Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular 1 – 2882608311 b1e5e73ac0 o

Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular

7 Kasım 2011

1960 yılında Memduh Ün’ün yönettiği “Ayşecik” filmiyle Türk sinemasında çocuk oyuncular ve çocuk yıldızlar dönemi başlıyordu.

Daha önceki yıllarda da kimi filmlerde, örneğin 1952 yılında Suavi Tedü’nün yönettiği “Göçmen Çocuğu” filminde çocuk oyuncular rol almıştı. Hatta bu filmin başrolunde Perihan Tedü’yle birlikte Küçük Erkan adındaki çocuk oyuncu vardı. Filmde ayrıca çok sayıda ilkokul çocuğu oynatılmıştı. Yine “1940 yılında çevrilen Şehvet Kurbanı’nda Muhsin Ertuğrul’un kızını ve oğlunu oynayan iki çocuk vardır.” (Agah Özgüç. Başlangıcından Günümüze Türk Sinemasında İlkler.)

Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular 2 – 2882608311 b1e5e73ac0 o

Fakat Ayşecik filmiyle çocuk oyuncular, “çocuk yıldızlar” dönemi başlar. “Ayşecik” filminin çocuk yıldızı o sıralar 5 yaşında olan Zeynep Değirmencioğlu’dur. Kemalettin Tuğcu’nun romanından, kızı için Hamdi Değirmencioğlu’nun senaryosunu yazdığı film çok tutar.

Zeynep Değirmencioğlu 1956 yılında henüz 2 yaşındayken Papatya filminde kameraların karşısına geçer. Ardından “Duvaklı Göl”de (1958) Sadri Alışık ve Leyla Sayar’la birlikte oynar. Yine aynı yıl “Funda” filminde Muhterem Nur ve Kenan Pars’la, “Ölümden de Acı”da da Mahir Özerdem ve Pervin Par”la oynar. 1959 yılında da Gülistan Güzey, Kenan Pars, Pervin Par, Göksel Arsoy, Öztürk Serengil, Evrim Fer, Halide Pişkin, Şaziye Moral gibi oyuncuların yer aldığı “Ömrüm Böyle Geçti” filminde rol alır. Fakat “Ayşecik” filmiyle “kaderi” değişir ve şöhreti yakalar. Daha önce de başka filmlerde oynamasına karşın “Ayşecik” filmi, Zeynep Değirmencioğlu’nu yıldız yapar. 70’li yılların başına kadar sürer “Ayşecik” serileri. 1960 yılında yine babasının senaryosuyla, bu kez Atıf Yılmaz’ın çektiği “Ayşecik Şeytan Çekici” filminde oynar. Ardından “Ayşecik Ateş Parçası” (1962), “Ayşecik Yavru Melek” (1962), “Ayşecik Canımın İçi” (1963), “Ayşecik Fakir Prenses” (1963), “Ayşecik Cimcime Hanım” (1964), “Ayşecik Çıtı Pıtı” (1964), “Ayşecik Boş Beşik” (1965), “Ayşecik Canım Annem” (1967), “Ayşecik’le Ömercik” (1969), “Ayşecik Yuvanın Bekçileri” (1969), “Ayşecik Sana Tapıyorum” (1970), “Ayşecik Bahar Çiçeği” (1971), “Ayşecik ve Yedi Cüceler Rüyalar Ülkesinde” (1971), “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” (1970) filmlerinde oynar Zeynep Değirmencioğlu.

