2005 tarihli filmde Marvin’i Alan Rickman seslendirmiştir.

6. Robby the Robot

Forbidden Planet (1956)

Forbidden Planet, bilim kurgu sinemasının mihenk taşlarından biridir. Robby the Robot ise en az film kadar popülerdir. Bu filmden sonra birçok dizide ve filmde konuk oyuncu olarak boy göstermiştir. Robby, Dr. Morbius tarafından Asimov’un meşhur “Robotbilimin 3 Kanunu”na (Three Laws of Robotics) uymak üzere programlanmıştır.

5. Johnny 5

Short Circuit (1986)

Short Circuit video kaset döneminin en gözde filmlerinden biriydi. Film kabaca yaşam ve ölüm kavramları üzerine kafa yoran robotumuzun “SAINT Number 5”dan Johnny 5’a dönüşümünü eğlenceli bir şekilde anlatır.

4. Teddy

Artificial Intelligence: AI (2001)

Artificial Intelligence, Stanley Kubrick’in çekmeye niyetlendiği ama teknik yetersizliklerden dolayı senelerce ertelediği bir projedir. En nihayetinde Kubrick’in görmeye ömrü yetmese bile projeyi tamamlamak, Steven Spielberg’e kısmet olur. 2001 yılı mahsulü Artificial Intelligence filminin Haley Joel Osment tarafından başarıyla canlandırılan kafası karışık humanoidi David’in zor zamanlarındaki en yakın arkadaşıdır Teddy.

3. C-3PO (See-Threepio)

Star Wars (1977-2005)

Star Wars evrenindeki Tatooine gezegeninde Anakin Skywalker tarafından yapılan C-3PO her koşulda mızmızlanan ve devamlı endişelenen karakteriyle zaman zaman sinir bozsa da R2-D2 ile beraber oluşturduğu koalisyon ile serinin neşe kaynağıdır. Evrende konuşulan bütün dillere hakim olan C-3PO’nun bir süreliğine Jabba’ya bile tercüman olarak hizmet etmişliği vardır.

2. T-800

Terminator 2: Judgment Day (1991)

En belalı ve en kanka robotlar listelerinin ikisine birden girmeyi başarabilen tek robot. Her ne kadar akıllarda ilk filmde Sarah Connor’ın peşine takılan yılmaz yokedici olarak yer etse bile ikinci filmde kendisinden katbekat üstün yeteneklere sahip T-1000’e karşı verdiği kahramanca mücadeleyi göz ardı edemeyiz.

1. R2-D2 (Artoo-Detoo)

Star Wars (1977-2005)

Kalıbına bakıp da aldanmayın. Bence sinema tarihinin “en cesur” ve “en kahraman” gibi sıfatları layıkıyla hak eden kanka robotların başında gelir. Star Wars evreninin en barışçıl gezegeni Naboo’dan gelen R2-D2‘nun kullanamayacağı uzay gemisi, açamayacağı kapı, çözemeyeceği şifre ve iletemeyeceği mesaj yoktur. Hizmette sınır tanımaz. R2-D2’nun ıslığı duyabileceğin kadar yakınlardaysa ona güven, gerisini merak etme sen.

Mansiyon. BB – Deadly Friend (1986)

Evet, filme çok erken veda ediyor ama beyazperdede kaldığı kısıtlı süre içerisinde bile gönülleri fethetmeyi başarabilen nadir robotlardan. Filmin başlarında motosikletli çocuğu toplarından yakalayıp yerlerde süründürdüğü sahneyi aklınıza getirin. Hangimiz gençken yanında BB gibi bir arkadaş istemezdi ki?

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

Top 10: En Kanka Robotlar 3 – Bumblebee by LimeWire org1

 

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

10 Comments

 1. favorim optimus prime. konfederasyon bayrağının renklerinde ve tıra dönüşüyor.

  listedeki favorimse t-800. az laf çok iş.

 2. Ekleyebilecegim kanka robotlar:
  Bogsy – galactica 1978
  REM- logans run tv dizisinde
  Crichton – Buck rogers 1979

 3. R2D2 KAHRAMANIM BENİM! Tam da beklediğim gibi birinci olmuş. C3PO ise tipik İngiliz mâlikanesini idare eden vekilharç pozisyonunda. Canımızdır, severiz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2015 Yılının En İyi 15 Korku Filmi 4 – Berkshire County 02

2015 Yılının En İyi 15 Korku Filmi

Bir yılın daha sonuna geldik. Bu sene de iyisiyle kötüsüyle
2013'ün En İyi Fragmanları 5 – under the skin soundtrack

2013’ün En İyi Fragmanları

Gelelim senenin son seçkisine: 2013'ün En İyi Fragmanları! Yazarlarımızdan aldığımız