1960 yılında Zeynep Değirmencioğlu dışında Kırık Çanaklar filminin küçük oyuncusu Rüya Gümüşata dikkatleri çeker. Rüya Gümüşata, Sırrı Gültekin’in yönettiği “Dertli Gönül” (1957) filmiyle sinema oyunculuğuna başlar. 1952 doğumlu olan Rüya 5 yaşındadır henüz. Ardından “Talihsiz Yavru”da (1960) Muhterem Nur, Kenan Pars ve Ahmet Tarık Tekçe’yle birlikte oynar. Yine aynı yıl “Kırık Çanaklar”da Lale Oraloğlu, Turgut Özatay, Salih Tozan gibi oyuncularla birlikte oynayan Rüya Gümüşata, 19 filmde rol aldıktan sonra 1962’de sinemayı bırakır. Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular 3 – LiveImages Kelebek Haber Galerisi 843 ÜNLÜLER DE HASTA OLUR 2010 ÖMERCİK 1Ömercik (Ömer Dönmez), “Sevgim ve Gururum” filminde oynar ilk kez. 60’lı yılların başarılı ve sevimli çocuk oyuncularından olan Ömercik aynı zamanda Zeynep Değirmencioğlu’nun amcaoğludur. Parla Şenol, müzisyen Armağan Şenol’un kızıdır. 1961 yılında “Hancı” filmiyle sinemaya başlar. 1957 doğumlu Parla Şenol sinema ve tiyatronun duayen oyuncularından Necdet Mahfi Ayral’ın yeğenidir. “Barbut Süleyman”, “Çöpçatan”, “Bana Annemi Anlat”, “Kimsesiz Çocuk” gibi filmlerde oynar. Şarkıcılık ve tiyatro oyunculuğu da yapar Parla Şenol. Nilüfer Koçyiğit bir dönem Türk sinemasının lolitasıdır. 1954 yılında doğar. Üç kardeşin en küçüğüdür. Ablaları Feryal ve Hülya Koçyiğit de o yıllarda tiyartoyla ilgilidir. Büyük abla Hülya Koçyiğit sonraki yıllarda sinemanın önemli oyuncularından biri olur. Nilüfer Koçyiğit İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyuncuyken, filmlerde oynamaya başlar. “Bir Yetimenin Hasreti” ve “Çitfe Kumrular’ gibi filmlerde oynar. Bir yaşındayken “Uçuruma Giden Kadın” filminde oynayan Alev Oraloğlu, tiyarto ve sinema oyuncusu Lale Oraloğlu’nun kızıdır. Annesinin tiyatrosunda oynadığı Kötü Tohum oyunu beğenilince sinemaya aktarılır. Yine annesiyle birlikte oynadığı filmde, “okulu birbirine katan, arkadaşlarının başarılarını kıskanan canavar ruhlu bir kız çocuğunu canlandırır. İstanbul Şehir Tiyatrosunun çocuk oyuncularından Nilgin Kahraman “Köylü Kız Zeyno” filminde, filmin kötü adamı Ahmet Tarık Tekçe’nin kızını oynar. Esin Nur, başrollerini Göksel Arsoy, Muhterem Nur ve Evrim Fer’in oynadığı “Unutamadığım Kadın” (1961) filminde oynayan çocuk oyuncudur. “Karadut” filmiyle sinemaya başlayan çocuk oyuncu Nilgin Özhan, ikinci filmi “Bülbül Yuvası”nda Göksel Arsoy ve Belgin Doruk’la oynar. 1955 doğumlu Nilgün Özhan Şehir Tiyatrosu kadrosundadır o yıllarda ve yine İstanbul Radyosu’nun “Çocuk Saati” temsillerinde rol alır. “İlk Gözağrısı” filminde Ayhan Işık ve Belgin Doruk’un kızlarını oynar. Göksel Arsoy ve Tamer Yiğit’in çocuklarını da oynayan Sadi Mutlu, “Erkeklik Öldü mü Atıf Bey” ve “İkimize Bir Dünya” filmlerinde rol alır. Şehir Tiyatrosunun opera ve oyunlarında oynayan Şule Erhal’da “Zeyno” (1961) filmiyle sinemaya geçer. “Çifte Kumrular”, “Acı Aşk”, “Kötü Tohum” gibi filmlerde oynar Şule Erhal.

“Dişi Örümcek” filminde Cin Ali, “Mısır’dan Gelen Gelin”de Funda Gürçen, “Oğlum Oğlum”da Mahir Günşiray, “Muradın Türküsü”nde Ercan İnangiray, “Hudutların Kanunu”nda Hikmet Olgun, “Bir Türke Gönül Verdim”de Zafer İnci, “Suçlu Çocuklar”da Nilgün Utku, “Mıstık” ve “Baba” filmlerinde Cahide Sonku’nun kızı Ender Doruk, “Ben Masumum” ve “Zavallı Necdet” filmlerinde Nida Sun, “Satın Alınan Koca”da İpek Tunalı, “Talihsiz Yavru Fatoş”da Yeşim Okçugil, “Ayrı Dünya”da Billur Kalkavan, “Otobüs Yolcuları”nda Güler Ersoy, “Gönül Ferman Dinlemez”de Hilal Esen 60’lı yılların başarılı çocuk yıldızlarıdır.

Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular 4 – film karelerinde yesilcam 198 sinematik1970’lere gelindiğinde Kahraman Kıral, Yumurcak, Sezercik, Afacan, Gülşah, Sedef Ecer, Cenk Erdier, Canan Perver, Önder Tekin gibi çocuk yıldızlar öne çıkar. 60’ların en ünlü çocuk yıldızları Ayşecik ve Ömercikse, 70’lerin de Yumurcak, Sezercik, Afacan ve Gülşah’dır. Dört oyuncunun da ailesi sinemacıdır. Yumurcak tiplemesiyle ünlenen İlker İnanoğlu, Filiz Akın ve Türker İnanoğlu’nun oğludur. İlk filmini annesi Filiz Akın’la çevirir. Sezercik tiplemesiyle bir çok filmde oynayan Sezer İnanoğlu yapımcı Berker İnanoğlu’nun, Afacan filmlerinin oyuncusu Menderes Utku Ümit Utku’nun, Gülşah serilerinin çocuk oyuncusu Gülşah Koçyiğit de Hülya Koçyiğit ve Selim Soydan’ın çocuklarıdır. Dördünün de oynadığı tiplemeler seriler halinde çekilir 70’li yıllarda. Yine o yıllarda Kahraman Kıral, “Gelin” filminin başarılı çocuk yıldızıdır. “Hazal” filminde Harun Yeşilyurt da başarılıdır. Metin Erksan’ın çektiği “Şeytan” (1974) filminde Canan Perver oynar, ruhuna şeytan giren küçük kız rolünde. Sedef Ecer, “Suya Düşen Hayal” (1972) filminde İzzet Günay ve Zuhal Aktan’ın kızını oynar. Cenk Erdier de “Toprak Ana”da Fatma Girik’le, “Damsız Evler”de Türkan Şoray’la, “İntizar”da Neşe Karaböcek’le, “Her Şafakta Ölürüm” filminde de Tamer Yiğit’le oynar. Hüdaverdi tiplemesiyle Önder Tekin dışında “Yusuf ile Kenan” filminin başarılı çocuk oyuncularını, Kartal Tibet’in oğlu Kartal’ı, “Vatandaş Rıza” filminde Cüneyt Arkın’ın çocukları Kaan ve Murat’ı görürüz çocuk oyuncular arasında .

Türk Sinemasında Çocuk Oyuncular 5 – l ozan bilen bb99edfa

80’li, 90’lı yılların başarılı çocuk oyuncuları “Umuda Yolculuk”, “Piano Piano Bacaksız”, “Uçurtmayı Vurmasınlar” ve “Zıkkımın Kökü” filmlerinin küçük yıldızlarıdır. “Uçurtmayı Vurmasınlar” filminde Ozan Bilen unutulmaz bir oyunculuk sergiler. Behçet Nacar’ın torunu Şahin Nacar Afacan tiplemesiyle Yılmaz Atadeniz’in yönettiği filmlerde dedesiyle oynar. Yine bu yıllarda arabesk müziğin çocuk şarkıcıları Küçük Emrah ve Küçük Ceylan gibi isimler de kamera karşısına geçerler.

Mesut Kara

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

5 Comments

 1. Sanki yazı 90’larda yazılmış gibi duruyor (yoksa öyle mi?) 2000’li yılların ilk 10 yılı dolu dolu geçmiş ama bir tane isim bile yok. İsim verilecek olsa sinemadan değil dizilerden verilir heralde. Ne de olsa dizilerin piyasada daha önemli olduğu, sektörleştiği hatta sendikalaştığı bir dönemin içindeyiz. 2000’li yılları Türk sineması dışında ayrıca Türk dizi sektörü olarak anmak gerek. Öteki sinema bu konuyu da tartışmalı aslında bence artık…

 2. Eğer yanılmıyorsam ilk çocuk yıldız Halit Akçatepe olmalı.Daha sonra oynadığı filmlerin büyük çoğunluğu yangınlarda heba oluyor.
  Halit Akçatepe bu konuda araştırılması gereken bir oyuncu.
  Yazı gayet güzel.
  Eyvallah.

 3. Cafer Çocuk Hırsızı nda oynayan CİN ALİ nin akıbeti ne ola ki acep.

 4. Şimdi ABD’de bir nepo baby ya da Türkçesi ile kohumbala tartışması başlamış. Türk sinemasındaki çocuk oyuncuların birçoğu da ana-babası ünlü yahut zengin kimseler.

 5. Türkan Şoray ile Ana filminde bebek oyuncuyum. yıl 1967
  Annemin 8. çocuğu olmama rağmen Türkan Şoray evlatlık istemiş, annem vermemiş.
  Keşke verseymiş 2 annem olacakmış

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2000 Öncesi Post-Apokaliptik ve Distopik Filmler 6 – The Matrix

2000 Öncesi Post-Apokaliptik ve Distopik Filmler

Post-apokaliptik filmleri (“kıyamet sonrası sineması”) kavramsal bir bütünlük içinde değerlendirmeden
Hayatımıza Giren Korkular 7 – My Bloody Valentine 2009

Hayatımıza Giren Korkular

“Korku filmi izlemek insanda kalıcı korkular yaratır” tezine mi, yoksa